m WEEKBLAD van den N°. 43. "Er Go 1853, EN 11 ET PU'®!?!»!™ sa. ELFDE JAA.EMiA.XO. Dit Weekblad wordl eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz., te Nieuwediep De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de. Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. M AMÖAG A D VE liTENTIEN gelieve men ongezegeld jm den Uilgever in te zeuden, uiterlijk Zalurdags Ucs middags len 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regeis is 60 centen, voor eiker, regel meer 15 center:, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 24 O T 53 STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VERTOOGEN JSNZ. De Overijssel heeft, dezer dagen, twee artikelen geleverd over het bekende adres der groninger handwerkslieden en arbeiders. In het tweede artikel maakt de Overijssel ten slotte gewag van het veel verstandiger adres van ingezetenen uit Smildeden Koning toegezonden, waarin deze arbeid" vragen, om in hunne behoef ten te voorzien. De Overijssel vervolgt daarna aldus: Zal echter de stem van de ingezetenen der Smilde verhoord worden? Het zal zijn de stem des roependen op de heide! Liever het budjet van oorlog te verhoogen. Reeds kan men in het voorloopig verslag van de Tweede Ka mer over het hoofdstuk van binnenl. zaken lezenhoe beangstigd men zich in onze vrome nieuwe Kamer maakt, dat de waterstaat door te ver gedrevene eerzucht, aan de regering te veel openbare werken zoude aanraden. Waarlijk de waterstaat, als hij in zijn eigen boezem tast, heeft wel nooit op zulk eene eervolle aanmer king van Nederlands Volksvertegenwoordiging gerekend! Het is een geheel onverwacht compliment voor den waterstaat. u Godsdienstige onverdraagzaamheid is doorgaans het kenmerk van weinig verstand of een liefdeloos hartdoch ongelukkig is het dat, wanneer de heerschende toon die der onverdraagzaamheid geworden is, de bekrompenheid in het godsdienstige tot het staat kundige en het materieele overslaat. De gedachten worden van al wat nuttig is afgeleidde han den verslapt; en men blijft wachten, dat het manna van den Hemel regentin zulken toestand heeft men ons gebragt 1 «Zie daar is de Ministerraad vergaderd! Men zou denken, dat daarin gehandeld werd over den nood, waarin een groot ge deelte van de Natie verzonken is; dat de heeren Ministers hun vernuft zouden scherpenom langs den kortsten weg alle midde len in het werk te stellen om den invoer der levensmiddelen en levende have van alle regten te ontheffen; om den termijn te be palen, binnen welken de accijns op het geslagt zal worden af geschaft, om van gedachten te wisselen, hoe men door het verbazend overschot in 's lands schatkist aan alle oorden van het land nuttige werkzaamheid zal verwekken en eenen beden kelijk lediggang op de onderste trappen der maatschappij weren. Niets van dat allesop de ministertafel liggen drie voorwerpen het zijn een dominee's steekmantel en bef. Nu ontstaat de ge- wigtige discussiewat van deze drie voorwerpen al dan niet tot het dominees costuum behoort Grootegewigtige vraag in dezen waarlijk benardenhagchelijken tijd De ééne minister vindt den steek eene onschuldige dragtde andere trekt partij voor den bef; de derde voor den mantel. Zij gevoelen een diep gemis aan his torische kennis omtrent den oorsprong van die kleederdragt der protestantsche kerk. De stemmen stakenhoe nu de teederc zaak te redden Ach 1 men moet in het staatkundig leven al eens tot kleine transactiën vervallen het protestantsch gevoel wacht nog altijd op bevredigingen de steek heeft nog dieper wortelen in den pro- testantsehen zin der natie geschotendan men wel weet. Wel aan de steek zij geëmancipeerden hij is geëmancipeerd. Reeds is het steekenbesluit (waarvan bovendien de grondwet tigheid niet boven allen twijfel verheven is) in het staatsblad van het koningrijk der Nederlanden opgenomen Er is iets treurig bclagchelijks in deze zaak dat wij niet we ten uit te drukken. Hoe zal het aan de natie smakenals ten gevolge van de godsdienstige mystificatie wederom twee afzonderlijke ministers van eeredienst bezoldigd moeten worden, en wier inkomsten de rente van nagenoeg vijf tonnen gouds van het nationaal vermogen jaar lijks verslinden zullen? Tegenover deze beschouwing is het eigenaardig te letten op wat wijs de Nederlander van heden gewaagt van het besluit be trekkelijk den driekanten hoed. Het anti-revolutionnaire blad zegt: Derhalve dit punt is uitgemaakt en de vrijheid, om den drie kanten hoed ook buiten het kerkgebouw te dragen trots alle te genwerking en verkeerde wetsinterpretatie, luisterrijk gehandhaafd. Welk eene zegepraal1 17 S B UW g TIJ D IIT ff 31T. HELDER en NIEUWEDIEP, 22 Ocloher 1853. L. M. hoeft aan den heer II. M. Ahlé gewezen grillier hij hel kanlongeregl in deze gemeente een pensioen verleend van ƒ900 's jaars. Naar wij vernemen, is aan de mindere geëmployeerden en werklieden op 's rijks werf alhier, uit aanmerking van de duurte der levensmiddelen, gedurende de vier winler- maandenhet behoud van hot zomerloon toegekend. In den loop der vorige weelyArfiëf^tj^Zulphcn gecirculeerd en is werkelijk i/i betaling r-w

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 1