1T X B TT W S XJ'D X 1T gBXT. 22. Het ontw. voor de uitgaven, wegens verstrekkingen over 1853 voor de dep. van marine en oorlog, bene vens de voordragten tot regeling vari het pensioenfonds, en tot het verleenen van bijdragen aan de Rijnspoor wegmaatschappij en aan het fonds voor het droogma ken van het haarlemraermeer worden aangenomen. 24. De discussien over de begrootingswetten voor 1854 worden aangevangen. HELDER en N1EUWEDIEP, 26 November 1853. Het gouvernement heeft 12 jongelieden benoemd lol kweekelingen bij hel openbaar lager onderwijs in neder- lamlsch Indie. Tol deze benoemden behooren twee onderwijzers van den derden rang uil deze gemeente, welke in de openbare scholen alhier hunne cerslu opleiding hebben ontvangen. Het vooruitzigt op eene spoedige bevordering heefl hen bewogen zich naar (Ie overzeesche gewesten te begeven, werwaarls zij legen het einde van dit of mei het begin des volgenden jaars zullen vertrekken. Dezer dagen zijn door den minister van oorlog veror deningen van voorzorg en loezigl op het leven van den mili tair, aan de kommanderende officieren der korpsen en aan de officieren van de geneeskundige dienst uitgevaardigd, met intrekking van de deswege beslaande afzonderlijke voorschriften, strekkende als voorbehoedmiddel tegen de cholera 1. dat de manschappen zoo weinig mogelijk aan hunne nachtrust onttrokken worden, zoodal alleen de noodige wacht posten moeten worden bezet; 2. dat bij guur weder onder den kapoijas steeds het mouwvest wordo gedragen; 3. dat de troepen niet meer dan eenmaal per dag, des morgens en wel bij goed weder, niet to vroegtijdig en in den zomer niet op het midden van den dag, inden wapen handel zullen worden geoefend; 4. dal de militairen steeds goed gekleed en nimmer blootvoets in schoenen of laarzen gaan; 5. dal men voor opeeiihooping van militairen, voor luchtverversching en zuiverheid binnen de kwartieren zorg drage; 6. dat de manschappen niet nuchteren do kazerne ver laten en geen Unrijp ooft of nadeelige spijzen eten; 7. dat hel middageten met ecnige specerijen worde toe bereid en het water steeds zuiver en versch zij; en 8. dal het gedrag der manschappen, vooral wat het misbruik van sterken drank betreft, naauvvkeurig worde na gegaan en het avond appèl hij koud en nat weder vervroegd worde. Het overige van de ministeriële lastgeving beval heil zame bepalingen nopens de eventuele verpleging in de hospitalen. Te Redon beeft dezer dagen eene ontsnapping uil de gevangenis plaatsgehad, welke van eene zeldzame vermetelheid getuigt. Onder de gevangenen aldaar bevond zich zekeren Danardvoor eenige maanden door hel hof van assises van Ille- et-Vilaine veroordeeld lot twintig jaren dwangarbeid wegens een op hel kasteel Beaiimont gepleegdeu diefstal. Hij was voorloopig Ie Redon gekerkerd onder de beschuldi ging vun een anderen diefstal, welken hij óp hel kasteel Alléruc zou gepleegd hebben. In dezelfde gevangenis bevond zich met hem een andere boosdoener, wiens leven en naam een raadsel zijn; deze was gevangen genomen in gezelschap'mét eene vrouw, behoo- rende tot eene achtingswaardige familie, van welke zelfs verscheidene leden in het leger, bij de regterlijke magl en in andere burgerlijke betrekkingen zeer hooge posten he- kleeden. De geregtelijke procedures legen dezen nog zeer jeugdigen persoon, die reeds zes malen veroordeeld is, loo nei! aan dat hij achtervolgeus de namen heelt aangenomen van IVicrcier, Barbelle, Philidor en Salvado. Onder laatst genoemden naam woonde hij te Redon; bij gaf zich voor een te Valencia geboren Spanjaard uit. In 1851 tol vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld was het hein gelukt uit d,e ge vangenis van Redon Ie ontsnappen doch dank zij de ijveri ge nasporingen van den substituut, werd hij in eene stad van zuidelijk Frankrijk ontdekt en naar Redon teruggevoerd waar nij nog slechts weinige dagen was opgesloten. Den 15den November hadden Danard en Salvado Ie zaïnen op de binnenplaats der gevangenis gewandeld. Op hel oogen- tilik dal ZLj naar de slaapzaal zouden lerugkeeren sprong Danard van de afwezigheid des wachters gebruik maken de naar den draad van den schel welke overging. Zeke re vrouw, met name Olivier, die zich aan do gevangenis bevindt en belast is met hel openen der deur, nam de sleu tels in de meeningdat iemand builen de gevangenis ge scheld had doch Danard en Salvado wierpen zich oumid- delijk op haar om haar de sleutels te ontrukken. Hoewel een moedigen weerstand biedende was zij echter niet be stand legen de vereenigde pogingen van twee mannen wier krachten nog door hel uitzigl op eene spoedige bevrijding verdubbeld werdenzij maakten zich van de sleutels meester, sloten do vrouw op in eene kamer waarvan de deur niet van binnen konde geopend wordenen openden zonder eenigen hinderpaal Ie ontmoeten de deur, welke den toegang lolde straal verschaft eenmaal daar gekomen zijnde wierpen zy de sleutels weg en namen do vlugl. Het was toen vijf ure des avonds, In weerwil van hel ongunstige jaargetijde houdt de landverhuizing uit Engeland steeds aan; een aantal bewo ners van het platteland vertrekken thans nog dagelijks, zonder zich te laten afschrikken door de gevaren eener win terreis over den Oceaan. Het aantal landverhuizers naar Australië groeit bestendig aan. De aanvrage om scheepsruimle voor Australië is sedert eenige dagen te Londen en andere engelsche havens weder merkelijk toegenomen, dien ten gevolge is de scheepsvracht weder 15 tot 20 pet. hooger. In het noorden van Nottinghamshire en Lincolnshire zijn in do algeloopen week de bijeenkomsten gehouden waarop de boerenknechten plegen te worden gehuurd; daar minder personen hunne dienst aan de landbouwers aanboden dan sedert jaren het geval was, hebben alle, zoowel man-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 2