3. G. Zeiske, 28 j. A. C. Büschkerl, 19 j. G. van der Plas, 80 j. L. Colein, 28 j, W, Sariemijn, 19 d. M. A. Sariemijn, 20 d. GEMENGDE BERIGTEN, 3^ u jsc^é :he: hbc VERGADERING A d v e r leut i n. Getrouwd: J. P. B. de VRIES Helder., 3 November 1853. Ambtshalve ingeschreven, 1. Aangespoelde lijken, 2. Een heer, die in dc omstreken van Goes aan 'l jagen was, school terwijl hij op een haas (Dikte, zijn bediende in den hals. De muiteling Pangeran van Moeara Pinang, die te Palembang onlusten had verwekt, is door de ned. troepen gevangen genomen, De bergtop Korabelcfl op het schiereiland Taman is den 18 Aug, begonnen vuur te spuwen. Koningin Victoria heeft 3 lords tot ridders van de orde der distel verheven. Op van üiemensland is hel plan gevormd om dal eiland door een onderzeesehen tele graaf met Australië te verbinden. Aan de Dedemsvaart zijn onderscheidene stukken vuur uit hel zenilh nederge daald. In Drenthe is de keelwrang onder het rundvee uilgebroken. Gevraagd een muziekdirecteur voor hel 4e rcgemenl infanterie. Op lil een europetsch congres Ie Olrnutz. De meeste hoofdofficieren van het tuiksche leger zijn uitgewekenen. Te Thorn is den 24 Ocl. het stand beeld van Kopernicus onthuld. De bevolking van Mid den- en Zuid-llalie is in eene groolo spanning, ten gevolge van de gebeurtenissen in hel Oosten. Z. M. heeft een adjudant benoemd in buitengewone dienst. Te Sneek is ƒ1000 bij inschrijving bijeen gebragt om aan minvermo genden het brood tegen minderen prijs te leveren. De brilsche oorlogsvloot beslaat uit 545 schepen. De Grond wet wil welen, dat er eene ministeriële verandering op handen is. De Koningin is in welstand gerepalriëerd. CORRESPONDENTIE. Een bestendig lezer van dit weekblad klaagt over gebrekkige verlichting bij de commercie-sluisen vestigt de aandacht van de bevoegde authoriteit op dit onderwerp, omdat naar zijne meening, dit gebrek reeds vele slagtoffers gemaakt heeft, en dat daaraan het verdrinken van den timmerman in de afgeloopen week is toe te schrijven. FRAN£OlS ARAGO. Ver volg. Eerst gevangen op de citadel van Rosns vervolgens in liet fort Boulon en later op een ponton te Palanes; dan eens als hongaarsch koopman, of als Arabier vermomd; dan weder belast met hel overbrengen van geschen ken van den dey voor de fransche regering, of, na den moord van dien vorst, als tolk op de lijst der christenslaven ingeschreven; overal, ter zee en te land staat hij bloot aan tallooze onaangename ontmoetingen en ge varen welke hij met eene bewonderenswaardige standvastigheid te boven komt. Die lotwisselingen en beproevingen duren driejaren onafgebroken voort. Eerst in Junij 1809 ontscheepte hij te Marseilie en zag hij Per- pignan weder, van waar hij zich met de onschatbare uitkomst zijner waar nemingen naar Parijs begaf. Te midden van alle gevaren die hij had geloopenhad hij zijne kostbare aanleekeningen bewaard, en even als Camoens had hij zijn leven op het spel gezetom zijne ontdekkingen te redden. De gebeurtenissen van 1815 bragten Arago Ie Perpignan terug. Hij bad niet kunnen besluiten, zijn vaderland Ie verlaten, om Napoleon in de ballingschap te volgen waartoe de keizer hem door Monge den voor slag bad laten doen met aanbod van een millioen als hij hem zou Ier zijde blijven; evenmin kon Arago het van zich verkrijgen, getuige te zijn van de inneming der hoofdstad door de verbondene legers. Yijftien jaar later werd de beroemde geleerde de belanglooze vader lander, door zijne medeburgers geroepen, hen in de konier der afge vaardigden te vertegenwoordigen. Deze eer viel hem ten deel nadat bij zich roemrijk had doen kennen, even als vroeger reeds de titel van lid van het instituutJe betrekking van permanenten secretaris der akademie van wetenschappen het lidmaatschap van het bureau voor de lengteme ting de leerstoel in de slerrekuude aan het koninklijk observatorium hem waren verleend. De keizer van Rusland liet ham eens het aanbod doen naar dat rijk te komen om er de beoefening der wetenschap te leiden. Arago ant woordde: Zoo lang ik een duim gronds zal hebben om er een aslio- nomischen kijker op te plaatsen, hen ik dien aan mijn vaderland ver- scbuldigd." In een zoo vlngtig overzigt van het leven des grooten mans, kunnen natuurlijk niet alle gewiglige ontdekkingen waarmede hij de wetenschap verrijkte, in herinnering worden gebragt. Zij zijn zoo schitterend en zoo talrijk, dat zij genoegzaam zijn eener gtheele instelling van geleerden tol roem te verstrekken. Arago heeft eene plaats ingenomen naast Koperni- kusGalilei en Newton. Zijne ontdekking van de polarisatie des lichts heeft hel newloniaansche systeem vervangen. Zijne uitvinding der drnai- jende vuurtorens waarvan ook aan Fresnel de eer toekomt, heeft duizendtn het leven geied. Eene zijner ontdekkingen heeft de electiisehe telegrafie voorbereid en mogelijk gemaakt. Arago had die gemakkelijkheid, het genie alleen eigen, de hoogste be spiegelingen de meest afgetrokken wetenschappen voor hel algemeen toe gankelijk te maken, haar om dus te zeggeo ie vulgariseren; het minst vatbare versland toch kon eenig begrip er van krijgen door de wijze waarop hij haar leerde. Al wat hij schreef, was helder, duidelijk en verstaanbaar. Als staatsman was zijn levensloop niet minder gewigtig. Zijne staat kundige loopbaan begon met het moedige neen hiervoren vermeld zij eindigde met het weigeren van den eed in 1852. Tijdens de restauratie weigeide hij alle bevordering. Twee maal sloeg hij hel annbod eener bedieuing af. Toen de besluiten verschenen die de omwenteling van 1830 na zich sleepten, was hel Arago, die, in eene lofrede op Fresoel, in het insti tuut uitgesproken, den eersten kreet van verzet aanhief. Groot was het deel dat hij aan die omwenteling nam: een volledig verhaal vindt men er van in de IIistoire des dix ans. Zij die zich louter tol de wetenschap pen bepaalden, yerwelen hem wel eens dat hij zich te zeer op het staatkundig gebied inliet; doch zijn vurige, alomvattende geest liet zich daarvan niet afbrengen. De warmte, de gloed vao zijn geboorteland was als 't ware op zijoen geest overgegaan; hij was begeerig naar vrijheid in liet staatkundige; die zucht deed hem vaak in geestdrift blaken, en hij stond haar reglschapen voor allen voor, hoewel somwijlen niet zonder overdrevenheid; en als hij de raadgevingen, die ook in het staatkundige niet voorbijgezien moeten worden, eenigermate in deu wind sloeg, zoo was hel echter te vergeven in den grooten man niet zoo zeer om zijne uitstekende bekwaamheden, als wel omdat hij ieder naar zijne eigene gemoedelijkheid belangeloosheid en eerlijke denkwijze afmat. De Julij-omwentelinghet huis Orleans toonde zich hijzonder gunstig en voorkomend jegens Arago. Dij werd overladen met decoraliën, die hij nooit weigerde om zijne medeleden van het instituut niet te kwetsen doch nooit zeide hij er dank voor en nooit droeg hij er eene, hoewel hij tweemaal tot ridder, tweemaal tol officier en tweemaal lot konrmandeur van het legioen van eer was benoemd. Hij was een der drie leden, die, hunne gevoelens niet verholende zich openlijk als republikeinen deden kennen reeds bij den aanvang der regering van Lodewijk Fiiips. De twee anderen waren Joiy en Ledru Rollin die met Arago het dagblad la Réforme oprigtten. Zijne brieven over de bastille, uitgegeven tijdens de beraadslagingen over de versterking van Parijs, zijn een meesterstuk gebleven van goed inzigl en wetenschappelijke kennis. (Vervolg en slot hierna van den RAAD der gemeente Helder, op üingsdag den 8 November 1853, des avonds te 7 uur. cn M. HARKES.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 3