genomen, ah verdacht van moord op zijne vrouw, die veel ouder dan hij was en welke hij om haar geld gehuwd had. In den voormiddag van den 20sten Dec.ontwaarde men van de Schoonderloo een amerik. schip, hetwelk ten teeken van nood, de vlag omgekeerd half stok had waaijen. Onmiddelijk hield men er op aanen bevond naderbij ge komen zijnde, dal het de amerik. bark Edward Fletcher, kapt. 3v. II. Freemun, was, met eone lading van New-York naar Plymoulh gedeslineerd. Dit schip had twee dagen te voren (18 Dec) oen hevigen storm doorgestaan, waardoor het geheel op zijde was geslagen en men genoodzaakt was geweest om den grooten en bezaanmast over boord te kap pen, ten einde het schip te doen rijzen, bij welke gelegen heid de 2de stuurman en twee matrozen over boord gesla- gen waren. Do Edward Fletcher verkeerde in een zinken den en reddeloozen toestandgeene enkele boot was den armen schipbreukelingen overgebleven, om daarmede hel wrak Ie kunnen verlate;) en allen hadden een gewisser) dood voor oogen, loen de nederl. bark tor hunner redding opdaag de. Oumiddelijk weril met de Schoonderloo bijgedraaid en, niettegenstaande de hooge en moeijelijke zeewas weldra de boot over boord gebragt. De lsle stuurman en twee ma trozen begaven zich zonder aarzelen in hel ranke vaartuig en daarmede tegen wind en zee worstelende, bereikten zij gelukkig het wrak en vonden daar acht menschen reikhal zend naar hen uitziende. Zij geloofden het echter niet raadzaam de boot met allen te gelijk te bezwarenen namen de eerste maal vijf personen mede, welke zij behouden aan boord van bun schip overbragten. Andermaal staken zij moedig van boord, smaakten het genoegen om ook de over geblevene drie veilig op de Schoonderloo te brengenen hadden alzoo de voldoening, acht hunner naluurgenooten van een wissen dood te hebben gered. Daar er van de Edward Fletcher niets meer te hergen viel, werd deze aan wind en golven prijs gelaten en liet kapitein Marmelslein weder volkrassen en zette zijnen koers naar het vaderland voort. Deze togt mogt echter nog niet zonder oponthoud volbragt worden, want naauwelijks vier dagen voortgestevcnd zijnde, ontdekte men in den voormid dag van den 24slen Decorober andermaal een schip, dal in nood verkeerde en op de Schoonderloo aanhield. Van laatst genoemden bodem werd dan ook dadelijk de koers op het ongelukkige vaartuig gerigt, om te zien, welken bijstand inen op nieuw verleenen koude. Maar ziet, ook hier had de nood zijn hoogste toppunt bereikt. Ook het schip, al mede een amerik. en wel de te New-York te huis behoorende bark Condor, kapt. Edward Mc. Kenny, welke van Belfast kwam en 11 dagen reis had naar New-York, had in dien zelfden storm, welke de Edward Fletcher tot wrak maakte, zoo veel geleden, dat men het met de pompen niet meer boven water konde houden. Nu waren er geen acht, maar achtentwintig personen, waaronder vijf vrouwen en vijf kin deren welke om redding smeekten. Ook hier was niets dan do dood voor oogen; want op het ontredderde wrak waren geene middelen tot redding aanwezig. Andermaal werd hel roer van de Schoonderloo aan lij gebragt, en lag het schip in den wind nabij het zinkende vaartuig. De boot, die ecnigc dagen te voren reeds veel geleden had, moest nogmaals aan de onlstuimige baren weer stand bieden en lag weldra te water. Do tweede stuurman van de Schoonderloo en de geredde stuurman van de Edward Fletcher, benevens de beide wakkere matrozen, die bij do vorigo redding hun leven veil gehad haddenbemanden haar bereikten met levensgevaar het vreemde schip, en hadden het geluk om in vier nioeilevollo loglen den kapitein, diens vrouw dertien passagiers (waaromier vier vrouwen en vijf kinderen) twee stuurlieden acht matrozen een jongen en twee tot de equipage behoorende Chinezen te redden en behouden op de Schoonderloo over te brengen. Ook eenige kleederen en een weinig provisie, waaraan men, door de vermeerderde bevolking op de Schoonderloo, eeno zekere schaarschte begon te gevoelen, werd in deze vier togten van den Condor rnedegebragt. Men liet nu ook den Condor aan zijn lol over en de Schoonderloo zette op nieuw koers naar het engelsche kanaal, hebbende nu zesendertig mens ehen boven de equipage aan boord. Op het oogenblik dat men den Condor ver liet passeer de er een schip, waarop men, uit vrees van gebrek aart provisie, gaarne eenige van de schipbreukelingen had willen overgeven; het vervolgde echter, zonder zich om de beide schepen in het minste te bekommeren, zijnen koers. Ook den 26slen daaraanvolgende passeerde den Schoonderloo een engelsche schoener, welke echter, hoewel men de vlag verscheiden malen op- en ncdcrhaalde, geeno gelegenheid tol praaijen wilde geven. (Het eerste schip toonde marryal- signalen2de onderscheidings-wimpel roei No. 9356). Onze Schoonderloo vervolgde hare reis en kwam behou den den 7den Januarij te Hellevoetsluis binnen, waar de equipagien van heide verongelukte schepen, door den heer- Gallas (voor het amerik. consulaat te Rotterdam) en de pas sagiers van den Condor, uit Ieren bestaande, door den heer Mes, consulair-agent van Grool-Brittanniete Hellevoetsluis, dadelijk opgenomen en verzorgd werden. Den I7den dezer is de engelsche stoomboot Glijn Albijn van Huil bij Schevcnirigen voor den wal gekomenom gest in Ie nemen. Met die boot zijn, behalve een groot gedeelte der gereilde equipagien vertrokken de bevelhebbers vair de Edward Fletcher en de Condor. ISurgerlijke Sland van 14 21 «üanuarfj !§5A. GEHUWD D. F. Arpeau en A L. Spigt. BEVALLEN: D. van Scheijen geb. Pover, Z. L. de Beer geb. Blanheim Z. J. II. Yerlee geb. Dikkens Z. A. Jonker geb. Paarl- berg D. M. G. ter Beek geb. Witte Z. E. JBuijs geb. Bruin Z. BI. Kindt geb. Rezel, Z. D. J. Heeres geb. van Hert, Z. BI. de Boer geb. Rezel Z. E. Klopper geb. de Wit Z. M. J. Kor- per geb. BreebaartD. OVERLEDEN: L. Molt20 j. C. J. Buijs4 m. C. C. Rij. kers 3 m. A. Rogge, 24 j. N. Breet G8 j. D. Pool 54 j. BI. Rezel 39 j. GEMENGDE BERIGTEN, De heer Lighlenvelt vertegenwoordigt onze regering bij het hof van keizer Napoleon, Terwijl de gemeente-ont vanger te Hoogeveen zich met zijne vrouw op ecne partij bevond, werd hem op dentalen avond een kistje met/2000 ontvreemd, ïn het grensdorp Baarle- Nassau heeft een moord plaats gehad, Te New-York wordt een korps man-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 2