GEMENGDE BEB.IGTEN, SSurgerlijke Stand van 24 38 April 1853. GEHUWD: P. C. Paans en C. Hoogerduin. D. M. V. Kuhn en J. Duinker. ECHTSCHEIDINGEN 1. BEVALLEN: T. van Leeuwen geb. Dekker, Z. T. Jong- mans geb. SwartZ. P. Buddingk geb. RiepstraD. P. J, van der Kolk geb. HogeZ OVERLEDEN: M. J. Willekes, 60 j. B. Volmulder, 43 j. A. Breet53 j. C. Friedhof, 45 j. J. M. Meijer, 3j. Het oudste lid van de kamer der lords is in 98jariger, ouderdom overleden. -Te Ballirnoro hebben 3 iaillisse inenten plaats ge»onden ad. ƒ2,500,000 De Porte heelt eeu veldlogt legen de Arabieren in den zin In Neder-Po- ien hebben zware overstroomingen veel schade aangcrigl. Op lil: wcdslryd met do buks, voor officieren van hel leger op het Loo. Hel stoffelyk overblijfsel van keizer Napoleon l zal den 4 Mei worden overgebragl naar het graf in do kerk der Invaliden. Te Smyrna heeft onlangs eeno hevige aardbeving plaats gehad. In Pa rijs zijn verscheidene democraten gearresteerd. Eeno der vrouwen van den Sultan is bevallen van een zoon. Op den weg van Assen naar Sraildo is eene zwangere vrouw zittende in een boerenwagen plotseling moeder geworden. Do opstand in 'l hemolsche rijk heeft te Peking een onbeschrijfelijken schrik gebaard. Bij de goudwasschingen in Californie zijn eenige roovers gegrepen en op staanden voet opgehangen. Uil Konslantinopel zijn 13,000 inan gere gelde troepen naar Albanië opgerukt. De spaansche ministers hebben te gader hun ontslag aangeboden. Op Zante Morea en Cephalonia neemt de ziekte onder de krenten zigtbaar toe. Te Presburg is een huis met de bewoners ingestort. Rusland zet zijne krijgstoerustingen onafgebroken voort. De brilsche ministers hebben eene neder laag geleden in hel hnis der gemeenten.Do telegrafische draad onder den Belt is dezer dagen gelegd. De officieren van ons leger mogen, met permissie van den minister van oorlog des namiddags na 4 uur, wanneer zij niet in diensherrig- ting zijn, burgerkleedcren dragen. To Freiburg hebben 400 boeren onder aanvoering van een kolonel te vergeefs getracht de regering omver to werpen. -Een dronken vrouwspersoonte Amsterdam in eene tapperij gebrngl om uit te slapen is aldaar subiet overleden. Uit China vcr- neeml men, dat Nankin door do opstandelingen is ingeno men. In een dorp nabij Madrid is eeno dame overleden van 125 jaar; zij hertrouwde op haar lOOslo en laat 14 kinderen, 8 kleinkinderen en 19 achterkleinkinderen na. De koningen van Pruissen, Beijeren en Belgie worden te Weenen verwacht. Op hel Buitenhof in den Haag is een kind overreden. THORBECKE. Het zou te ver leidenindien wij hier wilden schetsen de rege ringsdaden van den heer Thorbecke, die bijna drie en een half jaar aan het hoofd stond niet slechts van het ministerie van bin- nenlandsche zakenmaar ook van het ministerie. Door zijne krach tige handelingen had hij steeds met veel tegenstand tc kampen de oppositie eischte van hem meer dan menschelijke krachten in zoo korten tijd vermogen; elke feil, door een zijner ambtgenooten begaan, wordt op zijne schouderen teruggeworpen, en vriend en vijand beschouwen hem als den Atlas, waarop de bol van het nc- derlandsche staatsbestuur blijft rusten. De kieswet, de gemeente en provinciale wetgeving getuigen van zijn uitstekend wetgevend ta lent; en zelfs het voorgedragen wetsontwerp op het armbestuur schroomen wij niet aan te merken als een meesterstukondanks den heftigen tegenstand dien het ontmoet. Het is juist die tegen stand, die het beste bewijs is, dat de misbruiken en verkeerdheden bij dat armbestuur aanwezig, in het hart worden aangetast. Slaan wij een blik op hetgeen sedert 1 November 1849, op het stoffelijk gebied voor Nederland is gedaan, dan zal het tijdvak van Thor- becke's bestuur wel tot de moest vruchtdragende behooren, die se dert een reeks van jaren het vaderland kan aanwijzen. Grootc verbeteringen in onze rivierwerken zijn of worden tot stand gebragt, de aansluiting onzer spoorwegen met die van naburige rijkenis in uitvoering; door telegrafische lijnen staat Nederland met geheel Europa in onmiddelijke aanraking; Noord-Brabaud wordt door een grootschen arbeid van de vernielende plaag des waters bevrijd; Dren the ontvangt de zoo lang gewenschte kanalisatie; het groote vraag stuk der regeling van de waterschaps-besturen is in eerste instantie beslist; groote werken van algemeen nut houden allerwcgc duizen- de armen bezig; kortom, onder de krachtige hand van den heer Thorbecke, heeft ook de stoffelijke welvaart des lands nieuwe veer kracht verkregende oud-hollandsche geest is ontwaakten door Thorbecke voorgegaan, streeft het vaderland, in gelijken tred met andere landen, naar vermeerderden bloei en welvaart. Van zijn karakter zegt zeker schrijver, die met den heer Thor becke zeer goed bekend schijnt te zijn, het volgende: Nooit zal iemand zich hebben te beklagen gehad over zijne gemelijkheid of ongelijkheid van humeur; bedachtzaam in het uiten zijner woor den en met ongestoorde gemoedskalmte steeds gewoon te denken eer hij spreekt, krenkt of grieft hij door geen enkel woord. Men wijze slechts eene onbescheidene uitdrukking, eene enkele persoon lijke beleediging van hem aan, in de gewigtige en omslagtige dis- cussien waaraan hij deel nammen slabij voorbeeldde beraad slaging op, in 1845 over het voorstel der negen leden gehouden; men zal daar vinnige uitvallen van van Dambittere verwijten van de Kempenaer, sclirampcre woorden van Storm Luzac en Anemaet, maar niet eene enkele uitdrukking van Thorbecke vindenwaardoor iemand kan gekwetst worden. Kwade luimen of bitterheid zijn hem steeds vreemd. Eenvoudig en opregt van aard, komt hij elk, die zich tot hem wendt, met hulpvaardigheid en dienstbetoon te ge- moet, en zal nooit iemand zich hebben beklaagd, dat hij eene belofte vergatof een gegeven woord niet nakwam. Professor Thor becke zal, bij nadere kennismaking, een schat der aangenaamste en gezelligste eigenschappen openbaren. Laat de wetenschap varen en spreekt met hem over de kunst. Gij zult in hem niet enkel een oordeelkundig kenner der muzijk, maar ook tevens een zeer bekwaam beoefenaar van een der moeijelijkste instrumenten van de viool, leeren kennen. De bouwkunst, de teeken- en schilderkunst zijn onderwerpen, over welke hij in elke rigting de treffendste ge- zigtspuntcn zal aanwijzen. Als letterkundige had hij grootcn naam verkregen die slechts verduisterd is door zijn regtskundigen roem. Zij, die eene klassieke opvoeding hebben erlangd, zullen weten te waarderen, wat het beteekent voor de vorming van aard en karak ter, een voortreffelijk litterator te zijn, nooit is, buiten de specia liteiten, een professor gehoord, die met meer zuiverheid en sier lijkheid zich in de latijnsche taal weet uit te drukken. De heer Mr. J. R. Thorbecke, afgetreden minister van binnen- landsche zakenis tevens kommandeur der orde van den neder- landschen Leeuw, grootkruis van den rooden Adelaar van Pruisen, grootkruis van de Orde van Karei III van Spanje, en grootkruis der belgische Leopolds-Orde.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 3