d r-c. GEMENGDE BERIGTEN, V *2- •-,<>/ vvk hebben, en haar ronr hel huwelijks altaar eeuwige liefde hebben toegezvvoren, Een ongowoon voorval, onlangs in hel district Lemad- jang (ifd. Prol)ijlingorcsid. Bezoekij voorgevallen, wordt van daar medegedeeld. Op zekeren nachl wordt een inwo ner van do dessa Penangal, in gemeld district, uit zijne slaap gewekt door een ongewoon gerucht in zijne schaaps kooi. Naar buiten gaande, om naar den oorzaak daarvan onderzoek te doen, bespeurde hij eunen grooten tijger, ge reed om binnen de kooi te dringen. Met eene lans gewa pend valt hij bijgestaan door zijnen bloedverwant en een zijner buren, die op zijn hulpgeroep zijn toegeschoten, het ondier aan en gelukt het hun hetzelve af te maken. Hel lijk bleef op de plaats liggen, doch des morgens bij hun ontwaken, vonden deze moedige dorpsbewoners hetzelve ge deelle 1 yk. verslonden. Teregt veronderstelde men dat zulks door een tijger kon geschied zijn, besloot het dorps hoofd het overschot in eenen dubbelen tijgerval te wer pen, die nabij den dessa was opgezet, met dut gelukkig gevolg, dat des nachts in den val twee tijgers Ie gelijk werden gevangen, die zich iulusschen hunne ge vangenschap hadden ten nutte gemaakt om zich aan hel overschot van hel verslagene monster te vergasten. iSurgei lljlve Stand van 14 21 Mei 1853. GEHUWD: Geene. BEVALLEN: T. Abbenes geb. Otsen, Z. J. L. M. Wentel geb. Christoffel, Z. M. Straghouvv geb. ten Iloope, Z. M. Ewalt geb. Kuiper, Z. G. Rummcnie, Z. H. Gorter geb. Kijkers, D. C. van Santen geb. Kok, Z. K. Sloot geb. Vermaas, D. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 OVERLEDEN: M. P. J. Hcijning, 2 j. J. W. Eenliart, 26 j. J. Bood, 38 j. P. Huiben, 60 j. J. Korver 66 j. W. Ox, 81 j. Mr. Provó Kluit heeft het burgeineesierscbap van Amster dam met eene aanspraak aanvaard. In de Stille Zee is is een gevaarlijke bank bemerkt op 32 gr. 30 m. N. B. en 119 gr. 8 m. W. L. De doodstraf wegens staatkundige misdaden, in 1848 in Frankrijk afgeschaft, zal aldaar weder worden ingevoerd. Keizer N'icolaas heeft een gezant naar China afgevaardigd om den keizer van hel hemelsche rijk de hulp van Rusland aantehieden tot demping van den op stand in zijne stalen. In 1852 zijn 1184 personen als landverhuizers uit Nederland over zee vertrokken, Eene waschvrouw te Marseille heeft op één dag vier van hare kinderen zien trouwen. Do waterstand van het Haarlem mermeer is in April 2 ned. duimen verhoogd. De Sultan is in den rouw wegens hel oveilijden van zijne mama. Te Stnyrna hebben rustverstoringen plaats gehad. In En 'geland hebben twee parlementsleden geduelleerd; do een kreeg een kogel door den mouw en daarmede was de zaak afge- O O loopen. Melternich vierde jl. zondag zijn 80sten verjaar- dag. In de slallen van keizer Napoleon lil bevinden zich 800 paarden. Te Gouda is eene vrouw voorspoedig ver lost van 3lingen. Nabij Naarden is het lijk gevonden van een dronkaard en te Smilde is een persoon gestikt, die slechts korten tijd te veel van het noodlottig vocht gebruikte. Te Beilen is een dolle hond afgemaakt. Volgens he- rigleu uil Petersburg van 7 Mei lag het meer Ladoga nog digt, Te Villefranche is eene franfiiso overleden van 108 jaren. De min. van justitie heeft de politie attent gemaakt op vreemdelingen met stof- of overjas en dragende een ranseltje op den rug. Volgens officiële opgaven, be droeg op 31 Dec. jl. de wettige bevolking van Noordholland 500,909, de feitelijke 506,006. Het harlinger schip Derkjo Adama had voor 22 April 8000 robhen geslagen. De koning der Sandwicheilanden heeft de bescherming der Ver. Staten ingeroepen tegen do fransche aanmatigingen. De rebellen in China hebben Nanking inet 30,000 man in gesloten en de keizerlijke dynastie vervallen verklaard. Uit Konstanlinopel zijn geruststellende heriglcn ontvangen welke eene spoedige finale oplossing van de bestaande ge schillen doen voorzien. In Keur-Hessen zijn al do zang verenigingen als revolutionair verboden. De koning der Belgen is met zijn zoon bij den keizer van Oostenrijk in de volle kost. "SSUT3351"KT3EH2 TTSO& VISCH-FOKKERIJ. liet woord visch-fokkerij moge vreemd schijnen de zaak die er door beleekend wordt, is het niet. Sedert eeuwen was hel bekend, dat de oude Grieken en Romeinen zich met die fokkerij bezig hielden en bet er ver in hadden weten Ie brengen. Maar hetgeen bij die volken slechts eene industrie was van weinigen eene uilvinding om het tafelgenot der rijken te vermeerderen wordt thans op veel uitgebreider schaal voorge steld en beproefd als een middel om de bronnen van volksbestaan te vermeeideren en een krachtig en onkoslbaar voedsel te verschaffen aan de min gegoede klasse. Even als de vogelen, het meerendeel der insecten en kruipende dieren, worden ook de visschen uit eijeren geboren. Die eijeren in een vliezig bekleedsel samengevat, kennen wij onderden naam van kuit. Verbazend is hun getal bij sommige vLchsoortcn. Bij onderzoek vond men er in een zalm 23,000, in een snoek van 10 kilogrammen 166,400, in een baars van middelbare grootte 60 a 70,000 in een karper van iets meer dan een kilogram 167,400 en in een van 4— kilogram 621,600. Men begroot het getal eijeren van een steur op 7,635,000 en Leeuwenhoek berekende dat er in de kuit van een kabeljaauw niet minder dan 9,344,000 vereenigd waren. Op bet daarvoor geschikte oogenblik legt de visch die eijeren in het water neder tusschen steenen takken waterplanten of op andere plaat sen zoo als zijn instinct hem ingeeft; op plaatsen waar zij zich kunnen vasthechten en tegen het gevaar van wegspoelen zijn beveiligd. Onder gunstige omstandigheden kunnen al die eijeren tot ontwikkeling komen en elk aan eenen visch het aanzijn geven. Was dit nu altijd het geval dan zou men zich met regt moeten ver wonderen dat onze rivieren en wateren niet met visschen zijn opgevuld. Maar is de vruchtbaarheid der visschen groot de vijanden en stoornissen die hare vermenigvuldiging belemmerenzijn talrijk. Door water- en andere vogelen wordt op de kuit gretig jagt gemaakt door een talloos heir van insecten en roofvisschen door visschen van de eigen soortja door de ouders zeiven wordt zij in groote hoeveelheid verslonden; door sterke stroomingen door de ontsluimige werking van stoombooten en snelbewegende vaartuigen door het bevisschen of roeren van het water en meer andere oorzaken wordt zij losgeruktuiteengeslagen en te niet gedaan. Die hongerige verslinders, die vernielende oorzaken af te weren en uit elk eitje een visch te doen geboren worden om er naderhand de rivie ren meeren en vijvers mede te bevolken ziedaar het hoofddoel der visch-fokkerij. Tot dat einde verschaft men zich eene hoeveelheid kuit van de vischsoort die men vermeelderen wil, en onderwerpt die aan de. voorwaarden welke lot hare ontwikkeling worden gevorderd. Men plaatst ze in daarvoor ingerigte houten bakken of in vijvers, die in verschillende afdeelingen afgescheiden zijn. In de eerste bier.afrh^Hn-gen woidt het vischje geboren na verloop van eenige dagen jvfrrdt de geopemK lot de tweede nfdeeÜng, die waterplanten en ffotgjsne, lievat wlUfmede/'dto jonge bevolking zich kan voeden. Nadat de/hierin weder eeni*-- gen tijd verbleven zijn, gaan zij over in afdeeling^did mfci

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 3