Advertentie n. YERGADERING cercaelile sloombooldienst lusschen Californiën en China en O r> eene spoorweg-communicatie lusschen New-York en San Fratisiseo is daargesleltl en wanneer hel gelukt Japan voor <lcn tioortl-amcrikaanschen handel te openen dan zal zeer spoedig een tweede anglo-saksisch rijk in de Oost oprijzen. De beriglen uit China zijn onzeker en uiteenloopend, maar stemmen daarin overeen dal het chinesche gouverne ment al zijne krachten vereenigd heeft om hij Nanking den voortgang des opstands te stuiten en dal het daarin althans vooreerst is geslaagd. Dut het hierbij door builenlandsche hulp is ondersteund, blijkt niet, hoewel het zich bevestigt dat die hulp door plaatselijke overheden ingeroepen is. Al leen wordt in do nu ontvangen beriglen gemeld, dat de zaakgelastigde der Verecnigde Staten in het oorlogschip Sus- quehannah de rivier naar Nanking opgevaren, maar eenige mijlen hoven Woosung aan den grond geraakt en daarop teruggekeerd is. ISitrgerlijke Stand van 2 Julij 9 «Julij i§53. GEHUWD: D. van den Heuvel en M. Glas. BEVALLEN: R, E Jacobs geb. Spreekmeester, Z. M. G. Hesterman geb. de Klerk, H. Tliie geb. Morra, D. E. J. Mol geb. Heeres, D. A. Strikkers geb. Zaatman, D. A. Wonderiegem geb. Doornbos, D. E. dc Leeuw geb. Kunst, Z. W. M. Kuipers geb. Nisters, D. B. Koopman geb. Kooijman, Z. M. E. Smit, D. OVERLEDEN: A. Weijland, 20 i. H. Witsenburg, 34 j. F. van Dok, 49 j. aeo" JBE: ai as TT DE WERKING VAN DE ELECTRISCHE TELEGRAFEN. Wanneer men een stukje koper of zilver en een schijfje zink in den mond houdt, zoodanig dat de tong lusschen beide komt en vervolgens de voorranden met elkander in aanraking brengt, dan ontwaart men een bijtenden smaak, welke zoolang voortduurt als de schijfjes in aanraking gehouden wordeneen verschijnsel dat van electrischen aard is. Deze aanraking brengt te weeg, dat de zink aanhoudend glasachtig en het zil ver of koper harstachtig electrisch wordt. Deze beide electriciteiten welke over de vochtige tong komen die eene goede geleidster is, vereeni gen zich weder naarmate ze tot ontwikkeling komen. Bij die werking, welke naar de eerste ontdekkers galvanische of voltasche stroomen genoemd wordtstelt men de glasachtige electricileit voor als van de zink naar het zilver te vloeijen, en de harstachtige van het koper of zilver naar de zink. Indien men nu eenige paren 2ink en koper opstapeltdan wordt de galvanische stroom zeer versterkt men moet echter zorg dragen dat de stukjes metaal die van dezelfde soort zijn altijd in dezelfde rigling lig gen ten opzigte van die der andere soort waardoor zij aangeraakt worden. (Zonder het nemen van deze voorzorg ontstaat er volstrekt geeue werking.) Zulk eene opstapeling van onderscheidene paren doet een voltasche kolom of batterij ontstaan. Men gaat daarbij op de volgende wijze te werk: Aan een schijfje zink bevestigt men een koperen draad en plaatst het op eene gasplaat, nu legt men er een lapje laken op, dat met zuur doortrokken is, voorts op het lapje laken een schijfje koper, dan weder zink en on- middelijk daarop weer een nat lapje en zoo vervolgens, aan het eind (op het bovenste lapje) eene enkele koperen schijf waaraan een koperdraad is bevestigd. Bijaldien de beide uiteiodaopolen genaamdmet elkander in aanraking gebragt worden, dan is de stroom of kelen gelijk men dit noemtgesloten. De ontwikkeling van electricileit duurt zoo lang voort als de zinkstukjes eene zuivere metaal-oppervlakte behouden. Dit weinige meenden wij was noodig vooraf te gaan tot goed begrip van de werking, der electrische telegrafen zooals die in de in 1851 door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen uitgegeven Handleiding lot de kennis der Natuur verklaard wordt: «Als men aan eene plaats eene voltasche batterij heeft, en aan eene van hare polen de koperdraad bijv., een stevigen metaal draad bevestigt, die uren ver tot aan eene andere plaats reikt en vandaar terugkeert naar de eerstgemelde plaats, om aan de andere pool der bat terij teregt te komendan is de galvanische keten gesloten en de elec trische stroom doorloopt den gehcelen draad roet eene snelheid die onge- loofelijk is, en die van het licht hoogst waarschijnlijk nog verre overtreft. In stede van den geleiddraad te bestemder plaatse aangekomen Ie doen terugkeeren kan men volstaan met hem aldaar aan eene groole koperen plaat te verbinden die regt op den grond wordt ingelaten mits men dan de pool, waartoe hij anders moest terugkeeren, mede aan dergelijk eene in den grond begravene plaat vast rnakedan sluit de bo dem zelf de keten, en de stroom vindt zijn weg en loopt behoorlijk rond. Nu verbeelde men zich op de plaats waarhenen men seinen wileen om wonden hoef, in de geleiding ingevoegd, en op de plaats van waar men berigt wil geven, eene inrigting waardoor men in staat is, de gc- meenschrp hetzij lusschen de ziokpool en den grond of tusscheo de koper- pool en en den geleiddraad noodig, zoo dikwijls en voor zoo lang men verkiest, af te breken of te herstellen, dan heeft men het in zijn magl om op de gindsche plaats het sluitstuk naar believen van den hoef te laten afvellen of er door te doen aantrekken. Men heeft derhalve eene neder- gaande beweging, waarover men, op den verren afstand, waaropmen zich bevindt, kan gebieden, als bestuurde men ze onmiddelijk met eigen hand. Door die beweging te verbinden aaneen hefboompje, kan men ze over brengen op den gang van een slinger, gelijk die san een vallend gewigt bij onze slingeruurwerken daarop overgebragt wordt. Zoo doende kan men een wijzer over een met letters in het rond beteekende plaat van letter tol letter doen overspringen, en zoo men maar op zijn tellen past, stand doen houden bij de letter die men bedoelt. Het stelsel van Morse thans door het gouvernement ingevoerd, is in velerlei opzigt nog verkies lijker. De andere arm van het gezegde hefboompje houdt eene stift die legen een reep papier al of niet aandrukt; naar gelang het sluitstuk door den hoef wordt aangetrokken of niet; dien druk kan men, hetzij maar een oogenblik of een weinig langer doen aanhouden. Het papier ligt op een cilinder, die door een uurwerk langzaam en gelijkmatig om gewenteld wordt, zoodat het onder de stift heenschuift. Men verkrijgt daardoor op het papier opvolgende punten en strepen en ten hoogste vier van die twee karakters, op verschillende wijzen genomen, geven reeds dertig onderscheiden teekensdat meer dan voldoende is om het geheele alphabet te vertegenwoordigen, waarbij men nog gevoegd heeft de een voudigste teekens, bijv. één punt, of één streep, of eerst een punt en dan een streep enz., voor de meest voorkomende letters E. N. A. enz. te bezigen. van den RAAD der gemeente Helder, op Vrijdag den 15 Julij 1853, des avonds ten 7 ure. Heden overleed, lot veler droefheid, mijn geliefde echt genoot H. WITSENBURG, in den ouderdom van ruim 34 jaren. Een lang en ten laatste allerhevigst lijden maakte een einde aan zijn nog jeugdig en voor mij en voor velen zoo dierbaar leven. De Heer op vtien hij zijn vertrouwen had gerigt ook onder de groolsle smarle en welke hein niet beschaamd deed uitkomensterke ook mij voor de taak, welke voorlaan op mij alleen zal ruslen ook ten opzigle van de drie panden onzer echl, van welke er twee hun verlies niet kunnen beseffen. G. WITSENBURG, Helder den 7 Julij 1853. geb. WITKAMP. SCHAPEN - MA K li T op het Eiland TEXEL BURGEMEESTER en WETHOUDEREN van Texel, doen bij deze welen aan veehandelaren en andere be langhebbenden dat eene vveeklijksche Scliapenniarkt al hier zal gehouden worden, van uil deze gemeente af te zetten schapen. Deze markt zal 'sjaarlijks beginnen den derden Maandag in de maand Julijen voortduren tot cn met den laatslen Maandag in Ocloberde eerste deze

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 3