niet tot da behoeitigen behoorden. Onder de 91,596 kin deren op de scholen, waren er vele, welker ouderen niet worden bedeeld. De minister komt daardoor tot het bosluil dat op verre na niet kan worden aangenomendal in Neder land een vijfde der bevolking tol de eigenlijk gezegde ar men behoort. Voor deze instellingen is uitgegeven een bedrag van ƒ12,459,515. Na aftrek van do kosten van onderhoud, administratie en ook van geldbelegging, komt men in hel verslag tot het besluit, dat regtstrecks voor onderhoud van beboeftigen is besteed eene som van ƒ7,664,151. De ontvangsten hebben werkelijk bedragen ƒ12,881,490. Daarbij komen onder meer anderen voor, behalve kostgel den, vergoedingen enz., ƒ760,600 van voordeelige saldo's van vorige jaren ƒ6,500,634 uit eigene middelen van ver schillenden aard; ƒ5,022,151 uil giften, bijdragen, collecten on subsidiën. Den 28 dezer werden te Nijmegen door hel huwelijk te zaam verbonden, Cornelis Hofman, oud ca. 23 jaren en Joanna Catharina Beijering, wed. Gerardus Linssen, 69 lentes tellende, beiden tot den boerenstand behoorende en binnen die stad woonachtig. Deze niet zeer gewone trouw partij wekte do algemeene belangstelling. Alsof het eene wederzijdsche schaking gold, werden de beminden, in een rijtuig gezeten, omstuwd door eeno uitgelaten menigte, zoo voor als na do uitspraak hunner cchtverbindtenis, in vollen ren naar het gemeentehuis en van daar naar de alsnu ge- meenschappelyke woning getransporteerd. Met gemengde aandoeningen verklaarden bruidegom en bruidten overstaan van den ambtenaar van den burgerlijken stand, die geroe pen was deze tcedero beloften te ontvangen, dat zij elkan der aannamen tot echtgenooien en dat zij gelrouwelyk al de pligten zouden vervullen, welke door do wel, speciaal bij art. 159 van hel Burgerl. Wetboek, aan den huwelijken staat verbonden zijn. De straat hunner woning (de Zwanen- gas) tot hunne receptie in een lustwarande herschapen, was letterlijk ontoegankelijk, en terwijl de feestvreugde den gan- schen dag voortduurde, rees zij heden avond ten toppunt, toen de echtgenooien op hel onverwachtst werden verrast door eene luisterrijke serenade met fakkellicht, terwijl uit duizend kelen het ultra populaire volksliedfVaar is Keesje, enz. weergalmde. Alles is echter tot dus ver in goede orde afgeloopen. Eenige gegoede Chinezen hadden in vereeniging met de javaansche Dyaksa van de afdeeling Bangiede verregaan de stoutheid om 16 picols opium binnen te smokkelen. Dit opzet werd door de waakzaamheid der ambtenaren verijdeld. Ware het echter gelukt dan zouden zij zich met ettelijke j duizenden verrijkt hebben. De waarde der opium werd op j ƒ130,000 geschat, welke nu geheel verbeurd werd verklaard. Als men nu buiten dit verlies in aanmerking neemt, dal de boete van de kleinste hoeveelheid op die wijze ingevoerd, op ƒ10,000 bepaald is, dan mag men onderstellen dat bij do- ze smokkelaars de lust tot voortzetting van hun misdadig bedrijf wel zal bekoeld zijn. De reusachtige teleskoop in Wansworth bij Londen is kortelings gebruikt tol waarneming van den planeet Saturnus, en men heeft bij die gelegenheid deh betwijfelden derden ring duidelijk bemerkt. Hij heeft eeno heldere leiachtige kleur, en men verwacht binnen kort eene schels van do planeel Saturnus, zoo als zy toen is waargenomen. Juist door hare kracht is de teleskoop alleen van dienst bij helder en kalm weder, want wanneer do almospheer bedekt of be wegelijk is, ziet men do werking der luchtslroomen, als de golven cener zee oprijzen en bruischen. Met eeno gunstige lucht, is het aanschouwen der maan wanneer zij te midder nacht do middellijn snijdt, overschoonen in hel algemeen vertooncn zich de hemelligchamen alsdan zoo schoon, als nimmer een menschelijk oog ze nog aanschouwd heeft. Een der rijkste meisjes van Engeland en die aan do hoogste familicn verwant is, miss. Blair, is met een Ier, met name Garratt O' Mooreruim 40 jaar oud op do vlugl gegaan. Do vlugtelinge is naauwelijks 17 jaar en van eeno opmerkelijke schoonheid. In een dagblad leest mendat te Canlenac bij Bor deaux, zekere vrouw, genaamd Douyion, overleden is in den ouderdom van 120 jaren. Zij was in 1732 op het eiland Guadeloupe geboren, en is tweemalen gehuwd geweest. Of» haar 100ste jaar verkocht zij haro bezittingen tegen eene jaarlijksche rente. De koopers meenden toen een goeden koop gesloten te hebbenmaar zij moesten nog 20 jaren lang hel jaargeld betalen. Omstreeks 60 jaren geleden geraakten de matrozen van het engelsche schip Bounty, onder bevel van den ad miraal Blighin opstanden vestigden zich op het kleine eiland Piteairn in de Stille Zuidzee, waar zij met eenigo vrouwen van Tahaiti leefden. Het geheelo eiland, dat vier mijlen in omvang heelt, is goed bebouwd, en zoude 500 menschen kunnen voeden. De bewoners leven in volmaakte gemeenschap van goederenhebben geen geld (de gebeele muntrijkdom des eilands bedraagt 18 dollars) en kennen geene sterke dranken. Zij leven van kokosnoten en aardap pelen. Eenmaal 's weeks wordt yiseh of vleesch gegeten. Het eiland bezit geene bronnen, zoodat de bewoners het re genwater in putten moeten opzamelen. Eenmaal 'sjaars wordt het toevallig ontdekte eiland door een engelsch oor logschip bezocht. Worden schipbreukelingen naar hel ei land geworpen, alsdan herbergt men hen, tot dal een wal- vischvaarder in de nabijheid komt, die hen medenecmt. De bewoners van het eiland Piteairn hebben thans een der hunnen als afgevaardigde naar Londen gezonden om te be werken, dal voor het onderrigt hunner kinderen iets gedaan j en het eiland menigvuldiger door schepen bezocht worde. Een gedeelte der bevolking verlangt naar het 1000 eng. mijlen van daar gelegen eiland Norfolk te verhuizen. Dc Pitcairners spreken zuiver Engelsch en volgen streng de re gels der engelsche kerk. Een toeval was oorzaak van het ontdekken der vlugtelingen, die jaren lang door do brilscho marine waren gezocht. Bij een storm werd een engelsch schip aan de kust des eilands geworpen cn groot was hunne verbazing, toen zy zich in zuiver engelsch hoordqj toeroepen.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 2