GEMENGDE BERIGTEN, gewapende magt echler spoedig, om de orde le herstellen. Na den stormdie in den nacht van Zondag op Maan dag le Fantines woedde, begaf zich de abt Jouanneau aldaar, in zijnen tuin, om een bijenkorf op te rigten, die door den feilen wind omgeslagen was. Naauwelijks had hij de korf aangeraakt, of de bijen kwamen te voorschijnen vielen den ongelukkigen geestelijke met zulk een geweld aan, dat hg op do plaats dood bleef. Een grieksch dagblad meldtdat eindelijk de aanzien lijke erfenis, welke Barbakis aan zijn vaderland gemaakt heeft, aan de regering ter beschikking is gesteld. Deze erfenis bedraagt met do interest niet minder dan twee roil- lioen roebels. Barbakis was een grieksch koopman, die te Moskau leefde en heeft zijn aldaar verworven vermogen aan de regering zijnsgeboortelands gemaakt, om voor inrigtingen van opvoeding en onderwijs gebezigd le worden. Nog een ander grieksch koopman, onlangs to Livorno overleden, Murnaris genaamd, heeft een legaat van 300,000 drachmen gemaakt ten behoeve van de polytechnische school te Athene. De verschijning van de komeet, zegt de Mémorial Bordelais, heeft een noodlotligen invloed uilgeoefend op som mige landbewoners. Onder anderen heeft een oud uil de dienst gelreden scheepskapiteinbij Bordeaux wonende, in een huis van eene verdieping en een kelder, zijn huis laten afbreken en zijn kelder doen vergroolen; roet het plan om voorlaan onder den grond te gaan wonen. In eenen brief in den Times uit San Fransisco van den 16den Julij van zijnen aldaar gevestigden correspondent leest men, dat de opbrengst der goudgroeven van Cahfornië, hoe wel nu reeds verscheiden jaren bewerkt zijnde, niet ver minderde maar veeleer allengs toenam, terwijl de goudmij nen, die in onderscheidene oorden des lands waremaange- legd, nog niet of pas in werking waren. Goud was thans nog het product, waarvan het bestaan der bevolking afhing doch de landbouw ontwikkelde zich zoo snel, dat hij weldra voedsel genoeg voor de inwoners zal kunnen opleveren. De landverhuizing naar Australië had grootendeels opgehouden, uithoofde het goudzoeker) aldaar geene meerdere winst op leverde dan in Californië. Uit China kwamen reeds vele landverhuizers, die bij hunne arbeidzaamheid, spaarzaamheid en beperkte behoeften veelal spoedig zoo veel goud verza melden, dat zij tot een onafhankelijk beslaan kwamen. Burgerlijke Stand van 2 ff Augustus 3 September 1853. GEHUWD: Geene. BEVALLEN: H. J. Baasdorp geb. Beids, D. C. L. Bak ker geb. Schumaker, D. M. Troost geb. Zunderdorp, Z. M. Gomes geb. Ban, Z. J. M. Brouwer geb. Vink, D. B. van Tooren geb. Batstraa, D. M. T. Krul geb. Paks, D. L. Herfst geb. Vermeer, Z. OVEELEDEN: H. J. Leijen, 5 w. L. C. Kraan, 3 j. A. van Vooren, 22 j. C. Strikkers, 8 w, Z. M. heeft het beschermheerschap aangenomen over do vereeniging het metalen kruis. - Met permissie van gede puteerde staten zal de jagt op klein wild den 10 Sept. aanvangen, onder bepaling dat ieder jager op eiken dag maar mag schieten of vangen 5 hazen. Den 18 Aug. teekende de thermometer te Madrid 34 graden Reaumur. In de wateren vau Solo zijn 80 roovers gedood, 200 ge vangen genomen en 36 Christenen bevrijd. De Sultan van Turkije is 30 jaren oud, heeft 15 kinderen, waaronder 2 tweelingen, 10 jongens en 5 meisjes. Te Parijs heerscht de cholerine. De beriglen uit China en Indie spreken van eene ontzaggelijke hagelbui, waarbij 84 menschen en 3000 hoornbeesten het leven hebben verloren. Te Amsterdam is een paard met kar door de optrekkende militaire wacht schichtig geworden, aan het hollen en in 't water geraakt en dood opgehaald. Te New-York zijn 220 menschen van hitte bezweken. De keizerin van Frankrijk is zeer ervaren in het biljardspel. De Turken beschuldigen de Britten, dal zij hen lafhartig in den steek laten. De leden der E. K. hebben hij hunnen president gedineerd. Te New» Orleans was, volgens de laatste berigtende sterfte zoo groot, dat de lijken niet meer begraven, maar verbrand worden. Op het eiland Tortola hebben de negers oproer gemaakt, de stad in brand gesloken en de blanken gedood.-— Te Konitz is eene arbeidersvrouwmoeder van 14 kinderen, met de bijl onthoofd; zij had hare 4 jongste kinderen ver moord. De russische troepen maken zich gereed om wéér over de Prulh le trekken. Te Arost. zijn in Aug. 1417 huwelijken voltrokken en 20 ontbonden. Iets over den sterken drank. Het behoort voorzeker tot een der opmerkelijkste verschijnselen dat er onder alle volken, zoowel hij de meest beschaafden, als bij den weinig en in 't geheel niet ontwikkelden aardbewoner, eene gewoonte bestaat, zich in eeDen staat van opgewondenheid te breDgeD doormiddelen, welke evenzeer uileenloopenals de trappen van beschaving, waarop de onder scheidene volken zich bevinden. Het ontbreekt dan ook geeoszins aan voorbeelden van dit inderdaad vreemde verschijnselen om er slechts eenige van te noemen zien wij hoe de Amerikaan zijn magoey-wijn of pulque, de bewoner van Chili zijn palmwijn als den geliefden drank beschouwt; hoe de in de nabijheid der oriDoco- en amazone-stroom woneode menschen zich eenen drank uit maïs weten le verschaffen; hoe zelfs de Tartaar uit paardenmelk een zoo genoemde kumis bereidtwelkeeven als de vorige, in zoover met onze dranken gelijk staat, dat de door gisting ontstane wijngeest ook hierin het opwekkend beginsel is; de peruaansche muilezeldrijver vindt zijn grootste genot in het kaauwen der bladeren van eene amerikaansche struik conca genoemd, eu geraakt daardoor in eenen staat van zoete bedwelming, in welke hij zonder nog dronken te zijn, dagen lang blijft verkeeren. En als wij ons het opium rooken der Chinezen het gebruik van vlie- genzwam door de bewoners van Siberië, van heonipextract door die van de noordelijkste en zuidelijkste deelen van Afrika voorstellen dan rijst bij ons de vraag op: Hoe is het mogelijk, dat sommige menschen zich enkel uit genoegen willen vergiftigen, en zoo onafgebroken aan de ver woesting huoner gezondheid kunnen werken? Eene oogenblikkelijke verwondering over zulk eene gewoonte, moge ons die vraag in den mond geven; bij nader inzien ontwaren wij, helaas! maar al te spoedig, dat wij die voorbeelden niet in vreemde werelddeelen behoeven te zoeken; een oppervlakkige blik in de maatschappij, waarin wij leyen, die zich in het licht der hesohaving verheugen mogen, over tuigt ons, dat velen hunnen ligchameiijken en zedelijken welstand voor een ingebeeld genot veil hebben door zich aan een middel te verslaven dat, hoezeer eene voorbijgaande opgewektheid te weeg brengende, echter door een onmatig gebruik, 's menschen grootsten vijand wordt. Wij bedoelen hier den bij ons zoo zeer geliefkoosden volksdrank: de jenever. Gewoonlijk halen wij medelijdend de schouders op, wonneer wij van de zeden en gebruiken van sommige wilde volken hooren gewagen en

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 3