L. KOEK.ENHEIM, Tandmeester, OPENBARE VERKOOPING, A d v e r t e n t i n nister, Rothschild leeuwenridder geworden! Welke financiële specu latie hangt ons nu weer boven het hoofd? Indien de Rotsehilds er mede gemoeid zijn, dan zal het ons meer dan een ridderorde kosten Iets over den sterken drank. (Vervolg cn sloi "Welligt gaven de vroeger aangehaalde gewoonten der verschillende vol ken aanleiding tot de bewering, dat, indien het dan 200 overtuigend be wezen is, dat elk volk zich op zijne wijze aan misbruik schuldig maaktmen hel zou kunnen beschouwen als eene neiging, welke den mensch van nature eigen is. Zij die zulk een gevoelen aankleven toonen genoeg zaam dat 's menschen ware bestemming hun vreemd is; of zoude het dan geoorloofd zijn, zich over Ie geven aan misbruiken, die tot eene alge- meene verwoesting leiden Mag men veronderstalleodat het natuurlijk instinct des menschen hem zoude aansporen tot iets, wat bij een onma tig genot, lijnregt in strijd is met den welstand van ligchaam en ziel? Zoo redenerende, zoude men even goed kunnen beweren, dat er voor de mensclieneters eene volkomene verontschuldiging bestaat naardien zij slechts gehoor geven aan eene neiging, hun door de natuur geschonken, en tot welker bestrijding verstand en zedelijke kracht te kort schieten. Ieder die gezond verstand bezit, zal de ongerijmdheden dezer denk beelden ten volle beseffen: de mensch in zijnen natuurstaat, kan zich immers evenzeer bezondigen aan de wet, hem in zijn hart geschreven, als wij, die in het licht der beschaving, nog bovendien Goddelijke en maatschappelijke wetten te gehoorzamen hebben. Matigheids- en afschaffingsgenoolschappen hebben in hunne organen reeds te dikwijls dit onderwerp behandeld en herhaalde maleu de wa pens aangegord niet alleen tegen het misbruik maar zelfs tegen het gebruik van sterken drank dat wij nog meer op de nadeelige gevolgen van zulk eene gewoonte zoudan wijzen. Wij zijn ten volle overtuigd van het groote nul, dat zulke genootschap pen reeds gesticht hebben en nog dagelijks te weeg brengen doch hou den het ook tevens daarvoor, dat het gebruik Diet altijd tot misbruik leidt; bij velen moge dit plaats hebben, maar hoevele gewoonteD moest men dan niet eveneens bestrijden die een' niet minder nadeeligen in vloed op het menschdom uitoefenen. Matigheid in alleszietdaar de grondslag van allen ligchamelijken en zedelijken welstand; en hoezeer wij hel volkomen toestemmendat de jenever volstrekt geene behoefte voor den menscb is, zoo is het toch eene eren onmiskenbare waarheid, dat een onmatig gebruik van koffijthee en zoo vele andere geliefde dranken, het ligchaam ondermijnt; en heeft ligohaamszwakte niet meestal ziels- zwakte ten gevolge? Hij, die bevreesd is, dat een matig gebruik hem lol onmatigheid voe ren zal en zich daarom plegtig tot eene geheele onthouding verbindt, verdient voorzeker aller goedkeuring en hoogachting; doch zoo eene volle bewustheid van de sohadelijke gevolgen des misbruiks van sterken drank, en een ijzeren wilom zich van dat dwaalspoor te reddeo hem bezielen dan achten wij het voor zoodanig iemand van geene versterkende kracht, een schriftelijk contract, als wij het zoo eens noemen mogen, met zich zeiven geslo'en te hebben terwijlzoolang deze overtuiging faalt ook geeoe verbinding tot onthouding in staat zil zijn, hem voortdurend van dien weg des verderfs terug Ie houden. Het blijve ieder ten dringendste aanbevolen, alle wapenen, welke hem ten dienste staan, in de hand te nemen, en zich te mengen in den strijd legen een' vij and, die reeds zoo vele slagtoffers geveld heeft, en zich zoo ongemerkt en schoonschijnend van ons wil meester maken. Een sedert lang besproken plan om te Londen eenen spoorweg te leggendie onder de buizen voortlooptwordt thans werkelijk voorbereid. Het eerste gedeelte van de Noord tot de Noord-Oost- baan (ongeveer twee engelscbe mijlen lang) zal in een jaar gereed zijn, en op dezen onderaardschen weg zullen wagens gebruikt worden, die door drukking van lucht in beweging worden gebragt. Dit stelsel van zamengeperste lucht op spoorwegen is tot hiertoe op grooter afstanden niet beproefd bevondenmaar wordt toch op kleiner banen, b. v. de Dalkey-baan bij Dublin, reeds sedert tien jaren met goed gevolg aangewend. Met den tijd kan welligt ook de Theems-Tunnel binnen het bereik dezer baan getrokken worden. Monte Terro is de naam van een groote thans uitgebrande vul kaan op het eiland Sardinië. Zijn top verheft zich 1049 voet boven den grond, en in den krater van de Monte Terro is het dorp Santo Lussargin gebouwd. Ondertrouwd J. RIJKERS en D. E. ZUSSEN. Helder, 8 September 1853. Ondertrouwd A. J. JELGERSMA Gz., Apotheker en 8 September 1853. J. ZWART. Eenige kennisgeving. Heden overleed ons jongste Kindje in don ouderdom van 5 maanden. C. G1LTJËS B. GILTJES PAPINEAU. Helder, 9 Sept. 1853. Voorde vele en hartelijke bewijzen van bolang- qsifefc stelling, doelnoming en vriendschap, welko ik altijd hier tor plaatse, maar inzonderheid gedurende mijne ziekte, en bij hel afsterven van mijnen onvergetelijken Echtgenoot heb ondervonden, betuig ik mijnen innigen en opregten dank. Hot is mij levens eene behoeflo om hij het verlaten van deze gemeente, mijne Vrienden en Bekenden een hartelijk vaarwel toe te roepen, en allen 's Hemels zege ningen in ruime mate toe te wenschen. Helder, 4 Septembur 1853. A. M. van GOOR, Wed. D. de JONG. zal den 12, 13 en 14 dezer, lo sproken en te ontbieden zijn, bij don heer G. GROOT, aan het Verdronkon Oord, te Alkmaar; den 15den aan den Helder, bij den heer LANDMAN; don 16den aan don Burg, op Texól hij den heer KEESMAN, in den Lindeboom. OM CONTANT GELD, van op maandag den 12 September 1853, des voormiddags ten elf ure, ten huize van K. VISSER, Kastelein aan de Kerkbuurt, in de Wieringerwaardzijnde ongeveer 300 EXTRA BESTE LAMMEREN, welke op Texel zijn geboren en in het oostelijk gedoelto van den Anna- Paulowna-Poldernabij de Wieringerwaardop het land, in gebruik bij JACOB RUITER JUNIORzijn geweid. rieuwediep bij g, bakker bz, gedrukt bij s. giltjes.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 4