NiellegeC.'slaande du waarheid van dit alles, gaat thans te Leiden een adres ter leekening hij professoren en studenten rond tol herstel van dut schoone staats-exarnen. Men meldt uit Enkbuizen het ïolgende: Gepasseerde!) Maandag is een der visscherlicden met name Klaas Goos, op eene schier wonderdadige wijze aan een oogensehijnlijken dood gelukkig ontrukt. Tusschen Texel en het Nieuwediep werd de schuit van Goos zoodanig door eene stoomboot welke een driemaster binnen sleepte, overzeild, dat het vaartuigje omdraaide en de schipper over boord viel, terwijl inmiddels de boot in hare volle vaail de schuil mede sleepte. Doch op het angstgeschrei van den zoon des visscheis, snelden leistond eenige matrozen van hel schip toe, en roeiden, vlaar reeds de avond was gevallen, op goed geluk af, toe vallig naar de plek, waar zij den drenkeling, die reeds in eenen zinkenden toestand veikeerde, even gelukkig als onverwacht, aan de armen des doods ontrukten. De maatschappij van nijverheid heeft, door tusschen- komst van den nederlandschen consul in Egypte, den heer S. W, Ruijsenaerszaden uit Egypte doen komen van al lerhande gewassen, die aldaar gelield worden, zoowel in de tuinen als op de akkers en velden, in de hoop, dat enkele gewassen heter dan inlundsche in ons vaderland zouden willen voortkomen en kunnen gekweekt worden. Daar het ligt kan zijn dat hel een of ander gewas uit Egvpte te verkiezen is hoven inlandsche aanverwante soorten, zoo ziet men met belangstelling den uilslag van de proeven te gemoet, welke alle depaitementen dezer maatschappij laten nemen. Een misdadiger, Dupié genaamd, wien hel reeds on derscheidene malen is mogen gelukken uit de gevangenis te ontvlugten, en zelfs uil het bagno van Toulonheeft thans op nieuw het middel weten te vinden, om uil de gevangenis van Lausanne Ie ontkomen. Deze persoon heeft daarbij een groote koenheid aan den dag gelegd. Als wever ge bruikt vvoidende, heeft hij zich eerst eeu groot louw weten te vervaardigen, maakte dit met behulp van eenen yzeren lout, dien hij zich almede wist te verschafTen, aan een muur vast, liet zich daarmede van eene aanmerkelijke hoogte afdalen cn bereikte eindelijk, na nog eerst op menige ge vaarlijke plaats gekomen te zijn, do vrije ruimte, Zelfs even builen de gevangenis zijnde, scheelde het weinig, of hij zou door iemand, die hem geantwoord had, gearresteerd zijn geworden. Ook aan dit gevaar ontkwam hij door zich krankzinnig te houden. Do Times berigt dal de koningin van Spanje den 18 Oclober jl. in den schouwburg te Madrid met luide blijken van misnoegen ontvangen is door het aanwezige publiek en wel door hel meest aanzienlijk gedeelte van hetzelve. De Times wijdt een hoofdartikel aan dit in de historie van het zoo koningsgezindo Spanje voorbeeldelooze feit; volgens dat blad, hetwelk echter welligt niet zonder vooringenomenheid oordeelt, is hel niet hel wanbestuur hetgeen hel madridsebe publiek zoo zeer heeft verbitterd, maar de openbare zede loosheid van het hof. - Het oostersche vraagstuk gelijkt op eene indedaad merkwaardige wijze naar eene schouwburg-voorstelling, met plotselinge tooneel-veranderingen. Elke minuut ziet mefl iets anders, doch de hoofdtoorwerpeu op het tooneel blijven dezelfde. De berigten volgen elkander zonder ophouden op en zijn dikwerf geheel met elkander in strijd. Eiken dag verneemt men iels anders, waardoor aar) den algemeenen toestand dan eens een kalm dan weder een zeer gespannen karakter wordt gegeven. Het genoemde vraagstuk is een drama, waarin vrees voor ooilog en hoop op vrede elkander afwisselen, als het ware om de volkeren van Europa in ge durige beweging te houden. Te Napels is, zoo men zegt, ccne op aansporing der regering, geschreven brochure verscheneuwaarin onder anderen op de volgende liefderijke wijze over Engeland ge sproken wordt: De wereld zal nooit tot rust komen, voor dat hel den gezamenlijk verbonden vorsten gelukt zal zijn deze roofzuchtige natie te vernietigen, en haar uit de rei der volkeren te doen verdwijnen; voor dal de Engelschen over de aardo verspreid zijn als de Joden, cn Londen als Jeruzalem in puiuhoopen verkeerd is; dan eerst zal Europa in veiligheid zijn. Laat ons op God bouwen! Frankrijk zal hel doen. De lijd is nabij!" Men meldt dat dezer dagen in Doonbeg-baai een wal- visch op strand is geraakt en niet, dan met veel gevaar is afgemaakt, daar bij met den staart zoo geweldig in bet rond sloeg, dat stukken van 20 pond van de rotsen afge slagen en 60 voet ver geslingerd werden. Het dier had eene lengte van 26 voet bij een omvang van 14 voet. Onlangs heeft keizer Napoleon, door de keizerin ver gezeld, zich naar Ham begeven en aldaar het vertrek in het fort bezigtigd, waar hij gevangen is geweest. Hij heeft der keizerin de bijzonderheden van zijn verblijf aldaar en van zijne vlugl op de plaats zelve verhaald. Zooals men weel, mogen lucifers, daar zij in Polen een monopolie van den keizer zijn, niet ingevoerd worden en wordt het invoeren van elk lucifertje met een dag ge vangenis gestraft. Thans zucht eene arme Jodin in de go- vangenis, omdat zij in JuIij een pak van 20 dozen, elk met 1000 stuks lucifers, bij zich had, zoodat hare straf volgens de wet in 20,000 dagen gevangenis beslaat. Zij is onge veer 50 jaren oud en zoude dus ouder dan 100 jaar moeten worden, om bare straf geheel le kunnen boelen. Burgerlijke Stand van 29 October 5 Alovembcr 1S53. GEHUWD: J. P. B. de Vries en M. Harkes. K. B. Visser en G. van Straten. BEVALLEN: E. J. Disco geb. Berkhuijzen, D. S. F. de Roos geb. Eortuna, D. E. Kroeb geb. Selijn, D. M. Schot vanger geb. Vennik, Z. J. Klein geb. Zeeuw, Z, M. Pot geb. de Held, D. A. Buikema geb. Buijs, Z. T. Schraa geb. Krijne, Z. A. de Wolf geb. Schoen, Z. A. Krijnen geb. Bruijn, Z. C. Baris geb. Giezen, Z. H. J. Schuit geb. Grijm, D. S. Arkenroo, D. LEVENLOOS AANGEGEVEN 1. OVERLEDEN: H. W. Dilg, 8 m. H. Bakker, 7 w. J. Freese, 52 j. P. Korff, 90 j. L. van den Bos, 81 j. C. C. van den Branden, 5 w. W. Keizer, 57 j. M. van Vleuten, 7 m. J. M. Lammers, 5 m. H. Goedhart, 31 j.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 2