aan kapt. D. Crap Hellingman mei eene gepasle aanspraak overhandigd een keurig bewerkt zilveren schiijfgarniluur met het opschrift: Het kollegie Zeemans hoop te Amsterdam aan kapt. D. Crap Hellingmanter herinnering aan de redding van drie schipbreukelingen van het Christmas Eiland, 23 Augustus 1852." Do heer Hellingman be tuigde zijnen dank voor dit geschenk. Men zal zich herin neren, dat aan gezegden kapt., gezagvoerder van het schip Amicilia, en aan den stuurman en bootsman van dien bodem, onlangs in hetzelfde kol legio zijn uitgereikt de medailles engetuig schriften, hun wegens voornoemde redding toegedacht door de zuid-hollandsche maatschappij lot redding van schipbreukelingen. Z. M. heeft benoemd lol burgemeester der gemeente Callantsoog, den heer A. J. van Doorn tevens burgemeester der gemeente Zijpe; en tot ontvanger der dir. belast, en acc. te Zijpe, den heer C. Buwalda. Ingevolge Zijner Majasteils besluiten van den 4n en ■26n December 1852, (Staatsbladen n°. 204 en 257) zal het kantoor van waarborg en belasting der gouden en Zilveren Werken, voor de regterlijke arrondissementen van Hoorn en Alkmaar, gevestigd te Alkmaar, op den eersten Maart 1853 worden opengesteld. De publieke zitdagen zijn bepaald op dingsdag, woensdag, donderdag en vrijdag van iedere weekgedurende de maan den April, Mei, Junij JulijAugustusSeptember en Oclober van des morgens acht uur, en gedurende do overige maanden des jaars, van des voormiddags negen tot des namiddags drie uur, of zooveel langer als noodig zal bevonden worden. Den 28 Febr. heeft do gemeenteraad van Alkmaar onder laatste voorzitting van den burgemeester, den heer F. C. fV. Druyoesteyn, aan den heer jhr. D.C.deDieu Fontein Ferschuir van Heyloo, op diens verzoek eervol ontslag verleend als secretaris dier gemeente, in welke be trekking ZEd. gedurende den tijd van 27 jaren met de meeste trouw en ijver is werkzaam geweest; en als curator der lalijnsche school ter vervanging van wijlen den heer mr. B. van Laar, benoemd den heer jhr. mr. W. A. van Hogendorpwaarna de burgemeester het woord voerde en hij den raad herinnerde, dat hij reeds 45 jaren in verschil lende ambtsbetrekkingen aldaar is werkzaam geweest; in 1808 als lid van de vroedschap werd verkozen, in 1818 als thesaurier der gemeente is in functie getreden en sedert 1838, de gewiglige betrekking van burgemeester bekleed heeft. Bedankende voor het vertrouwen, hem steeds door den raad geschonken, zwaaide hij tevens welverdienden lof toe aan den goeden geest, die Alkmaars ingezetenen steeds aan den dag hadden gelegd, en wendde zich vervolgeus tot den nieuw benoemden burgemeester den heer mr. P. A. de Lange, zijn genoegen te kennen gevende, dat ter zijner vervanging benoemd is een man, die door scherp doorzigt en werkzamen geest, zoo uitnemend voor de hem opgedragen betrekking geschikt is. De heer/. T. Koorn (wethouder) rigtle eenige hartelijke woorden tot den afgetredene, en daarna werd deze zitting gesloten. - Den ln Maart waren heeren officieren der stedelijke schutterij, op receptie bij den afgetreden en den nieuwen burgemeester. Des avonds van dien dag had aldaar een vermakelijk schouwspel plaats. Een schiptot boven in den mast ge ïllumineerd door verscheidene schippersgezellenals matrozen gekleed, vergozeld, werd herhaaldelijk door de stad getrok ken; een schild, waarop de woorden: ter eere van den ouden en den nieuwen burgemeester, te lezen waren, gaf genoegzaam het doel van dezen optogt te kennen. Voor de woningen der beide burgemeesters gekomenwerd er uit hel schip vuurwerk afgestoken, en aan dit alles word de meeste luister bijgezet door de serenades, die het korps muziekanten der stedelijke schutterij aan beide burgemeesters bragt. Alles liep in do beste orde af. In de den 2n dezer te Alkmaar gehouden raadsver gadering is de heer mr. P. A. de Lange als burgemeester dier gemeente geïnstalleerd. In eene toepasselijke rede be antwoordde de burgemeester de toespraak van den wethouder Koorn, die hem met zijne nieuwe betrekking namens den raad geluk wenschte. In dezelfde raadszitting legde de oud-burgemeester, de heer F. C. fF. Druyvesteyn, in handen des voorzitters den eed af als gemeente-ont vanger. Men schrijft ons uit Schagcndd. 2 Maart: Gisteren hadden wij het genoegen het liefhebberij-gezel schap weder ten tooneele te zien en een regt genoegelijken avond doortebrengenwij moeten het bewonderen wan neer wij zien hoe geduld en inspanning hier zonder bejag op winsten werkzaam zijn. Was de vorige keer de uilvoe ring goed, dezelve was dezo keer niet minder, wanneer daarbij in acht genomen wordtdat het grootste gedeelte van het personeel dal gisteren avond sprak nog maar zeer jonge leden zijn en de meeste nog maar weinige rollen heb ben vervuld en die door ijver en goeden wil betoonen hun ne oudere ledenzoo niet te overtreffen dan toch te evenaren. Jammer is het toch dat er aan het hoofd van dit gezelschapniet iemand zich steltdie ontzag en eerbied weet in te boezemen om het gezelschap, gemak kelijker bijeen te houden en moer te volmaken. Er is met het overlijden van deszelfs stichter veel verloren, enter eere van hem die wij allen hoogachtten en beminden, is het te wenschen dat het gezelschap mag blijven bestaan en voort- werken, en ons (het publiek) den dag na Paschen weder met een goed, degelijk tooneelsluk en een blijspel met zang zal vermaken." Bij het ontwerp van wetregelende het toezigt op de landverhuizersdie den weg door Nederland nemen en niet van paspoorten of geleibrieven zijn voorzien, wordt bepaald, dat zij aan de grenzen of aan de eerste verblijfplaats kosteloos verblijfpassen kunnen ontvangen. Zoo zij voorzien zijn van eenig bewijs dat zij eene overeenkomst lot vervoer naar eene overzcesche haven hebben gesloten kan het kosteloos viseren van dat stuk door het hoofd van de policie der gemeente aan de grenzen of aan de eerste verblijfplaats het af te geven pas poort vervangen. Tol verzekering van de rigtige nakoming van de bepalin gen dezer wet en van de te geven voorschriftenstellen de ondernemers van het veryoer van landverhuizers

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 2