groola eurojiescho mogendheden jegens Turkije. Hel lurk- sche rijk loopt geen gevaar van door eenen buitenlandschen vijand aangevallen te worden zoo maar de Porie meer zorg wil wijden aan de behartiging der binnenlandsciio belangen en inzonderheid aan de behandeling harer christen-onderda nen. Het is met hel doel om op dit laatste punt do bij zondere aandacht der Porte te vestigen dal aan onzen ge zant last gegeven is naar Konslantinopel terug te keeren en uit dit oogpunt beschouwd heeft zijne zending een ge heel eigenaardig karakter. Aangaande de zending van den vorst Mentschikoff zijn vele onjuiste opgaven verspreid zij betreft hoofdzakelijk of alleen de aangelegenheid der gewij de oorden in Palestina. Het gerucht van onlusten die laatstelijk te Konslantinopel zouden voorgevallen zijn is zeer overdreven zoo niet geheel valsch wij hebben van onzen gezant berigt ontvangen dat den 14den dezer te Konslanti nopel alles rustig was. Wat hiervan ook zij dit is zeker dat de vrede van Europa thans geen het minste gevaar loopt van gestoord te worden door eenig misverstand of oneenig- heid onderdo groole mogendheden betreffende het oostersche vraagstuk." De jongste berigten uit Jeruzalem van 27 Maart spre ken van een Moedigen strijd in de kerk van het H. Graf tusschen du Grieken en de Armeniërs, waarbij verscheidene personen gekwetst werden. De Latijnen hadden aan dezen strijd geen deel genomen. Den 24sten hadden de loden der éngelsche missie lot bekeering der Jodeneeue groote ver gadering gehouden voor de groolo sijnagoog, welke bijeen komst met een verward tooneel eindigde, want terwijl de leden dezer missie op eene hevige wijze uitvoeren legen de Joden en den Talmud wierp een der aanwezige Joden een lid der zending eene doode kal naar het hoofd, betgeen eene algemeene verwarring veroorzaakte. De Engelschen moes ten huu heil in do vlugt zoeken. Asterhouse is hel grootste logement of hotel in New- York. Deszelfs eerste eigenaar kwam als arme landverhuizer uit Baden te New-York aan en liet bij zijn sterven eenige millioenen dollars na. Voor 750,000 dollars werd zijn reus achtig hotel gebouwd. Hel heeft 200 voet front in den Broadway-154 voel in do Barclay- en 146 voet in de Besey-straatde hoogte is 77 voet. Het bevat 300 woon kamersdie bijna altijd met vreemdelingen zijn bezet. Voor de tafel der keizerin van Rusland te Schlangen- bad werden dagelijks geleverd: 150 kippen 6 hammen, 4 roastbeef van 40 pond 60 pond visch lOOOeijeren, enz. Co fijne sausen kwamem uit Engeland en Frankrijk. Aan de hoflafel aten dagelijks 18, in de keuken 36 personen. Van wego de maatschappijdie den onder do zee doorloopendo telegraaf naar Frankrijk heeft gemaakt worden thans in Londen metalen draden gelegd waardoor hel telegrafen-bureau in verband gebragt wordt met verscheidene openbare gehouwen, zoo als die der ministeriën, der admi raliteit do Parlemenls-huizen het paleis van Buckingham en ook met voorname sociëteiten. Op deze wijze zal men in die gebouwen ten alle tijde telegrafische gemeenschap kunnen onderhouden met schier alle voorname sleden op het vasteland van Europa. In do jongste nevv-yorksche dagbladen van den 19den April jl., wordt geruchlswijzo gemeld dal do nieuwe president der Unio de heer Pierce besloten zou hebben de door het vorig kabinet tegen Japan ondernomen expeditie niet verder voort te zetten, uithoofde dat zij niet sterk ge noeg zou zijn om do japausche regering le dwingen en niet geschikt om haar le overreden tot inwilliging van het ver langen der Vereenigdo Staten. Te Caudébec zal eeno reusachtige brug aangelegd wor den. Zij zal beslaan uit eeno brug van 85 meters loopen- de van het gebergte lol aan de oevers der rivier, voorts uit eeno brug van 250 meters over de rivier waaronder de schepen zullen kunnen doorvarenvervolgens aan ge ne zijde der rivier uit eeno brug van 85 nieters en ein delek uit nog 9 bruggen ieder van 30 meters die eene helling zullen vormen, om weder op den beganen grond to kunnen komen. Aan het tusschen Liverpool en Cork varende stoomschip Nimrod is onlangs een een ongeval overkomen, het welk de schromelijkste gevolgen had kunnen hebben. Ter wijl deze boot met 500 passagiers van Cork naar Liverpool was vertrokken, ontdekte men, dat het schip vol water be gon le loopenzonder dal er mogelijkheid bestond om bet lek le vinden en te sloppen. Als eenig redmiddel stevende da kapitein naar het naastbij gelegen land en zette in Boollle baai de boot aan den grond, waar do passagiers cn goederen door en door nat aan land werden gebragt. Dezer dagen heeft het volgende voorval plaats gehad: De stoomschepen Neptune en Farmer, te ge lijk van Houston naar Galveston vertrokken, spanden alle krachten in, om elkander voorbij le stoomen. Omtrent ten 11 uro in den avond sloeg de Farmer, door het sprin gen van den ketel, in het gezigt van Galveston, uiteen. Do Neptune, die haar op korten afstand volgde, verminderde oogenhlikkelijk hare snelheid om zoo mogelijk do onge lukkige bemanning en do passagiers le redden. Hiermede verliep een groot uur. Van do 50 passagiers van' de Far merzijn er bijua 30 op eene ellendige wijze om het loven gekomen. De kapiten en bijna al de officieren hebben bij deze ramp hunnen dood gevonden. Eenige «ogenblikken vóór de uitbarsting had een der passagiers den kapitein nog zijne vermetelheid en liglzinnigheid verwelen, en hom bedreigd, zich over hem te zullen beklagen. Aan boord bevonden zich ook velo vrouwenwelko allen gered zijn. Do engelschc industrie toonde zich onlangs na de wedrennen in Derbij, wederom in hare gewone grootte. Toen er dos namiddags in Londen per telegraaf de lijding kwam, dat een paard, Daniël O'Rourke genaamd, den eer sten prijs gewonnen had, hing des avonds ten 7 ure de held van den dag reeds in goed getroffen lilhographie voor do vensters van eenige plaatwinkels, terwijl men hem den an deren dag reeds op zakdoeken gedrukt zag. Eene negerin, die zich aan den zang heeft toegewijd, heeft thans bij hare concerten, die zij te New-York geeft, grooten toeloop. Deze »Zwarte Zwaan" gelijk zij genoemd wordt, zoude den 6den April naar Europa vertrekken, om zich verder te ontwikkelen.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 2