gedurig een lievig gedruisch maakte; geen raad wetende om dil dier te krijgen, zette hij een grooten knip, en we zenlijk, toen hij den volgenden morgen opstond en naar den knip ging zien, zat het dier met den eenen poot in den knip; de hakker bang zijnde voor zulk een groot beest, riep in allen angst zijn broeuer; deze dit dier ziende haalde spoedig eene spade om het lo doodenhet dier nam een hevigen ruk scheurde met zijn bek zijn poot af en wist zoo te ontviugten. Dit dier was een otter en had de lengte van 2 ned, ellen. Bij koninklijk besluit is ten gevolge van het overlijden van den beer P. J. Prinsen, tot directeur en onderwijzer bij de kweekschool van onderwijzers voor de lagere scholen lo Haarlem, lijdelijk benoemd de heer G. 11. Geerligs, onderwijzer aldaar. Voor eenige dagen is te Dalen een klein kind, door de moeder op eenen stoel vastgebonden, en terwijl deze een emmer water uit do put haalde, voorover in het vuur ge vallen, waardoor 5 zijner vingertjes geheel zijn verbrand en afgevallen. De spaansche zeemagt bestaat uit 3 linieschepen, 14 zeil- en 14 sloomschroef-fregatten17 korvetten, 14 brikken, 4 sehoenerbrikken 10 schoeners en paketbooten, 2 sloom- schroef-scboeners8 transportschepen, 34 stoomschepen en 102 kleinere vaartuigen, te zatnen 189 schepen. Hieronder zijn begrepen die, welke nog in aanbouw zijn of waarvan de aanbouw is bevolen. -Sedert eenigen tijd was in de beriglen uit Z.Amerika sprake van do ontdekking van rijke goudbeddingen aan de oevers der Amazonen rivier. In de thans ontvangen berigten wordt gezegd dat de geruchten van die ontdekking groo- tendeels overdreven zijn. Men meldt het navolgend zeldzaam voorbeeld van moed en zelfopoffering van eenen Neger: Den 6 September jl. vertrok van Rio-Grande het stoom schip Pennambucanareeds den volgenden avond werd hel door een hevigen storm overvallenwaartegen hel ge- durendo twee dagen vruchteloos worstelde. Den 8sten had liet reeds het roer verloren, en naardien de kapitien in den voormiddag van den 9den geen middel meer zag, om het vaartuig te redden, zoo liet hij het nabij Arrico da Gruz, ongeveer drio mijlen van kaap St. Martha, op strand loopen. Ondanks alle pogingen van den kapitein, om de passagiers te doen begrijpen, dat zij het best deden met in hunne kamers te blijven, verloren toch een 50tal bij deze schip breuk het leven, en onder deze een lief beeldschoon meisje, dat zich naar Rio-Janeiro begaf, om daar in den echt te treden. Bij dit verschrikkelijk ongeluk, als wanneer ieder slechts op eigen behoud bedacht was, sprong een vrije Afrikaan Simon genaamd, in zee, en zwom tot tienmaal toe van het schip naar den wal, ieder keer met zijnen krachtigen arm een aan den dood ontrukt slagtoffer medenemende. Na deze snel op elkander gevolgde krachtsinspanningen meende Simon, uitgeput van vermoeidheid, zijne verstijfde leden op het strand een weinig te kunnen laten herleven en uitrusten, toen eene weenendo moeder hem toeriep: «Mijne kinderen, ach mijne kinderen, red hen!" Simon, die, alleen naar do stem der mcnschlievendhcid luisterde, trotseert voor do elfde maal het woedende element, en komt met een kind terug. Nu het andere," smeekt de moeder, en de edele neger springt wederom in de haren, en komt met het tweede kind terug. Hier is het mevrouw," roept hij uil, «schrei nu niet meer 1" Nu gelooft hij eindelijk zijne voorbeeldelooze zelfopoffering to hebben uitgeput, hij kan een weinig ademhalen en ligt snuivende aan den oever. Plotseling laat zich andermaal een uitroep hooien: «Een blinde is op het gestrande schip achtergebleven." Arme blinde, hij verbeidt niets dan den dood. Maar Simon rijst den laatsten maal optrotseert voor den dertiende!) keer do felle branding en bereikt het schip. God zegende zijne pogingen, en hij heeft het ge luk der) blinden man aan den wal te brengen. Simon heeft alzoo dertien nienschen het leien geied. Dezo edele neger is vader van een huisgezin; hij heeft zijn leven gewaagd, zonder vrouw en kind te achten; hij is slechts de inspraak van zijn hart gevolgd 1" Eene inzameling, welke te Rio-Janeiroten voordcele van dezen braven neger plaats had, heeft, bij het bekend wor de» van deze daad, in Europa, 20,000 francs opgehragl, en de keizer van Brazilië heelt Simon een gouden medaille van veel waarde geschonken, Vermeldingswaard is de bij zonderheid, dat dezo neger thans verbaasd is over rle geest drift, welke zijne handelwijze, die hen) niet dan eenvoudig cn natuurlijk voorkwam, heeft opgewekt. Parlikuliero berigten melden uit Petersburgdd. 7 Jan. Reeds in bet vorige jaar werden belangrijke maatregelen lot versterking en uitbreiding van de russische land- en zeemagt genomen. Reeds lang had men de tegenwoordige krisis in het Oosten voorzienen door den Keizer werden al in 1852 belangrijke middelen gekozen om zijne strijd krachten te brengen lot den staat, waarin zij nu zijn. In November li. waren daarvoor allo bevelen reeds uitgevoerd. Hetgeen de N. Preuss. Zcit.die hier veel gelezen wordt, van hel mobiel maken van het geheelo russische leger zegt, is onjuist. Men weet hier zelfs niet wat mobiel maken is. Het zoogenaamde groote operatie-legeris altijd marschvaardig. In tijd van vrede is dal 332,100 man infanterie, 82,000 man kavallerio met 990 stukken geschut sterk, behalve de reserve- en de kaukasische troepen. Een gedeelte der active troepen is in lijd van vrede met onbepaald verlof. Na 15 jaren dienst hebben zij aanspraak op dat verlof, en worden dan na lOjarigen diensttijd gepasporteerdof, in lijd van oorlog, vóór dien lijd weder opgeroepen. Dit geldt voor do soldalen uit hel oostelijk gedeelte des rijks. Die uit het westelijk gedeelte worden reeds na 10 jaren dienst uit het leger voorloopig ontslagen en worden dan hij de reserve-ba- laillons gevoegd. Op dit oogonblik is hel geheele active leger onder de wapens. De gedeeltelijke of geheele oproeping der reserve- balaillons is nog niet geëindigd. Een infanterie-korps telt op den voet van oorlog 50,000 man. Do reserve-bataillons der infanterie liggen in de militaire koloniën bij Novogorod

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 2