Staten-Generaal. IT XE tTTT S X"D X1T GE 1T. Te Rotterdam heeft onlangs de Gemeenteraad besloten geen la- I rief te maken. Veel heeft daartoe medegewerkt, dat verscheidene leden van den gemeenteraad deze daartoe onbevoegd achttenmaar i ook de beschouwing, dat men alles aan de vrije concurrentie moest overlaten (waartoe dan ook niet langer het getal makelaars beperkt behoorde ta worden) is daarop niet zonder invloed geweest. Naar wij vernemen zijn dan ook reeds verscheidene verzoeken ingekomentot makelaar benoemd te mogen worden. Wij zien met belangstelling de beslissing van den rotterdamsehen Gemeente raad daarop te gemoet en hopen dat hij consequent in zijn stelsel, na de verwerping van het voorstel tot vaststelling van een tarief, de concurrentie als nu ook gelieele vrijheid zal geven en ieder, op wiens eerlijkheid en gedrag niets te zeggen valt, op zijn verzoek tot makelaar zal aanstellen. Doch al mogt zich Rotterdam de weelde van een beperkten stand van makelaars laten welgevallen en dit zonder schade voor den handel kunnen doen, voor ons die nog moeten beginnen is de weelde van een monopolie te groot. In groote koopstedenwaar de makelaars reeds een aanzienlijken stand vormen, die zich hun monopolie niet zonder tegenkanting, zonder strijd, zullen laten ontnemen, mag het een zaak van ge- wigt zijn om dat sinds eeuwen gevestigd monopolie optelieffen. Voor onze gemeente levert het aannemen van het beginsel der vrije concurrentie geen het minste bezwaar op. Sept. 17. Het wets-ontw. betrekkelijk de russisehe schuld wordtin de E. K. met 28 tegen 5 st. verworpen. 20. Het zittingjaar der Staten-Generaal van 1S5253 wordt door Z. M. den Koning met eene troonrede geopend. Uit dezelve blijktdat het vaderland zich in een voor- spoedigen toestand bevindt. Nederland is met andere Mogendheden voortdurend in goede verstandhouding. Van de zee- en landmagt heeft de Koning eene gun stige getuigenis afgelegd. In de overzeesche bezittin gen heerschen rust en vrede. Onze waterkeeringen zijn van rampen verschoond gebleven. Landbouw, fabrie ken, handel, scheepvaart en scheepsbouw zijn vooruit gegaan; spoorwegen en telegrafen voorbereid en aange legd. De staat der geldmiddelen geeft ruime stof tot tevredenheid. Z. M. hoopte nog in den loop dezer zit ting eene gewijzigde voordragtbetreffende 's Rijks schuld aan de beraadslaging der Volksvertegenwoordigers te onderwerpen. 21. De heer Philipse opent de E. K. met eene aanspraak, de heer Anemaet als oudste in jaren de T. 22. In de T. K. worden tot candidaten voor het president schap gekozen: de hoeren Bullertvan der Linden en van Zuylen van Nyevelt. HELDER en NIEUYVEDIEP, 25 September 1852. Door de nederl. handelmaatschappij zijn bevracht geworden: voor Amsterdam de schepen Valpciraiso en Nijverheid en voor Dordrecht het schip J. C. Schotel. Dezer dagen heeft te Wessem een schrikkelijk voor val plaats gehad. Een behuwdzoon, geholpen door zijne vrouw en zuster, heeft zijnen vader den hals doorgesneden, Niettegenstaande do spoedig aangebragle geneeskundige hulp, vreest men voor het levensbehoud van den ongciukkigo. De dader na zich twee dagen schuil gehouden lo hebben, heeft zich te Roermond bij den officier van justitie vervoegd, om van hel voorgevallene proces-verbaal te doen opmaken hij werd aldaar oogenblikkelijk in hechtenis genomen en naar het buis van arrest overgebragt. Van de aanleideude oorzaak dier vvreede daad is tot nog toe niets bekend. De gelaatstrekken van den ontslapen hertog vanfVel- lington hebben door den dood weinig of gcene verandering ondergaan. Tot zelfs in zijne laatste levensdagen bleef bij zijne spartaanscho eenvoudigheid getrouw; hij leefde sober, gebruikte zelden wijn of sterke drankgaf zich veel be weging te voet of te paard; stond vroeg op, süep op een paardenharen bed en hooldkusscn en in een ledckant zon der behangsel. Alle hongaarsche bladen spreken van een ir.oorde- naarshol te Kaschau, alwaar eene sirene, een jong meisje, de voorbijgangors tot zich lokte, welke vervolgens door gewapende benden in een klein vertrek overvallen 'en ver moord worden. Op deze wijze zijn reeds 7 mannen binnen weinige weken te Kascha spoorloos verdwenen, lot dal het eindelijk aan do policie gelukt is hel moordhol te ontdekken en de misdadigers in hechtenis te nemen. Weldra zal blijken hoeveel waarheid or in deze geheele geschiedenis gelegen is. - Onlangs is veel gewag gemaakt van hel voortkomen van vlammen uit eene gewezen steenkolenmijn in Henegou wen. Te Seraing bij Luik ziet men op eene binnenplaats, welke aan verscheidene woningen in gemeenschap toebehoort een veel merkwaardiger geval. Wanneer men een stok in den grond steekt en er dien weder uithaalt en dan by do holte een brandende zwavelstok brengt, ontslaat eene groote blaauwe vlam, welke blijft branden tol men haar uitblaast. Maakt men eeno groolero opening en plaatst er eene kag- chelpijp in, dan zal, wanneer men daar boven een bran dende zwavelstok houdt, eene ontzaggelijke vlam van twee ellen boog te voorschijn komen. De eigenaar heeft hiervan voordeel getrokken en een kleinen sleenen koker doen met- selen, op één voet onder den grond, welke tot in zijne keu ken uitkomt en daar is do haard steeds voorzien van een groot helder brandend vuur dat zijn vertrek verwarmt en tot hel koken der spijzen dient. De andere bewoners hebben hel gemakkelijker gevonden, galen iu den grond te boren, den pot er over te hangen en dan het vuur te ontsteken. Dit duurt reeds sedert drio jaren. Uit hot Temser Bannaat wordt gemeld, dal men, in weerwil van cle zwaro verliezen in de laatst verloopene jaren, ten gevolge van den oorlog geleden, aldaar middel heeft welen te vinden, om 4000 uit Bosnic gevlugle Chris tenen onder dak lo brengenen vooreerst van het noodige te voorzien. Te New-York is een logement geopend, hetwelk 300 kamers bevat. Een goscbreven stukje papier, in een buis geworpen, die in al de vertrekken zich bevindtgeeft in ccno seconde lol iu de keuken te kennen wal de afzender wensebt te gebruiken, waarna in weinige minuten het verlangde in zijne kamer verschijnt. Op deze wijze zijn de bewoners van dit prachtige gebouw ontheven van hel onaangename schellen en roepen der bedienden. De kamers zijn met

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 2