helder g\' het mmmm, ftpp-- m Stat en-Gene kaae. ELFDE JztAROAfVU, Dit Weekblad wordl eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz.te Nieuwediep. De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert tich bij de Boekhandelaren en Postkan-» toren zijner woonplaats. M A A IV I» A O ADVEBTEXTIEiV gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zendenuiterlijk Xaiurdags des middags ten 12 ure, «Ie prijs van 1 tot 4 regels is CO centen, voor eiker, regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. Het Weekblad van het Regt [!\o. 1489J klaagt op <!c volgende wijs over de bescherminghet monopolie en de premiewaaronder onze visscherij nog zucht. Behartigens waard zijn de wenkenin dit korte artikeltje gegevenen treurig het vooruitzigtdat er in doorstraalt omtrent hetgeen van de «tegenovergestelde rigting" omtrent deze gewiglige aangelegenheid te verwachten schijnt. Onze vissehers, die op de haringvangst uit zijn, hebben dit jaar eene nooit gekende voorspoedige vangst. Jammer maar, dat de zegen van God bedorven wordt door de ellendige en kleingeestige wetten der menschen. Ons is van meer dan ééne geloofwaardige zijde verzekerd, dat, hoezeer men tot nu toe de goede steur-ha- ring, tamelijk wel op prijs heeft weten te houden, er echter, in den letterlijken zin des woords, overproductie is. Mogten onze vissehers thans een gedeelte van hunnen vangst kakende haring vangst ware eene goudmijnen eene vroeger niet gekende welvaart zoude onze visschers-bevolking dankbaar de weldaden van God doen zegenen. Maar in plaats van dat, zuchten wij nog onder de bescherminghet monopolie en de premie. Een jaar geleden zag men reeds in het verschiet alle die ellendigheden plaats maken voor een stelsel van algeheele en onbekrompen vrijheid; want èn regering èn vertegenwoordiging wilde die, en bereidden die voor. En nu? Men hoort van niets. Wij bemoeijen ons nooit met de twisten der politieke partijen, waarin dit blad weinig of geen be lang stelt.- Maar dat hopen wij toch, dat het niet zal behooren tot de eigenaardigheden van de tegenwoordige rigting, dat zij alles moet veranderen, wat zij van hare voorgangers gevonden heeft, alleen omdat het hun werk was; en dat men oog en oor toch éénmaal vóór het te laat iszal gelieven te openen voor de on- bedriegelijke stem der waarheid. "VVij zeggen aan de tegenwoordige regering, wat zij zeiden aan de vorige: verbreek al die knellende banden, die gij alleen kunt opleggen aan onze arme vissehers, maar waaraan zich noch vreemdeling, noch vischgedierte stoort, i Schaf af alle die willekeurige reglementen en wettendie de vis scherij niet beschermen, maardooden; en, in plaats van alle die on zaligheden geef vrijheid,, volkomeneonvoorwaardelijke vrijheid om te visschen wat men wil, waar men wil, zooveel men wil en zoo men wil. In eene beschouwing over het aanhangig voorstel lezen wij o. a. de volgende zinsneden in de Provinciale Zeeuwsehe Courant: »Yeel wordt er gedaan voor de lagere standen. Behalve de armbesturen, heeft men soepcommissien, Dorcas enz. Do kinderen der bedeelden worden zelfs om niet onderwezen. Maar de geen onderstand vragende, doch met veleiTeizorgdoordewereldkomer.de burgerijde vaders van talrijke huisgezinnen uit den geringeren middelstand, gaan gebukt onder don druk der belastingen: dien druk moet men langzamerhand trachten te verminderen endoor alles wat handel en nijverheid aan kluisters legt, van lieverlede weg te nemen, welvaart onder alle klassen der maatschappij te verspreiden. Elke stap, hoe klein ook, die daartoe den weg baant, behoort te worden toegejuicht. Ons is het voor de al of niet aannemelijkheid van het ontwerp onverschillig, wie de voorstellers zijn, al verheugen wij ons, dat de liberale partij getoond heeft nog leve.i. wil en kracht te hebben, ja, nog even als voorheen zich de belangen des volks aan te trekken en liet vaderland lief te hebben boven alles. Maar indien het ministerie hetzelfde voor stel had gedaan, wij zouden het eveneens hebben toegejuicht; ge lijk wij trouwens geen enkelen maatregel of wetsvoordragt der tegenwoordige regering tot nog toe hebben bestredenwaar wij ons niet evenzeer tegen zouden hebben verzet, indien zij van eenig vorig ministerie afkomstig waren geweest. Men hechte alleen aan de zaak. Dit hopen en vertrouwen wij van onze vertegen woordigers. Mogt liet bij de discussien en de eindstemming blij ken, dat ieder kamerlid, hetzij hij voor of tegenspreke of stemme, met de hand op het hart kunne zeggen: Ik heb mij voor, noch tegen het voorstel verklaarduit aan merking van de personen der voorstellers, maar alleen op mij genoegzame gronden van regering en staathuishoudkunde. Mogt dit het geval zijn, mogt de geest der partijschap zwijgen en alleen de liefde tot regt en waarheid aller gemoed behecrschen, dan twij felen wij niet, of na de eerste schrede door het vorig en de tweede door het tegenwoordig ministeriezal ook de derde schrede door de volksvertegenwoordiging worden gedaan en door den koning bekrachtigd. Zoo zou men voortgaan niet langzamerhand meer en meer schuld te delgen, maar tevens handel en nijverheid belem merende, en den niet behoeftigen doch minvermogenden burger drukkende belastingen te doen verdwijnenwant het is goed voor de toekomst te zorgenmaar niet zoodat men het tegenwoordige geheel er aan opoffert. Nov. 21. De wet tot amortisatie en aflossing van nat. schuld wordt in de T. K. met 61 tegen 1 st. aangenomen, en het ontw. omtrent de begrooting wegens den arbeid der gevangenen over 1854 met ^tlgemVst,

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 1