GEMENGDE BERIGTEN. nelijke als vrouwelijke dienstboden een hooger loon kunnen bedingen. Volgens de beriglen uil New-York, loopende tot den llden dezer, waren in do Vereenigde Staten in de laatste dagen onderscheidene groole handelshuizen, spoorweg-maat schappijen en banken bankroet gegaan. Echter was bij de afzending der berigtên do new-yorksche effectenbeurs in eene vastere stemming en de prijs der meeste effecten iels verbeterd. Aan de graanmarkt aldaar was door de jongste beriglen uit Europa eene nieuwe rijzing van den prijs van het meel bewerkt, terwijl er vooral voor uitvoer veel ge kocht werd. Van de Sandwichs-eilanden wordt gemeld, dat er een be paalde stap gedaan was tot aanhechting derzelve aan de Vereenigde Staten, maar dat de consuls van Engeland en Frankrijk bij den koning nadrukkelijk daartegen hadden geprotesteerd. Men weet dal de centrale sectie der belgische kamer van volksvertegenwoordigers, belast met het onderzoek van het wetsontwerp houdende bepalingen tot bevordering van den aanvoer van levensmiddelen en verbod van den uitvoer van aardappelen en peulvruchten, voorgesteld heelt ook het invoerregt op rijst en vee lijdelijk op te heffen. De Indé- pendance meldt thans, dal hel gouvernement zich met dat voorstel heelt vereenigd. Hetzelfde hlad deelt omtrent de handelsbetrekkingen tus- schen Eelgie en het Tolverbond een berigl mede, waaruit schijnt te blijken, dal Belgie niet langer hopen mag op de op de vernieuwing van zijn handelsverdrag met het Tolver bond. Pruissen en andere Tolverbondsstaten zegt ge noemd orgaan schijnen een nieuwen weg te willen inslaan en het stelsel van bijzondere handelsverdragen op gevende zich Ie willen houden aan een algemeen tarief, evenzeer op de voortbrengselen van allo volken toepasselijk zoodat geene natie boven de andere begunstigd of benadeeld wordt. Is hiertoe werkelijk door hel Tolverbond besloten, gelijk wij met zekerheid meenen te welen dan zou er geene vernieuwing te wachten zijn van ons handelsverdrag met hel Tolverbond maar zou Belgie door hetzelve voor taan op den zelfden voel behandeld worden alls alle andere lauden van Europa." Er schijnt in Noord-Amerika eene belangrijke vorde ring gemaakt te zijn in de aanwending van do drukking der dampkringslucht als beweegkracht. Zekere heer Richardson heeft bel plan gevormd om tusscheu New-York en Boston (een afstand van 200 mijlen) eene holle buis te leggen waarin brievenzakken en pakjes door de drukking der lucht op eene luchtledige ruimte zouden kunnen worden overge zonden in 15 minuten, Men schrijft van den 27n September uit Hong-Kong: De beriglen uit Shanghaï loopen lol den 22n dezer. De krisis, die Ie Shanghaï heelt plaats gehad, ten gevolge van den aigemeenen opstand en den regeringloozen toestand des landsveroorzaakt door de opstandelingen van Nanking, moest vroeger of later plaats hebben. Deze mail brengt het berigt mede van de inneming van Shanghaï op den morgen van den 7 dezer door eene bende mannen uil do lagere klassen uit Kwantung en Fokicn, behoorende lol hel genootschap van de Drieëcnigheid versterkt door cenigo lieden uit Singapore en eenige lieden uit de lagere klassen van do inwoners van Shanghaï. De tweede magistraatspersoon werd gedood en de gevangenissen open gesteld. Twee an deren, mandarijnen, ontkwamen cu de Taonlae, Samqua, de welbekende hong-koopman uit Canlon vertoonde zich, ver- laton door zijne wachten, onbeschermd in zijne amhlsklee- deren voor do menigte, die op dat oogenhlik voornamelijk uit lieden uil Canlon bestaande, zijn leven spaarde, waarop hij later onlvlugtte en zich thans onder bescherming van den amcrikaatischen gezant bevindt. Er is weinig bloed ge stort; het hoofddoel van deze ellcndigen was do plundering van de openbare geldmiddelen en de omvcrhaling van do putdieko getrouwen, en, zoo als men van dergelijke ban dieten kan verwachten, lieerschte er groote verdeeldheid over de verdeeling van den buit en werd er ook over ge vochten. Men poogde een bestuur te vormenmaar wat kan men verwachten van lieden, die een klein suikeikoop- inau en een stalknecht aan het hoofd hebben? Zij staan blijkbaar in geenerlei reglstreeksche betrekking met rie op standelingen te Nanking, ofschoon zij die wel wenschten aan te knoopen, en zondia dit zal geschied zijn, zullen zij een magl zatnenlrekkenten einde Soochovv aan te vallen. Het omliggende land verkeert in de grootste verwarring, (laar de dorpelingen legen de roolheirden strijden, die hen dwingen brandschattingen te betalen. Men vreest dal indien liet saizoen venter verloopt, veel ellende en gebrek hit gevolg van dit alles zal zijn, terwijl men niet berekenen kon, wat van dit alles liet gevolg zal zijn, Men denkt algemeen, dat de keizerlijken eene magl zullen afzenden, om dit gepeupel te verdrijven en de 32 gewapen de booten en jonken, met ongeveer 2000 man aan boord, die op den 13 dezer langs Shanghaï kwamen, komen op eeri goed gekozen tijdstip aan. De vreemdelingen zijn ongedeerd, maar er ligt ook eene groole zeetnagt voor Shanghaï en men is zerr waakzaam op het land." (Burgerlijke Stand van 19 '26 November lSa,'i. GEHUWD II. Boon en N. Bnkker. BEVALLEN N. Iluii geb. Kcuk D. G. P. vin Viegen geb. La- rieve Z. G. van Duuren geb. Smit, Z. G. Bikker geb. Scliouien Z. G. Vroon geb. Snoervang D. A. KoujcbanH geb. llin Z. J. E Reeringli geb. Tomson D. M. Reicbart geb. Naaslepol D. Levenloos aangcgeien 1. OVERLEDEN: P. Beek 3 j. J. Gomes, 66 j. A. J- Akker man, 5 d. II. Corel, 7 w. A. Berkinoes 4 j. A. de Nagle- gaal47 j. J. H. van Zweden 11 w. In hel noorden van Rusland is een scherpe vorst inge vallen. De keizer van Frankrijk amuseert z'di steeds met de jagt. De Times noemt het tnrksche leger ecu ver warde horde. Do koning van Haiiover heelt een nieuw ministerie benoemd met v. Lütkcn aan 'l hoofd. Dona Maria II da Gloria Joanna Churlotta Leopoldiua Isidora da Cruz Francisca Xaveria da Paula MichaVla Gahrfela Bafaela Louisa Gonzagakoningin van Portugal, is den 15 dezer in het kraambed overleden, in den ouderdom van ruim 34

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 3