WEEKBLAD van des en eet N°. 42. ^vD1GEN „Et <tl- 1S53. adres der Groninger Handwerkslieden ELFDE JAARü4S«. Oit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz.te Nieuwediep. De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. M Jk A W D A G ADVERTENTIES gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure; de prijs van 1 lot 4 regels is 60 centen, voor eiker, regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 17 O C T O B E R. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VERTOOGEN enz. Een request aan den Koning door een duizendtal handwersklieden te Groningen geteekend, waarbij maatregelen worden verzocht te gen het stijgen der prijzen van de eerste levensbehoeften, is dezer dagen door de dagbladen medegedeeld, en heeft te regt de aan dacht van velen getrokken. Dat request toont echter aan, hoe weinig de gezonde kennis van staathuishoudkundige beginselen nog in de massa is inge drongen. De maatregelen toch die de adressanten aan het gouvernement voorslaan, zouden voor een groot deel het middel zijn, om op den duur deu nationalen rijkdom aanzienlijk te verminderen, de alge- meene behoefte te vergrooten. Zij stellen onder anderen voor, den uitvoer der noodwendigste levensbehoeftenvan het vee en het daarvan komend vleesch en spek te belastenhet stoken van gedistilleerd uit de aardappelen te beperken en daarentegen allen invoer vrij te laten. Wat dit laatste betreft, gaarne vereenigen wij ons met dien wenseh; tegen vrijen uitvoer moet vrijen invoer overstaan, maar de invoer vrij te stellen, als men den uitvoer door liooge regteu tegen gaat, is alsof men een beek naar een afgedamden vijver zoude wil len leiden. De beek zal een anderen uitweg zoeken. Alle invoer geschiedt op hoop van winst, maar niemand zal invoeren naar een land waar men de prijzen drukt door de con- s*mtie tot het binnenland te bepalendoor den uitvoer onmogelijk te maken. Verbod van uitvoer, zal zonder twijfel in de eerste weken de prijzen doen dalen, gelijk het verbod om aardappelen-genever te stoken, de prijs der aardappelen zal drukken; maar in de eerste plaats begrijpe men wel, dat zulks niet kan geschieden dan ten koste der producenten. Hij die veel vee heeft aangelegddaartoe voor hooge prijzen landerijen gekocht of gehuurd heeft, in het vooruitzigt van zijn vee te kunnen uitvoeren, hij die aardappelen-velden heeft aange legd, steunende dat de concurrentie der stokerijen hem een billijke winst voor zijne kosten en arbeid zal opleverenzij zullen van hunne winsten worden beroofd. Ieder is verontwaardigd wanneer hij van sommige oostersehe vorsten leest, hoe niemand onder hun bestuur veilig de vruchten van zijnen arbeid mag genietenmen merkt de gevolgen daarvan in de algemeene verarming op; maar een verbod van uitvoer zoude niets anders zijn dan een andere vorm, op geringere schaal, van dat te regt verfoeid oostersch depotisme, want toch is het in het wezen niets anders. Een verbod van uitvoer, is eene berooving van den producent, die in plaats van billijke winsten, ter wille van de consumenten schade zal lijden, dus beroofd zal worden. En het gevolg zal ook hetzelfde zijn, als onder het oostersch despotisme, het zal slechts zooveel minder in het oog loopen, als de plundering minder ruw, minder uitgebreid is. Het gevolg zal zijn, dat men niet meer voor den uitvoer produceert, dat de bouw der aardappelen in de streken, waar men voor de fabrieken teelt, zal afnemen, dat de veestapel zal verminderen en de aanfokkerij van vee, zich alleen tot de behoefte der binnenlandsche consumtie zal bepalen, dat de overvloed door den vrijen uitvoer geboren, door den belemmerenden uitvoer in scbaarschte zal verkeeren, dat de invoer geheel zal ophouden. De hooge prijzen, die door den uit voer geboren zijn, komen niet alleen ten bate der veefokkers, zij brengen tot eene aanzienlijke vermeerdering van den nationalen rijkdom toe, die weder gunstig op alle consumenten, op het vertier in alle bedrijven moet werken. Maar bovendien moeten wij twee opmerkingen maken, eerstelijk: dat de tegenwoordige hooge prijzen van alle levensbehoeften ook van andere omstandigheden afhankelijk zijn, en ten anderen, dat wij nog in eenen tijd van overgang verkeeren. De vrijstelling van invoer in Engeland heeft onverwacht aan onzen uitvoer een prikkel gegevende navraag werd eensklaps grooter, dan de productie kon voldoen; maar de daardoor behaalde winsten brengen zelve het geneesmiddel mede, zij zijn weder een krachtige prikkel voor vermeerderde productie, voor ecu toene- menden invoer. Door aan de handelingen der belanghebbenden ha ren natuurlijken loop te latenzal langzamerhand invoer en pro ductie het tijdelijk verbroken evenwigt herstellen en de prijzen op haren billijken stand terug brengen onder toeucmende algemeene welvaart cn zonder iemand te berooven. Om die periode van overgang te bespoedigenbestrijde men zulke beginselen als in het groninger adres worden verkondigd. Zoo lang de producenten bedreigd wordenmet de mogelijkheid dat de uitvoer zal worden beperkt, zoo lang zullen zij huiverig zijn om de productie te doen toenemen, want werd die nood lottige slag geslagen, hoe grooter de productie aijfi'zou, I193 grooter hunne berooving. Slechts dan zal de productie iivversnelde mate toenemen, wanneer de overtuiging is gevqïtig'k.. dat de weldadcjj

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 1