met eigenhandige grieksche en lalijnsche aanleekeningen door den hertog voorzienmaar bovenal ook de atlas, welke kei zer Napoleon bij al zijne veldloglen heeft gediend; op de keerzijde der kaarten vindt men de eigenhandige door den Keizer geleekendo plans der veldslagen van Arcole, Wa- gram Austerlitz en Montmirail. Op de andere kaarten vindt men vele strategische aanleekeningen en ook het strategi sche plan van den slag van Waterloo. De keizer en do keizerin van Frankrijk hebben woens dag jl. de voorstelling bijgewoond, welke in de opera comi- que gegeven werd ter gelegenheid van de heropening van dezen schouwburg. Gedurende den ganschen avond hecrschle in den omtrek van den schouwburg gisting; er hadden tal rijke arrestatien plaats van personen, met pistolen en dolken gewapend. Men heeft een complot ontdekt, hetwelk legen het leven van den Keizer en de Keizerin gesmeed was. Volgens eene nota in de dagbladen opgenomen, zou hel aantal gearresteerden 12 bedragen, allen behoorende tol geheime genootschappen. De londensche Times geeft den hoofdinhoud der jong ste uit Australië ontvangen berigten, loopendo lot den lOn April jl., aldus op: De toestand van al do auslralischo koloniën en meer bijzonder van Victoria was zeer gunstig. Volgens het verslag der kamer van koophandol van Melbour- ne heeft de uitvoer van Victoria in 1852 niet minder dan eene waarde van vijftien millioen pond sterling bedragen deze uitvoer bestond voor verre het grootste deel in goud. Gedurende de eerste drie maanden van het loopende jaar is meer dan zesmaal honderd duizend oneen goud uit Melbour- 11e alleen uitgevoerd. Naar verzekerd wordt, zijn in Vic toria rijke mijnen van linerls ondekt; monsters daarvan zijn naar Engeland gezonden. In al de australische koloniën waren de markten bijna ontbloot van goederen; en niette genstaande de aankomst van vele landverhuizers, was er steeds eene strekking tot rijzing in den prijs van den han denarbeid ziglbaar." De te Memphis in den slaat Tennessee gehouden ver gadering van een duizendtal planters en andere particulieren, die bijeengekomen waren om de belangen der zuidelijke Sta ten in gezamenlijke overweging te nemen, is tot over een jaar uiteengegaan zonder eenig ander besluit genomen te hebben, dan om de uitvoering van bet bekende plan eener spoorweg-communicatie lusschen de kusten van den stillen oceaan en het zuiden en oosten der Unie Ie ondersteunen. Het was op deze vergadering, gelijk aan de Times wordt gemeld, blijkbaar dal de pogingen der abolitionisten en de bijval, dien zij thans in Engeland vinden, de slavenhouders nog meer achterdochtig en liglgeraakt maken en veeleer de ontbinding der Unie dan het belang der slaven kunnen bevorderen. In het spaansche regeringsblad van den 26sten Junij is een koninklijk besluit afgekondigd hetwelk hoofdzakelijk de volgende bepalingen bevat: Te Jeruzalem wordt een spaansch consulaal opgerigl, hetwelk in overleg met de in Palestina verblijf houdende spaansche monuikken van de orde van St. Fransiscus zal moeten werkzaam zijn om de belangen van de godsdienst en van den staat voor te slaan en te beletten dat do aloude reglen en voorreglcn mijner kroon in de gewijde oorden worden miskend. Er zal eene commissie benoemd worden om maatregelen voor te stellen tot de bereiking van het door mij beoogde doel; zij zal ten spoedigste een ge schied- en reglskundig vertoog indienen over de reglen der spaansche kroon op hel beschermheerschap over de gewijde oorden. Mijn gouvernement zal onverwijld onderhandelingen met den pauselijken nuntius aanknoopen tol intrekking of wijziging der van vvege den romeinschen stoel gemaakte be schikkingen, die zouden kunnen strekken rot vermindering der reglen mijner kroon in het heilige land." De kaapsche dagbladen zijn vol beschouwingen en artikelen betreffende de nieuwe Constitutie, die uit het moe derland ontvangen was met magtiging om onverwijld lot de invoering derzelve over te gaan, en waardoor eindelijk een echt representatief bestuur aan de kolonie zou worden gegeven. Hoewel van de zijde der regering niet ontveinsd wordt, dat zelfbeheer de verpligling lot zelfverdediging me debrengt, en dat de kolonie voorlaan niet meer op zooveel ondersleuning des moederlands kan rekenen als zij tol dusver genoot is de bevolking der kolonie over het algemeen en inzonderheid die van de Kaapstad en van de westelijke pro vinciën zeer verheugd over de zoo lang gewachte Consti tutie de verjaardag van Harer Majesleils geboorte zou dan ook ditmaal allerwege in de kolonie met ongemeene pleg- ligheid gevierd worden, ten einde te doen blijken, dal de onderdanen trouw der kolonisten ten onregte was verdacht gemaakt door degenen die het uilvaardigen der Constitutie zoolang hebben tegengehouden. In Grahamsstad en elders in de grensstreek was men minder ingenomen met eene ge beurtenis, die de verwijdering der meeste engelsche troepen zou ten gevolge hebben. Men genoot in die streek thans weder vredo en veiligheid maar twijfelde of de troepen van daar zouden verwijderd kunnen worden, zonder hel land op nieuw aan invallen der Kaffers bloot te stellen. In Natal hcorschlen rust en toenemende welvaart; do inboorlingen wa ren er rustig; de handel breidde zich uit; men werd meer en meer met de rijke hulpbronnen dezer nederzetting bekend onder meerdere delfstoffen was er ook goud in kleine hoe veelheden gevonden. De Standaard behelst eenen brief van Erzerum dd. 3 Julij waarin wordt gemeld dat Perzië onder verschillende plagen diep gebukt gaat lo Teheran woeden overstroomin gen en de cholera te Ispahan komen groole zwermen sprinkhanen als uil den grond voortterwijl Schiras en Cas- han zuchten onder do gevolgen eener vreesselijke aardbeving. Dezo zou te Schiras aan meer dan 12 a 15000 menschen het leven hebben gekostde verpestende slank der opeen gehoopte lijken moet eene kwaadaardige ziekte ten gevolge hebben gehad zelfs wordt van eene andere zijde gemold dat de stad Schiras geheel in eenen puinhoop is verkeerd, In de Indiën is zoowel onder den handelsstand als in andere kringen de aandacht gevestigd op de berigten, die schijnen aan te duiden dat de Vereeuigde Stalen Engeland van een deel althans van deszelfs handel in de Oost willen ontzetten. Wanneer eenmaal, gelijk het voornemen is, eene

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 2