Dr. Sheaheefl van de kaap de Goede Hoop cene aldaar getondene landschildpad rnedegebraglen deze aan de koningin van Engeland len geschenke gegcien. Zij is, van den neus tot aan den staart gemeten, juist 7 voelen lang; bij hel gaan is zij 2 «oet hoog. De omvang bedraagt 7 voet, 8 duim, daarentegen bezit dit colossale ligehaam slechts een kopje van 8 duim lang en 6 duim breed. Vier mannen die zich op haren rug plaatsten, werden met ge mak door haar gedragen. Men schat haren ouderdom op 180 jaren. Uit Pelersburg wordt gemeld, dat de keizer van Rus land den 12den dezer eene wapenschouwing heeft gehouden over de aldaar vercenigde garde. Daarbij zijn tegenwoordig geweest 43 baltaillons 57 a 58 eskadons ruiterij en 16 batterijen artillerie, benevens eene afdeeling linie-kozakken. Het geheel dezer voortreffelijk uitgeruste krijgsmagt moet een indrukwekkend schouwspel hebben opgeleverd en zoo gemeld wordt heeft de Keizer herhaalde malen zijne tevre denheid over den toestand dezer troepen te kennen gegeven. Vorst Menschikoffdo zoon die zich een tijd lang in Parijs heeft opgehouden, is van daar naar Petersburg te ruggekeerd. Den 24slen is te Blackvvall eene nieuwe stoomboot te water gelaten, die volgens de engelsche bladen de grootste der wereld is. Het is de Himalaya, gebouwd voor de P'e- ninsular and Oriental Cornpagny van 3550 tonnen last, met schroefstoomtuigen van 700 paardenkracht; zij wordt inge- rigl voor 400 kajuit-passagiers, 500 ton vrachtgoederen en 1200 ton brandstof. Denzelfden dag is te New-Caslle aan de Tyne een voor do sardinische regering gebouwd oorlogschipde Carlo Alber- lo, te water gelalen, metende 2500 ton en 50 stukken ge schut zullende voeren. Hel is, gelijk meri in het berigt van de Times leest, welligl het sterkste schip dat ooit voor den oorlog ter zee gebouwd werd. Burgerlijke Stand van 21 28 Sici 1853. GEHUWD: A. Nannes en A. Tesselaar. J. Schilder en A. Klaver. W. Stoker en A. Gorter. A. Kruger en A.Laf- fertu. BEVALLEN: N. Wigman geb. Vermeulen, Z. M. Wielick geb. Boon, Z. LI. A. Buisman geb. Bruijri, D. M. de Waal geb. AmiabelD. A. Pronk geb. Brouwer, Z. M. C. F. van Leeuwen geb. BenrathZ. OVERLEDEN: S. C. Cremer, 27 j. A. Nierop4 j. K. Smit, 32 j. J. M. Leewens, 55 j. A. van Driel, 16 d. H. J. Brons, 44 j. GEMENGDE BERIGTEN, De Amerikanen willen een spoorweg aanleggen van den oever der Mississippi naar de kust der Stille Zee, zijnde 480 uren gaans; de koslen zijn begroot op ƒ150,000,000. De krooning van Faustinus I, keizer van Haïti, heeft met veel luister plaats gehad. Te Heidelberg zijn de graf schriften aan censuur onderworpen. Door N. H. M. zijn 30 schepen bevracht. De Sultan heeft zijn ministerie veranderd en Muslapha lot Vizier benoemd. Prins Hendrik is den 19n dezer le Weitnar getrouwd mei prinses Amalia van Saksen-Weimar. Kermis le Medemblik 4 llJunjj. ?dlle Rachel zal in 't huwelijk treden met een russischcn bojaar, dio 15 kasteelen, 30,000 lijfeigenen en millioen roebels jaarlijksche inkomsten heeft. Een Engelschman heelt op eene verknoping te Parijs eeno quilanliedoor Molière onderteekend, gekocht voor 430 Ir. Koningin Victoria heeft zich bij de laatste bevalling een weinig chloroform doen toedienen. De keizer van Frankrijk heefl met zijne keizerin de zomerkvvarliercn heirokken. Z. M. heeft den burgemeester van Leiden benoemd tot kamerheer iri huilen- gewone dienst. In bel stadje Jurgeau is eene weduwe overleden van 140 jaar. Koning Leopold is van zijne bui tenlandsche reis teruggekeerd. In den Haag is cene wij ziging op lil van de wet op de jagl en visscherij. In Madrid wordt stellig verzekerd, dat koningiu Isabella zich O O in gezegende omstandigheden bevindt. O O O ZEfs"* J2EÏ ~E$U 301331^ SfC 'HsC CHINA. De meening dergenen die aan den voor eenige jaren in China uitge broken opstand uit bet oogpunt der politiek en des handels weinig of geen gewigt hechten, wordt naar het oordeel van de londensche Times, door de jongste beriglen niet bevestigd hoewel de ware toedragt der zaak daaruit nog niet is op te maken. »De opstand begon zegt het genoemde blad in de zuidelijke provinciën Ouang-See en Ouantong of Canton wejke omstandigheden en bedoelingen er aanleiding toe gaven isonzeker; maar het schijnt dat ingezetenen van die gewesten de eerste op standelingen geweest zijn en vervolgens steeds de kern van het oproer uitgemaakt hebben. De inwoners der heide genoemde provinciën hebben zich altijd door dapperheid woestheid en weerspannigheid gekenmerkt. De gewapende magt der opstandelingen schijnt in de omstreek der stat! Canton nog den meesten tegenstand ontmoet doch allengs de bovenhand over de tioepen der regering gekregen te hebben en toen noordoostwaarts in derigting van Nanking verder getrokken te zijn. De afstammelingen der Tartaren die in het jaar 1644 China verover den en een hunner hoofden den stichter der sedert geregeerd hebbende dynastie op den troon plaatsten maken nog daar te lande eene geringe minderheid uit; hun aantal is in verhouding tot de inlanders, nog kleiner dan dat van de Engelschen in Indie. De beste geregelde troepen en eenigo van de hoofd-ofticieren zijn Tartaren; maar de groote meerderheid der mat - darijnen bestaat uit Chinezen cn het bestuur in de provinciën is meestal aan Chinezen toevertrouwd. Of de opstand ontstaan is uit een bepaald plan om de tartaarsche dynastie van den troon te stooten weten wij niet; wij zouden eerder gelooven dat hij eerst gaandeweg eene bepaalde politieke strekking verkreeg die hij aanvankelijk niet had maar later was het blijk baar de bedoeling der opstandelingen den regerenden keizer te onttroonen en eenen vorst van hunne keuze in zijne plaats te stellen. Weldra zag men in hunne legerplaats eenen koning en werd verkondigd dat het keizerschap door het koninklijk gezag zou vervangen worden zoodra de hoofdstad des rijks zou vermeesterd zijn. Voor zoover wij welen is de pretendent geen vertegenwoordiger van eene dynastie of van op erfregt gebouwde aanspraken. Hij heet T i e n t h e doch welligt zijn met dezen naam reeds twee of drie onderscheiden personen door de opstandelingen achtereenvolgens begroet. Het leger der opstandelingen vorderde langzaam en onder onophoudelijk strijden, steeds veld winnende en zich versterkende door het opnemen vau vrijwilligers niet alleen maar ook door gedwongen liglingen van manschappen in de landstreken die het doortrok. In de maand Novem ber 11. bereikte het Woo-chang, de hoofdstad eener gewigtige provincie, gelegen aan de rivier Yangtseeuit deze stelling kon het afzakken naar Nanking, eenen afstand langs de rivier van omstreeks 500 eng. mijlen. Deszelfs sierkte werd toen berekend op meer dan vijftigduizend mag en tegen deze betrekkelijk niet groote magt kon de keizer, naar men meende geen leger van gelijke sterkte overstellen zoodat dan ook volgens de be- rigten van dien tijd groote verslagenheid heerschte in al de steden tus- chen Woo-chang en de hoofdstad. Er is dus in het nu ontvangen be rigt dat Nanking den 19 Ft'br jl. in de magt der opstandelingen gevolleu is, niets onverklaarbaars of ongelooflijks.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 3