A d v e r t e n t i n. Burgerlijke Stand van 5 1853. 12 Februarij GEHUWD: J. Zoetelief en E. Duinker. BEVALLEN: G. van Neck geb. Schoute, Z. G. Cornelisse geb. Smit, Z. T. van der Woning geb. de Boer, Z. H. B. Bonifacius geb. Smit, D. A. Kerseboom geb. Pronk, D. M. Hartog, D. OVERLEDEN: C. Borst, 60 j. A. Snooji, 32 j. A. C. Boulboule, 13 m. E. A. van Als, 26 j. P. Kraft, 3 d. C. Duis, 38 j. J. Muije, 60 j. K. Buis, 13 m. GEMENGDS BERIGTEN, De vvoiwode van Grahovo is door de Turken gevangen genomen, op het cogenblik dat hij naar het gebergte wilde vlugten. Te Pesth zijn verscheidene personen in hech tenis genomen om politieke redenen. De Sultan heeft de gouverneurs-generaal zyner provinciën eene onbeperkte magt verleend. De Russen staan gereed om de Pruth over te trekken, met het oog op Montenegro. -Te Amsterdam is een meisje van 19 jaren aan de watervrees gestorven; zij was in 't midden der vorige maand door een dollen hond gebeten. De stand van het haarlernmermeer was den 31 Jan. 3,67 el beneden A. P. L, M. heeft den min, van koloniën de kommandeursorde van den ned. leeuw geschon ken. In den Haag is eene commissie van natuurkundigen vergaderd geweest om te onderzoeken of de kunstmatige aankweeking van visschen hier te lande met vrucht zou kunnen worden toegepast. Te Zwolle is een schapendief van 10 jaren gevankelijk birmen gebragt. Napoleon III heeft aan 4312 citoijens gratie verleend. De koning van Denemar ken is geheel hersteld. Te Parijs zijn eenige aanzienlijke legitimisten gearresteerd. In Madrid is de aandacht uit sluitend gevestigd op de verkiezingen. Jhr. M. Salvador is tot lid der provinciale staten van Noord-Holland gekozen. Te Leiden is eene school geopend voor havelooze kinde ren. Het contingent suppletielroepenover het ioopend jaar naar de koloniën te zenden, is bepaald op 1200 mau voor de Oost en 200 voor de West. De krooningsdag o o van den franschen keizer is bepaald op 4 Mei. De ge meente Kampen heeft de procedure met het domeinbestuur over aanwassen aan zee voor den H. Raad verloren. Te Zwartsluis heeft een weduwnaar, vader van 6 kinderen, zich verdronken, uithoofde van het onverwacht afspringen van een voorgenomen tweede huwelijk. Te Frankfort is een bankier in zijn eigen bureau vermoord. Te Milaan is ee ne revolutie uitgebarsten en spoedig daarna gedempt: 5 dooden. Verwacht eene revue van HH. fransche MM. op het veld van Mars over 80,000 man. Prof. van Lennep is te Amst. overleden. Mevrouw de barones van Aylva van Pallandt van Waardenburg en Neerijnen is benoemd tol grootmeesteres van het eerlang te vormen hof van Z. K. H. prins Hendrik. Te Ommerschans is een meisje door de keizerssnede verlost, alles wel. iBEr* JSE: s: nsT' We ondcrzeesche telegraaf. Op het hooge standpuntdat de natuurwetenschappen thans bereikt hebben, was het te voorzien, dat eene uitvinding'als de electrische tele- I graaf in eene korte tijdsruimte der volkomenheid nabij zou komen. Altijd verder strekt zich de keten uit, die soeller dan de bliksem, het woord van land tot land over bergen dalen en slroomen voert en wien slechts de bruisende zee haar donderend hall! te gemoet roept; van nu of aan echter zullen wij zeggen te gemoet riep want Londen heeft zijne tele grafische verbinding met het vaste land daargesteld. Na verscheidene vruchlelooze pogingen ving de maatschappij welke zich tot de ten uitvoerbrenging dezer onderneming gevormd had met ver dubbelden ijver haar werk aan, en de gelukkige uitslag van haren arbeid verwekte evenveel ja zelfs nog meer belangstelling dan het leggen van het electro-telegrafische touw dat ofschoon 24 engelsche mijlen lang in den korten tijd van 3 weken werd voleindigd. De kracht der machines loon de zich ook hierbij weder, want zonder deze waren er evenzoo vele jaren ter vervaardiging van zulk een touw noodig geweest. De grooie machine, waardoor dit touw daargesteld werd is uitgevonden en vervaardigd door den ingenieur George Fennick, en is evenzeer door vindingrijkheid en eenvoudigheid als door de buitengewone naauwkeurigheid harer verriglin- gen merkwaardig. [Iet touw moest zoo worden vervaardigd, dat elk ge vaar voor den electrischen koperdraad zoo veel mogelijk vermeden werd en het hulsel dat hem omgeeft heeft aan deze vereischte voldaan. Het lot van den vorigen onderzeeschen telegraaf (die uit eenen eenvoudigen van gutta percha omgevende koperdraad bestond) zal het nieuwe louw niet te beurt vallen, dat uit vier koperdraden, zoo dik nis een gewoon klok- kentouw is te zamen gesteld. Elk van deze draden bevindt zich in een dubbel hulsel van gutta percha, en alle vier zijn gezamenlijk doormiddel van hennipen een mengsel van teer en talk, waaruit het binnenste be staattot een touw van 1 duim in doorsnede te zamen gewonden. Ten laatste slingeren zich hierom 10 draden vin gegalvaniseerd ijzer, van on geveer duim dikte, waarmede het touw, dal er als eene gewone draad linie van 4tt duim dikte uitziet, voltooid is. Met elke omwenteling der machine, welke in 18 minuten geschiedt, worden 11 voeten touw gereed gemaakt. Het geheele touw dat 20 mijlen lang is, woog 180 tonnen en vormde eenen hoogen hoop van vijf voetwelks buitenste 30 en bin nenste doorsnede 15 voeten bedioeg. De werkzaamheden hadden te Wap- ping in Londen plaats, en met de leiding der geheele onderneming wer den de ingenieurs Wollastoa en Crempton belast. De engelsche regering ondersteunde even als altijd bij zulke gelegenheden de ondernemers op alle mogelijke wijze en stelde lot de legging van den telegraaf eene oude oorlogstoomboot «de Damper,» ter hunner beschikking. Als verbindings punten der beide kusten werden in Engeland, South-Foreland en in Frankrijk het 2 uren zuidelijk van Calais gelegen dorp Stangate bestemd. Deze linie is juist niet de kortstemaar verkreeg de voorkeuromdat aau beide punten het ankereo der schepen zelden plaats heeft, zoodat de telegrafische linie daar minder aan het gevaar van door de ankers bescha digd te worden is blootgesteld. Dij de legging stuitte men in den beginne nog op eenen anderen hin derpaal. Het buitengewone dikke kabeltouw, d;u den draad omgeeftging den 25 September 1851 te Dover al en het plan was om bij hoog water zoo digt mogelijk aan de fransche kust te varen en dan het einde des louws op het land te werpen. Daardoor zoude liet dan bij eb bloot gele gen zijn en men zou het dus gemakkelijk verder aan de kust hebben kunnen trekken. Het woei echter zoo sterk dat het onmogelijk scheen het land van zoo nabij te naderen. Meri bevestigde daarom een baken aan het kabeltouw en wiep het ongeveer aan den laagsten waterstand over boord, waarop men een andere kabel er bij haalde, ten einde de linie tot een hoogen waterstand voort te voeren. Op 28 Sept. bragt de onderzeesche telegraaf zelf het berigt naar Dover, dat hij de fransche kust had bereikt. De daarop betrekking hebbende depeche, met de belangrijke tijding werd dadelijk aan de koningin en andere hooggeplaatste personen medegedeeld. Thans is de telegrafische verbinding volkomen daargesteld, en de telegraaf zendt zijne berig'en met de meeste geheimhouding over het kanaal. Vijftigjarige Huwelijks-vereeiugikg van Pr. B R IJ N en N. BORST. Helder den 13 Februarij 1853.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 3