GEMENGDE BERIGTEN. Eenige vragen en antwoorden. Uil Texas wordt gemeld, dat weder scbermutselingen met do Indianen bij Rio Grande hebben plaats gehad, en dat er nog eene doodelijke verbittering tusschen do Mexica nen en Amerikanen heerschto. Beriglen uit San Francisco, loopende tot 16 September, melden dat de tijdingen uit de mijnen gunstig luiden. On derscheidene klompen goud waren ontdekt. De Chinezen «erden met lecdo oogen in de mijnen gezien. De cholera woeddo te San Francisco en had tgne verwoestingen tot Sncramenlo uitgestrekt. Aan het Boven-Meer waren koper- mijnon ontdekt. Burgerlijke Sfand Tan 23 SOj Octobcr 1852. GEHUWD: S. L. Vrieslander en R. L. Post. - J. Hulst kamp en J. Prins. W. Mack en M. Ligthart. O. O. En gelschor en M. van Brederode. C. Verschoor en N. van Dam. BEVALLEN: N. Bruin geb. Schouten, Z. A. Schagen geb. Gorlee, Z. N. Kuijper geb. Huisman, Z. J. Lastdra ger geb. Valk, D. G. D. Bosch geb. Huigen, D. T.Schor- sij geb. Hoogerduin, Z. A. Laffertu, B. J. Zuidewind, D. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 2. OVERLEDENP. J. Hoen63 j. H, B. Kramer, 2 j. Men rekent dat dit jaar wel 100000 personen uit Enge land naar Australië zullen verhuizen. - Burgemeester en Wethouders van Kampen hebben aan de Bakkers en Sui kerbakkers hunner gemeente hel gebruiken van plakgoud en schadelijke verfstoffen verboden. Men beweertdat de a, s. keizer van Frankrijk eene civiele lijst van 30 millioen zal verkrijgen. Do grool-rottenvanger van Parijs heeft zijne werkzaamheden aangevangen en op één dag 5000 rot ten gedood. In Friesland wordeu wekelijks een 30tal runderen afgemaakt, ter zake van longziekte. Do Sultan heeft L. Nap. een arabiscben hengst ten geschenke gegeven, welke rcgtslreeks afstamt van Fathméde merrie van den profeet. Aangeboden de Craniomotrio van dr. Kool, zijn de eeno vergelijking van den rnenschelijken schedel met dien van den oerang-oetang. In 't HB. van jl. woensdag leest men eene curicuse advertentie betrekkelijk Helena Johanna Maria Zonnenberg en do mottige student, Een koopman te Liyerpool heeft onlangs met den handel in ijzer/480000 gewonnen. De koning ven Zweden sukkelt aan do koorts en rheumatische pgnen. Te Rotterdam is eene vrouw door den hevigen storin in do Singelgrachl geworpen en aan de gevolgen overleden. Z. M. is op het Loo afgestapt. INGEZONDEN. Wat wil men op Texel? Het schoolwelen hervórmen. Op welke wijze Door de hoofdonderwijzers gezamenlijk te ontslaanbunne vaste tracte- mentenwaarop zij wettig beroepen zijn, intetrekken, en weder school gelden als vau ouds in te voeren. En de ondermeesters? Deze bekomen mede hun afscheid, doob tullen de gonst erlangen, om hier of daar eene school te openen. Maar kunnen de ondermeesters gemist worden in de scholen? j Waarom niet? De scholen zull*G van zelve wel wat opdunnen en als elk dan wat heeft, behoeft men voor rdat onderwijs!" edat onderwijs! geens uitgaven meer te doen. Maar zoo zal immers alles in de war loopen? Wat komt er dat op aan, het geld blijft dan toch in de kas. Wie drijven die zaak tot dat uiterste? Eenige verlichte mannendie leden van den raad zijn. Dan is de geheele gemeenteraad niet met dat plan ingenomen? Welke vraag! Meent gij dan, dat er geen enkel verstandig mensen in den raad zitting heeft? Wannner zal die zaak dienen? Die zaak heeft den 26sten dezer gediend, en ik verzeker u, het ging er warm toeDoch zij is onbeslist geblevenomdat er vijf leden vóór en vijf tegen waren; de stemmen staakten hijgevolg. Een lid was absent. Zal men in de volgende zitting op de zaak terug komen? Wel zeker! Wie doet zooveel moeite te Tergeefs 1 En als het eens doorgaat in den raad Dan moet hel nog onder andere oogen komen, die vrij zeker weer ge heel anders zullen zien, en het is aan deze, dat wij die zaak ten ern stigste aanbevelen Een Fricnd van degelijk onderwijs Be clectrtsche telegraaf en de stoom. De electrische telegraaf is in de laatste jaren in een groot gedeelte van Europa ingevoerd en kan wat het belang dezer uitvinding betreftnaast de stoommachine geplaatst worden. De naam van den uitvinder is tel hiertoe, gelijk het schijnt, onbekend gebleven. Tolgens eene mededee- ling uit Frankrijk is het een werktuigkundige, Lomond genaamd, aan wien men haar te danken heeft, ofschoon hij zelf er het gewigt niet van zal vermoed hebben. Zie hier het berigt van Arthur Youngin zijne Reis in Frankrijk, 1787. »Ik bragtschrijft hij, een bezoek aan den heer Lomond, een vernuftig werktuigkundige, die den geest van uilvin ding bezit. Hij heeft eene merkwaardige ontdekking in de electricitelt gedaan. Gij schrijft twee of drie woorden op papier; hij neemt ze met zioh in eene kamer en draait ceDe machine in eenen electrischen koker rond, waar boven aan een electrometer is, een kleine fraaije bol van het pit van pennen. Een draad is aan eenen dergelijken cilinder in een ver wijderd vertrek vast, en zijne vrouw, die de bewegingen van den daar mede corresponderenden bol opmerkt, schrijft de woorden, die er door aangeduid worden, op; waaruit blijkt, dat hij een alphabeth van bewe gingen beeft gemaakt. Daar de lengte van den draad geen onderschei I maakt, zoude men eene verre correspondentie kunnen houden, b. v. met eene belegerde stad of tusschen twee gelieven, aan welke men meer di recte verbindtenissen verbiedtof voor zaken meer de oplettendheid waar dig. Welk gebruik men er van zoude kunnen maken, de uitvinding is verwonderlijk." In vorige tijden zijn er een aaDtal uitvindingen gedaan die in verge telheid geraakt, maar later weder voor den dag gekomen zijn. Zoo zicD wij in het jaar 1620 door de Staten op een raiddel om schepen op alle mogelijke wijzen te bewegen zelfs tegen wind en stroom in dat even wel niet in toepassing schijnt gekomen te zijn, dan nadat in onzen tijd de stoomkracht was ontdekt. Wij weten er niet meer van dan hetgeeo hier volgt. In het jaar 1618 wendden zich drie burgers van Amsterdam Harman en Dirk IFamartszgebroeders, en Hendrik Frits tot de Staten-Ge- neraal der Yereenigde Nederlanden met veraoek om een octrooi Toor eene nieuwe uitvinding. Zij gaven te kennen, rhoe dat sy Supplianten door de ghenaede Godes, haren naerstigen arbeydt en practiseren, ghevonden hadden seeckere maniere van timuieragie ende werekinge, die voor descn noch in de Vereenichde Frovinciën noch in andere landen ofte contreyen noyt en was g-hehoort noch gesien. Te weten van schepen, schuyten jachten ende chaloupen ende allen tghene daer men te water mede vaert, 'tsy wat naem tselve soude moghen hebben, toe te maecken dat men daer mede nooh eens so rasch soude varen als men met andere ghewoon wat te doen, ende omme met de selve te doene eene extraordinaire ende ongehoorde kracht ende sneltesoo in zee, loopende rivieren ende stille binnenwaterenende deselve schepen te doen keeren wendendrayen soo oort als wil, dienende met wint, in de wint, stilt ende sonder wint met stroom, seyl, tegen stroom ende sonder seilook bequaem voor ga ten, om schepen op alle de saisoeDen uyt ende inne te brengen met bouch- seerden mitsgaders omme te doene vliegende tochten ende volck te lan denomme alle vreemde ende uytheemsche kusten rivieren, bayen ende droogten op te soecken ende te ontdeckendienende mede om over ys tegen wiet met ongeloolfelycke snelkeydt voorts te comengelycksySnp-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 3