Uit Stetlin wordt een treurig ongeval medegedeeld. Twee vrienden jaagden op watervogels; terwijl de een af trekt slaat de andere ongelukkig op en de volle lading treft hem in het achterhoofd; hij stort doodelijk gewond neder. Radeloos van schrik en smart laadt zijn ongelukkige vriend op nieuw, zet zich het geweer legen de kin en valt aan zijne zijde, eer de roeijer van het boolje het voorko men kan. Den "23 Augustus, des omtreeks tien ure, is de trein van Li ver pool naar Manchesier, hij Bullfield op de goederen trein gesloolenomstreeks 15 personen zijn gekwetst. Het ongeluk werd veroorzaakt door do nalatigheid van een wach ter, belast met hel aansteken der seinlichten. Een uur of drie na het onheil heeft de ongelukkige zich in zijn huisje opgehangen. Do fransohe bladen maken melding van eene ko- lendragers familie, die zich van ouds her niet door lange, maar door veel vingers heeft onderscheiden. De overgroot vader, grootvader cn vader, allen nog in leven, hebben zes vingers aan iedere hand, en wel twee duimen aan elko. De zoon van laatstgenoemden, thans geboren, maakt een variatie op het oude thema, en heelt in plaats van zes vingers, zeven aan iedero hand, te weten een duim en een wijsvinger extra. Een Elzasser schoolknaap heeft den prins-president een brief in dichtmaat geschreven, waarin hij ZEd. beleefdelijk verzocht, hem zijn inkomen van ééne minuut tc schenken. Hf) heeft een eigenhandig schrijven van Louis Napoleon terug ontvangen, met de gevraagde 25 francs, waarbij ech ter tevens eene berekening was gevoegd, dal de prins eigen lijk maar 23 francs 4 cs. per minuut had. De Akademie te Parijs heeft dit jaar hare beide prijzen van 3000 frs. wegens deugdzame bedrijven toegekend aan eene dienstmaagdFrancoise Baltez te Valenciermesen aan een negerslaaf Paul Dunezop Guyana. Do eerstge noemde had reeds sedert 1816 gedurende 23 jaren als meid gediend in een aanzienlijk huis te Valenciennes. Door eene handels-krisis verliest haar heer zijn geheel vermogen en Francoise bood hem bare spaarspenningen aan en bleef bij hem dienen zonder eenig loon, de familie zelfs onder houdende door haren handenarbeid. Zij verkocht hare ee- nige bezitting, om haar volk van den hongerdoodle redden. Daar sterlt de man en de ellende wordt nog grooler. Fran coise geeft gewillig het weinige wat zij nog bezat, het lin nengoed om lot klceding der kinderen te dienen en bedekt O O zichzelve met lompen. Hare vlijt, haar handenarbeid en haar nachtwaken stelden de kinderen in staat eene opvoeding te ontvangen cn jaren lang heeft zij de moeder onder houden, eindelijk zelfs nog een kind van eene der dochters baars meesters aangenomen en zwak als zij reeds is, vindt zij echter nog krachten om voor de kleine te zorgen. Met de grootste achting behandelt zij steeds hare vroegere mees teres en heeft in do jaren dat zij voor haar zorgt, altijd het zware huiswerk verrigt. Paul Dunez was slaaf van eene weduwe te Porlerre in Guyana, en bleef hij zijne voor malige meesteres, toen de neger vrij verklaard werd, met onvermoeide inspanning zoo wel als zijne vrouw voor haar werken, vooral aan den dijk, die haar legen de zee moest beschutten, maar welke in hel jaar 1851 bezweek en de geheele bezitting vernielde. Dunez getrouwe gehechtheid, zijne vlijt werden hekend: de gouverneur van Caijenne ken de hem een prijs toe en levens een jaargeld voor een zijner zoons, om opvoeding op een collegie te ontvangen. Do ede le neger droeg dit jaargeld op den zoon zijner voormalige meesteres over, en bestemde de 600 fr.die hij als prijs ontving, om du uilrusting van den knaap te volbrengen, daar hij haren deerniswaardiger) toestand kende. In een in da Globe geplaatsten brief van deszelfs cor respondent te Parijs leest men het volgende; De generaal Haynau bevindt zich nog bier en heeft lot. dusver geeno de minste onaangename ontmoeting ondervon den. Do franschen zijn over het algemeen niet gewoon vreem delingen to beleedigen, hoedanig ook hunne staatkundigo handelwijze mogo wezen. Ten overvloede heeft de polieie strenge hevelen ontvangen, om den generaal te beschermen tegen eene mogelijke onderneming van staatkundige viugte- lirigen. Gisteren gebruikte Haynau het middagmaal in een talrijk gezelschap, ten huize van een onzer voornaamste ban kiers. Daar bevonden zich tevens verscheiden fransche offi cieren van hoogen rang, een van welke, in den loop van den avond, hij het betuigen van zijne bewondering over de krijgskundige bekwaamheden van den generaal hem rond borstig zijn leedwezen te kennen gaf, dat hij niets had ge daan om zijn karakter Ie zuiveren van de blaamwelke daar op was geworpen door het gerucht, dat in der tijd op zijn hevel eene vrouw was gegeeseld geworden. De generaal Haynau antwoordde hierop Mijn voornemen was geweest, om aan de geschiedenis de taak over te latenom mij regt la doen wedervaren; maar ik ben u, Mijnheer, dank ver schuldigd, dat gij mij in de gelegenheid hebt gesteld lot het tegenspreken van zulk eene schandelijke lastering. Het is waarheid, dat eene vrouw is gegeeseld geworden. Do gra vin tijdens do abdicatie van den voorganger des tegen- woordigen keizers van Oostenrijk had, ten einde hare vreug de daarover aan den dag te leggen, een stroopop naar de beedicnis van Z,, M. doen vervaardigen en onder den meest bespoUelijken toestel, in bijzijn van—al hare bediendenee ne lijkplegtigheid daarmede gehouden. De eskadrons-chef, die daar ter plaatse het hevel voerde, kennis van hel ge beurde bekomen hebbende, deed de gravin gevangennemen en geeselen. Dit is waarheid maar ik verklaar op de krijgs- mans eer, welke ik heilig acht, dat op het oogenblik toen dit plaats had ik mij op zestig mijlen afstands van daar be vond, en dat, zoodra ik daarvan berigl ontving, ik mijne verontwaardiging te kermen gaf en den eskadrons-chef wegens zijn gedrag in arrest deed zetten. Ik ontken niet, dat ik streng hen geweest. Ik vertegenwoordigde een dapper leger, hetwelk was blootgesteld aan alle denkbare aanrandingen en de zucht bezielde mij orn deszelfs eer to handhaven. Ik beschouw, Mijne Hoeren, oorlog als de grootste plaagwaai- mede het inenschdom kan worden bezocht, en geloof, dut strengheid, waardoor do zege van eene der strijdende par tijen kan worden bespoedigd, de beste soort van menschlie- vendheid is, welke men in toepassing kunne brengen. Men heeft ook gezegd, dat ik 18 personen in koelen bloede had

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 2