A d v e r t e n t i'è n. R IJ T U I G E N. zou reeds de aandacht wekken. Ik wenschte dat ik geregtigd was er zelf een te schrijven. Ik nam dan een versche sLalen pen en begon: Jhr. MOZES SALVADOR en Mr. GERRIT van LEEUWEN. Het is ecne bekende zaak, dat de heer Salvador van tijd tol tijd in eenzaamheid een kiezersvergadering houdt en dan tot groote stichting van de courantiers, in eene adverteutie den uitslag van zijne stemming openbaar maakt. Dit voorbeeld schijnt voor den heer van Leeuwen aanstekend te zijn geweest. Niet alleen in uw laatste nummer, maar ook in de alkmaarsche courant en in de haarlemmer zagen wij dezer dagen eene advertentie, waaruit bleek dat de heer van Leeuiven een uurtje van zijne veelvuldige werkzaamheden als Olïicier van Justitie, Dijkgraaf van denHeere- Hugowaard, Schoolopziener, Hoog-Heemraad van de Hondsbossclie, Lid der Commissie tot liquidatie der Weeskamers, enz. enz. enz. wel heeft gelieven aftezouderen0111 al zijn verstand en doorzigt en vaderlandsliefde, tot ecne kiezersvergadering te vereenigen. De zaak schijnt geheel in forma behandeld. Rochussen schijnt dadelijk op de nominatie gekomen te zijn, en het bestuur der kiezersvergadering (de heer van Leeuwenmoet van oordeel ge weest zijn, dat deze wel weer het mandaat zoude aannemen en het niet noodig was daaromtrent informatieu te nemen De tweede kandidaat was de heer van Foreest. Of deze de kandi- daluur wel zoude aannemen was twijfelachtigde heer van Leeuwen heeft dus als bestuur der kiezersvergadering, waarvan hij het eenige lid wasaan den heer van Foreest een briefje geschreven of hijbenoemd wordendedie kandidatuur wel zoude aannemen en op het toestemmend berigt, heeft de heer van Leeuwenals bestuurder aan zich zelf als eenig lid der kiezersvergadering daar van berigt gedaanen als toen is met eenparige stemmen van het ééne lid, de kandidatuur van Jhr. van Foreest geprocla meerd, en daarvan bij advertentie den volke verslag gedaan. Men ziet, de heer van Leeuwen is voorzigtiger dan Salvador. Had deze laatste den heer Enschedédien hij als kandidaat voor de Provinciale Staten proclameerde, vooraf gevraagd, of hij de kandidatuur zoude aannemen, dan had hij niet de teleurstelling ondervonden dat de heer Enschedé voor de aanbeveling had bedankt. Aan eene andere zijde staat echter Mr. Gerrit van Leeuwen verre achter Jhr. Mozes Salvador. De laatste beredeneert zijne aanbeveling en stelt daardoor het publiek in de gelegenheid tot beoordeeling van de keuze. Sal vador zal u zeggen: wil toch A. niet stemmen, want behoo- rende tot de oude cöterie, zoekende naar betrekkingen voor zich of de zijnen, zal hij ons terugvoeren naar de tijden, toen er zwarte boeken werden aangelegdde dagbladen vervolgd «schulden gemaakt, alleen door vrijwillige leeuiugen te dekken hij zal zeggen: «wil uwe stem geven aan B.een man on- afhankelijk van karakter, bekwaam, die medegewerkt heeft 0111 die beginselen te doen zegevierendie onze kracht hebben ontwikkeld, onze welvaart hebben doen toenemen, die ons in de achting der volken hebben doen rijzen. De heer van Leeuwen houdt geene beredenerende vergadering, hij stemt alleen en doet niets dan stemmen en stemt van Foreest. Dit is vooral jammer in het tegenwoordig oogenblik, want nu gaat men gissen naar de redeneringen, die tot den uitslag van die stemming hebben geleid, en in de onzekerheid, waarom de heer van Leeuiven den heer S. A. de Moraaz niet wil hebben herkozenmaar door van Foreest wil hebben verdrongen, komt men tot het vermoeden dat er bij den heer van Leeuwen nog eene oude wrok zit, omdat hij hij de eerste regtstreeksche ver kiezingen voor den heer de Moraaz heeft moeteu plaats maken en niet den moed bezittende0111 als Salvador zich zeiven aan- te bevelen, of gevoelende, dat hij op het politiek terrein te zeer gedaald is in de algemeene opinie, om presentabel te zijn, zijn neef van Foreest heeft overgehaald 0111 eene proef te nemen den heer de Moraaz den voet te liglen. Men zoude de vergelijking tusschen Salvador en van Leeuwen misschien nog verder kunnen uitstrekken, Salvador hij voorbeeld bezoekt van lijd tot tijd verschillende plaatsen, 0111 door openbare voorlezingen zich zeiven of zijne kandidaten aantehevelen en zoo zegt men dat van Leeuwen thans als schoolopziener zijn dis trict doorwandelt en de scholen bezoekt. Daar de voorlezingen van den schoolopziener bij de schoolmeesters echter niet in het openbaar worden gehouden, is het niet uitgemaakt, of die be zoeken ook dienstbaar worden gemaakt aan het doen van aanbe velingen. Doch ik zoude bijna in den waan komen, dat ik inderdaad een hoofdartikel schreef en heb slechts het regt de redactie vrien delijk te verzoeken of zij voor deze mijmering een nederig plaats je onder de ingezonden stukken wil aanwijzenwat mij betreft ik kan mij met do kiezers-vergadering van den heer van Leeuwen niet vereenigen en zie geen enkele reden waarom ik de vorige afgevaardigden, die door de ontbinding der kamer zijn afgetreden, niet weder zoude stemmen. De kiezers-vergadering die ik in mijne eenzaamheid gehouden hebleidt dus tot de benoeming van de Heeren S. A. de MORAAZ en J. J. ROCHUSSEN. -f- -j- -j- -j- Aanleiding daartoe vindende in een artikel van het Heldersche Weekblad, (no. 17) heeft de -f- -j- heer J. L. Crap Hellingman, die zich builen -f- 's lands bevindt, een zijner vrienden gemagtigd, namens hem te verklaren, dat hij bij de aanslaande verkiezing van een lid voor de Provinciale Stalen van Noordholland buiten aanmerking wensebt te blijven. VuF-en-twintia Jarige Huwelijks-Vereenigikg van J. F. ZINTSMEISTER en T. VISSER. Nieüwediep, 4 Mei 1853. Getrouwd Nieüwediep 6 April 1853. G. S. d'ANCONA en G. SOORS. Bij den ondergeleekende zijn verscheidene soor ten van nieuwe en gebruikte zoo goed als nieuwe RIJTUIGEN, voorhanden, WAGENS met en zonder Portieren, op zij TENTWAGENTJES, KARRETJES of TILBURY'S op kruis- en knijpveeren HOLLANDSCHE en FRANSCHE CHAISEN, SPEEL- en BOERENWAGENS, bij H. C. SLOOTMAN, te Alkmaar. Brieven franco. De ondergeleekenden berigtcn dat zij hunnen winkel in Manufacturen enz geheel uitverkoopen tot zeer billij ke prijzen. A. POPPELMANN Comp.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 3