n°. ir. WEEKBLAD vas des HELDER es het NIEUWEDIEP. elfde j.UBuixe. 1S53. HAA1VD16 Yerkiezisig der Leden van de Provinciale Stalen. Staten-Genehaal. Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morfjen uitgegeven bij C. BAKKER Bi., te Nieuwcdiep. De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert tich bij de Boekhandel aren en Postkan toren zijner woonplaats. ADVERTENTIES gelieve men ongeaegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags leri 12 ure; de prijs san 1 lot 4 regels is 60 centen, voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VERTOOGEN enz. Voor de tweede maal zullen de kiezers opgeroepen wordentot de benoeming van leden voor de Provinciale Staten. De toestand is echter geheel anders dan de eerste keer. Toen moesten alle plaatsen vervuld worden in één groot kiesdistrict, dat acht leden te benoemen had, thans is de provincie in meerdere dis tricten verdeeld geworden en de gemeenten van den HelderTexel Terschelling en Vlielandzullen slechts hebben te voorzien in de periodieke aftreding van één lid de heer C. Siemersdie volgens de regeling door gedeputeerde Staten vastgesteld geacht wordt voor dit kiesdistrict in de Provinciale Staten zitting te hebben gehad. Toen voor drie jaren de eerste keuze moest plaats hebben hiel den wij ons gevoelen over de voorgestelde kandidaten terug. Van het oogenblik af, dat de uitgever van ons blad, zich de kandida tuur had laten welgevallen en in de voorloopige kiesvergadering bin nen deze gemeente 55 stemmen, van de 88 zamengekomen kiezers op zich had vereenigd, zagen wij ons door kieschheid het stilzwij gen opgelegd. In een zeker opzigt gebiedt thans diezelfde reden ons van eene aanbeveling te onthouden, omdat, ofschoon er thans geene voor loopige kiezersvergaderingen gehouden zijn, en, zoo het schijnt, ook niet gehouden zullen wordenofschoon er geene bepaalde kan didaturen zijn, het ons toeschijnt, dat bij hen, die meenen beter te doen een ingezeten van hun districtdan eenen daar buiten wo nende te stemmen, waarschijnlijk zullen in aanmerking komen, de heeren C. Bakker, liz. en J. L. Crap Hellingman die in de voorloopige kiezersvergadering, met den heer J. Schoon, (reeds lid van de Provinciale Staten) een groot aantal stemmen op zich mogten vereenigen. In het algemeen zijn wij van oordeeldat men niet moet vragen woont de kandidaat in ons midden? maar alleen; is hij bekwaam? is hij een voorstander van die beginselen, die men zelf als waar beschouwt en in toepassing wil brengen is hij een man van karakter? In ons district zoude men echter nu nog wel eene andere vraag mogen doen namelijkIs hij die men wil stemmende belangen van den Helder toegedaan Het overwigt van Amsterdam in de Provinciale Staten is zoo grootdat men bijna in verzoeking zoude komenhun den naam van Amsterdamsche Staten te geven. Dit overwigt gevoelen alle overige kiesdistricten; maar bij de zekere jaloerschheid van Am sterdam die bij de quaestie over het onvrij territoir is gebleken en die wel een der groote motiven voor het plan tot doorgraving van Noordholland mag genoemd worden, staat den Helder meer scherp tegen Amsterdam over. Eene andere reden, waarom wij ons van alle beoordeeling en bepaalde aanbeveling onthouden, is hierin gelegen, dat wij ons evenmin in staat achten de herkiezing van het aftredend lid Sie mers, aantebevelen als afteraden. Het is waar, dat de Provinciale Staten in het openbaar worden gehouden maar die openbaarheid heeft voor de kiezersdie gaarne willen beoordeelen, of de verwachting, die men zich van zijnen kandidaat heeft voorgesteld wordt vervuld voor Noordholland nog geene vruchten gedragen. Wij zijn in dit opzigt zeer ten achteren bij andere Provinciën waar uitvoerige verslagen van het gesproke ne en van de stemming worden gegeven. Hoogstens vinden wij een oppervlakkig verslag van het onderwerp dat behandeld ismeer niet en hoe zouden wij dan nu het wenschelijke der herkiezing van van den Heer Siemers kunnen beoordeelen. Wij weten zelfs niet of hij getrouw de vergaderingen heeft bijgewoond veel min hoe danig daar zijne houding was. Hoe zouden wij dan zijne herkie zing kunnen aanbevelen? Waarom zouden wij die afraden? Wij willen daarom niet met eene aanbeveling optreden. Ieder stemme hem van wien hij meent te mogen verwachten dat hij de belangen onzer Provincie en van het belangrijk districtdat hij zal vertegenwoordigenmet eerlijkheid zal behartigen. Wij hadden het vorenstaande geschreven, toen de gewigtige tij ding tot ons kwam dat de ministers hun ontslag den Koning had den aangeboden en een nieuw ministerie was opgetreden. Wij wil len thans niet over deze gebeurtenis uitweiden, die vrij met het Handelsblad eene nationale ramp noemen; maar wij merken op, dat de verkiezingen thans dubbel belangrijk worden, zij zullen den geest der Natie kunnen doen kennen. De keuze van hen, die al gemeen bekend staanals voorstanders van het afgetreden ministe rie dat ons op den weg van het constitutioneel leven krachtig voor ging, dat eene billijke vrijheid handhaafde en eene eerlijke uitvoe ring der grondwet waarborgde zoodanige keuze zal een krachtig middel zijn om ons voor eenen dreigenden teruggang te behoeden. April 18. Op voorstel van den heer van Doorn wordt de orga nisatie van de r. k. kerk in Nederland in de T. K. ter sprake gebragt. De zaak opgehelderd zijnde, wordt met 40 tegen 12 st. de volgende gemotiveerde orde van den dag aangenomen:

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 1