"~ïTx tt w s t ij d 11? m xï. Staten- Gene ii aal. AANBESTEDING. geloof door ecne classicale of synodale vergadering van Protestant- sche geestelijken en ouderlingen. n Twee eeuwen (zoo gaat liet adres voort) zijn reeds voorbijge- gaan en hebben den afstand tusschen het Protestantsch en Eoomsch Katholijke gedeelte der bevolking verminderd, gelijke regtengelijke bescherming, gelijke vrijheden aan beide deelen der Natie gewaarborgd. Volkomen juist! Maar maak dan nu door uwe beweging dien afstand niet weer grooter, en zeg tot den Koning: «Sire! laat daaromgelijk wij door synodale bijeenkomsten ons kerkelijk «bestuur regelen, aan de Katholijken vrijheid, om door den «Paus, hun kerkelijk hoofd, hunne kerk teregelen. «En hebben (vervolgt het adres) in den jongsten tijd de eisehen, de toon en houding der K. K. bevolking reeds bij velen ach- terdocht en ontsteltenis verwekt, hoeveel sterker zal de naijver «en spanning worden, hoeveel dieper de scheiding, hoeveel ver- derfelijker en gevaarlijker voor de welvaart des vaderlands, de «strijd, wanneer in die openlijk optredende onerkende hiërarchie «het Ultramontanisme zich over het Protestantisme zal plaatsen, het als uiltartende en dagende tot den strijd, niet slechts op het gebied van godsdienst, of onderwijs en geschiedenis of «letterkunde, maar vooral op dat van den staat zeiven. Mensclien die aan spooken gelooven zien in de duisternis ligt een ouden boom vooreen monster uit de geestenwereld aan. Welke zijn die eisehen, welke die toon en houding, waarin bestaan die? llegtmatigen zij die achterdocht, die ontsteltenis? Is het een oude boorrv-of inderdaad een spook, dat zij zien. Wanneer de Katholij ken b. v. eisehen dat men hun toelaat bisschoppen te hebben dan komt ons die eiscli zeer billijk voor en wij raden hem die zich daardoor ongesteld gevoelt, een zenuwdrankje aan, of om bij onze vergelijking te blijvenwij raden hem aan een lantaarntje te nemendaarmede het spook van nabij te belichten en hij zal ont warendat het voor hem niets meer is, dan een onschadelijke boom. Hoe dat in het benoemen van bisschoppen een uittartend Ultra montanisme zigtbaar zou worden, dat is ons even duister, daar in tegendeel door de bisschoppelijke zetels de Katholijke kerk in Ne derland veel meer zelfstandigheid zal verkrijgen, dan thans nu zij al3 missie geregeerd wordt. Wij zouden veeleer geneigd zijn te oordcclen, dat zoodanig adres uittartend tegen de E. Katholijken is en bij hen achterdocht moet wekken omtrent de Protestanten en geschikt isom den strijddie op het terrein van godsdienst billijk, gepast, nuttig is, en op die van onderwijs, geschiedenis en letterkunde niet geheel weg kan blijven, ook op het staatkundig terrein, waar geen onderscheid tusschen Protestant en Katholijk behoort te wezenwaar allen één doel hebbenovertebrengen. Het adres komt eindelijk tot de conclusie, dat het derhalve den Koning mogt behagen geene vergunning te geven tot het aanne men van den titel of waardigheid van metropolitsan of suffragaan bisschop van ccnig gedeelte des vaderlands; waarin eene voor de protestanten krenkende erkenning van den Paus van Eome als opperhoofd der kerk gelegen zoude zijn. Wij moeten met een ijlende zieke medelijden hebben. Dit slot bewijst hoe ver 4000 a 5000 Utrechtenaren gekomen zijn. Wanneer men heeft willen zeggen, dat door de erkenning van die titels de regering tevens den Paus als opperhoofd der geheele christelijke kerk zoude erkennendan stelt men ietsdat geen mcnsch er in zien kan en wil men zeggen dat de regering de Paus als hoofd der catholijke kerk erkent, dan doet zij iets watiedereen weet dat volkomen waar is. Maar wat een beweging voor een kinderachtig verzoek. De steller van het adres heeft zeer wel begrepen dat het der rege ling onmogelijk is te beletten, om bisschoppen, te benoemen en niets anders kan doen dan hun den titel in de officiële stukken te ontzeggen. De zaak zelve ligt buiten de regering maar de titel Lieve Hemel Indien de rust en de bloei van ons va derland, de kracht en het gevaar van het Ultramontanisme afhangt van de vraag of mijnheer A.door den Paus tot bisschop be noemd, door de regering met dien titel, of met dien Van pastoor of deken zal worden aangesproken dan is de toestand van ons vaderland wel zeer beklagenswaardig. Neen de bloeide welvaart de rust des lands wordt door dergelijke adressen en de agitatiedie men onder de eenvoudige protestanten verwektdoor de belagchelijke angst en schrik die men tracht te verspreiden', veel meer op het spel gezetdan door de handelingdie men exploiteert, en die geen het minste gewigt zoude hebben gehad, indien men er over had gezwegen. April 13. Ingekomen bij de T. K. 3 wetsontwerpen: lo tot wijziging van hoofdstuk III der begrooting voor 1852; 2o tot het verleenen van 10 naturalisatien3o tot re geling van de zamenstelling der regterlijke magt en het beleid der justitie. Op Woensdag den 27sten April 1853 des namiddags tentwee ure zal, onder nadere approbatie, door den Staatsraad, Commissaris des Konings in de provincie Noord-Holland, of, bij afwezigheid van Z. H. E. G.door een der Leden van de Gedeputeerde Sta ten, in tegenwoordigheid van den Hoofd-Ingenieur van den Wa terstaat, aan het lokaal van het Provinciaal Eestuur te Haarlem, worden aanbesteed lo. Het leveren van 1700 kubiek ellen Brik, tot onderhoud der Heldersche Zeewering, met eenige daarbij komende werkzaamheden. 2°. De leveraneie van 625 lasten Noordsche of Drentsche Steentot onderhoud van gemelde zeewering. 3°. Het doen eener bestorting aan den voet der steenglooijing van den Helderschen Zeedijk, met 480 lasten Noordsche- Drentsche-Duitsche- of Brabandschc Keisteenen. Deze aanbestedingen zullen bij enkele inschrijving geschieden volgens art. 6 der bestekken, Welke zullen ter lezing liggen behalve aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur voornoemd, in de voornaamste logementen en koffijhuizen, als: teAmsterdam, in het Noord-Hollandsche Koffijhuis, in de Kalverstraatin het Wapen van Medemblik op den Damin liet Koffijhuis het Vosjeop het Eokin, in de Nieuwe Stads-Herberg, aan het IJ, in het Harlinger Veerhuis, op de Texelsche Kade, en in de Bel, op den hoek van het Haarlem merplein; te Haarlem, in de Kroon, in het Noord-Hollandsche Koffijhuis, beide aan de Groote Markt, in het Logement de Oude Eomolen en Eoskam, in de Nieuwstad, en in het Logement de Glazenwagen, in de Spaarnwouderstraat; te Alkmaar, in den Rooden Leeuw, in de Toelast en in het Wapen van Haarlem; te Nieuwediep, bij de Wed. Ihnen en in het Logement den Burg; aan den Helder, in het Heeren-Logement; te Medemblik en te Enkhuizen, in de Logementen de Valk; te Hoorn in den Doelen en het Ongemaakte Schip; te Purmerende, in den Vergulden Eos- kamte Edam, in het Heeren-Logement; te Monnickendam, in den Doelen; te Zaandam, in den Otter; te Buiksloot, in liet Eoo- de Hert; te Muiden, in het Hof van Holland; te Naarden, bij Jurrissen; te Utrecht, in het Koffijhuis den Nieuwen Bak; te Slie- dreclit, in het Eegthuis, en te Hardinxveld, in de Dorps-Herberg. Zullende acht dagen vóór de besteding, zoo veel noodig, aan wijzing in loco worden gedaan, terwijl inmiddels verdere informa- tien te bekomen zijn bij den Iloofd-lngenieur E. de Kruyff, te Haarlem, en den ingenieur P. J. H. Hayward, te Alkmaar. HELDER en NIEUWEDIEP16 April 1853. De op 's rijks weif alhier gebouwde ooi logsehooncr Ma- cassar is gister middag met goed gevolg Ie water geloopen,

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 2