WEEKBLAD van den HELDER ei het NIEUWEDIEP. HEr Gq^ 1853. ELFBB JMBtilvu, H°. 18. Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij O. BAKKER Br., te Nieuwediep De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert tich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. M A ar D A ADVERTEiVTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure; de prijs van 1 lot 4 regels is 60 centen, voor eiker, regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 2 MEI. 1T IS'JTf S IJS Z 1T OB 1T. HELDER en NIEUWEDIEP, 30 April 1853. Zr. Ms. fregat Palembang heeft heden do haven ver laten en op do reede hel anker laten vallen. De oorlogschoener Macasser zal, naar wij vernemen, met den lsten Hei a. s. in dienst worden gesteld. Z. M. heelt bij hel corps ingenieurs mineurs en sap- peurs bevorderd den kapitein P. Noot tot majoor. Do commissie voor de tentoonstelling van fabrijk- en handwerknijverheid te Alkmaarvoldoende aan het verlangen van eenige leden der aldaar gevestigde afdeuling, heelt do genen, die voornemens zijn iels in te zenden, opmerkzaam gemaakt, dat de voorwerpen door de inzenders zelve of onder hun toezigl moeten zijn vervaardigd en dal tlio voor werpen alleen zullen kunnen worden aangenomen. De commissie heeft de inzenders uitgenoodigdbij do in zending, levens, cene door twee vertrouwde personen getee- kende verklaring over te leggen, inhoudende dal hel voor werp door den inzender zeiven of onder zijn loezigtis vervaardigd, Ten einde te voldoen aan tle levelen des Konings houdende, dal openbaar zouden worden gemaakt do stukken, welke, in de tegenwoordige omstandigheden, onder het oog der Natie behooren te worden gebragt, zijn negentien ver schillende nota's, brieven en andere bescheiden in de Staats courant geplaatst. Daarbij is tevens gemeld; Do Koning was altijd van meening geweest, en heeft zulks herhaaldelijk te kennen doen geven, in antwoord op verschillende voordragten van den toenmaligcn minister van Buiteulandsche Zaken, en adviezen van den Raad van ministers: dal er geen verschil bestaat daarover datvolgens de beginselen der Grondwet, de Roomseh-Katholieke Kerk hier te lande do vrijheid heeft, haren inwendigen toestand, naar verkiezing, Ie re- gelenbehoudens het toezigl der regering, tol behoud van orde en rust en lot handhaving der wellen." Men meldt uil Harlingen hel volgende: Ten dienste van landverhuizers en andere belangstellenden, hebben wij gele genheid, het volgende over te nemen uit eenen brief van don 11 Maart, geschreven door een Fries, thans in Michi- gan gevestigd, op wiens waarheidsliefde staal is te maken. Na hel opgeven van bijzonderheden, waarbij het publiek minder belang heeft, meldt hij: dit is waar, wanneer ie mandmaar tijdig genoeg op reis gaat, kan hij nog hetzelfde jaar vruchten hebben voor den winter, zoo hij kinderen of andere helpers heeft, die kunnen en willen werken." Hier mede bedoelt hij de ontginning van woeste gronden. Hier (in de stad zijner woning) bestaat een afschaffings- genoolschap van sterken drankdat levens eeno soort van gild (fonds) is, waaruit men bij ziekte 3 dollars (rijksdaal ders) per week bekomt, en bij overlijden trekt do familie 30 dollars voor begrafeniskosten. «Allen, die kunnen en willen werken, vinden hier een goed bestaan, zoowel buisgezinnon als enkele personen; want meiden die koken en wasschen kunnen, verdienen, bij kost en inwoning, minstens 3 gl. in de week, en zoo dit in het eerste half jaar lager mogt zijn, wegens onbekend heid met do taal, dan leeren toch alle jongelieden die schie lijk aan inzonderheid Friezen en Hollanders. Arbeiders verdienen eiken dag li a 2 gl.handwerksgezellen, als timmerlieden en verwers, ontvangen eiken dag 3 a 4 gl. lot loon." In de zitting van het brilsche Hoogerhuis van den 25slen dezer word inlichting gevraagd omtrent den staal van het oostcrsche vraagstuk. De minister van buiteulandsche zaken lord Clarendon achtte niet voegzaam omtrent nog aanhangige onderhandelingen in bijzonderheden te treden en zeide verderIk kan evenwel verklaren dal Harer Ma- jesleits gouvernement doordrongen is van de overtuiging, dat de instandhouding der onafhankelijkheid van het lurk- scho rijk zonder vermindering van grondgebied van hel hoogste gewigl isen naar de ons geworden mededeelingen kan ik uwe lordschappen de verzekering geten-.dat die over tuiging hel hoofdbeginsel zijn zal der ^faatj^ut'itfe/ van al do

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 1