lokaal van den onderwijzer S. Kikkert, aan den Helder, 's avonds ten 7 ure. Bij den heer J. Rinner zijn weder gratis toegangkaartjes te verkrijgen. Men meldt uit Appeldoorn, dd. 28 Jan.het volgende: «Zekere Veenhuizen, bijgenaamd Jan Wildzang, vroe ger boerenknecht alhier, was sedert eenige dagen de schrik van ons dorp; uit do strafdivisio te Medemblik ont snapt, liep hij in de gemeento rond, werden verbazende aanrandingen en bedreigingen van hem verhaald en poogden de ambtenaren der policio te vergeefs hem in handen te krijgen. Gister heeft deze persoon zich nagenoeg vrijwillig in arrest begeven en zal aan den officier van justitie te Arnhem worden opgezonden." Onlangs gebeurde het volgende te Winterswijk: «In den namiddag kwam ten huize van den postillon, een onbekend persoon eenige handelswaar presenteren aan de vrouw, welke zich echter ongenegen loonde daarvan te koopen. Na eenig dralen vertrok hij, doch ging het naaste huis weder in, alwaar eenige manskleedingstukken aan den wand hingen. Behendig maakte hij zich meester van een zakhorologiedat zich daarin bevond. Weinig lijds later ontdekte men den diefstal en begaf zich de geheele buurt ter opsporing van den dader op weg. Aan eene openstaande tuindeur gekomenontdekte men in hel slijk voetslappen en in den tuin den dief, onder eenig hout verborgen. Door drie viouwen werd hij te voorschijn gehaald en van zijnen geroofden buit ontdaan, waarna hij met behulp van twee manspersonen aan de policio werd overgeleverd en den volgenden morgen, onder behoorlyk geleide, geboeid naar Zutphen werd getransporteerd. Te Ruurlo passerende her innerde men zich den déliquent vroeger gezien te hebben, namelijk dat hij voor eenigen tijd een boterham en bij een ander een fleschje met sterken drank had gekocht. Den daar- opvolgenden dag bemerkte men op den huize Ruurlo een diefstal gepleegd te zijn van 30 a 40 gulden aan geld, en vond men in de kamer, waar dat geschied was het boven vermelde fleschje en een paar schoenen, alsmede eenig ten deele verbrand papier, welk fleschje en schoenen vermoede lijk door den dader in zijne overhaasting waren vergeten mede te nemen. Of hij met het verbrande papier daaren boven misdadige bedoelingen gehad heeft, kan men natuur lijk niet beslissen. Men verzekert, dat zich op dit oogenblik, hetzij te Charenton of in andere gestichten voor krankzinnigen niet minder dan 417 personen bevinden, welke aan verstandsver- bgslering lijden, ten gevolge van hunne proeven en berooei- jingen met den tafeldans. De bevelhebbers der vereenigde fransch-engelsche vlo ten hebben dezer dagen eenen naderen last ontvangen, ten gevolge waarvan zij eene meer active rol in de zwarte zee beginnen te spelen. De fransche en engelsche schepen zoeken de russische bodems open wanneer zij die ont moeten, brengen zy ze tot naastbij gelegen russische haven, met bevel die niet weder te verlaten. In de jongste dagen zijnnaar men verneemt, 9 of 10 groote russische schepen langs de azialische kust, nabij Baltoun door een groot doel der vereenigde vloten ontmoet, en gedwongen gewor den uit zee terug te trekken en naar do naaste haven te stevenen. De mairo van Marseillo heeft het in die stad als eene verblijdende tijding doen aanplakken, dat belangrijke hoe veelheden gezouten ruudvleesch van Amerika in du haven zijn aangekomen. Dit vleeschdat van zeer goede hoeda nigheid is, wordt, met inbegrip der winst van de verkoo- pers, tegen 80 centimes het kilogram gedebiteerd. Hot nieuwe wonder van scheepsbouwkunst, het groot ste schip dat ooit do zee bevoer, de schroef stoomboot Ui— inaiaya voor de Peninsular and Oriental Sleam-Company ligt thans te Southamplon gereed. Het voert 4000 tonnen meet in zijne geheele lengte 372 min. 9 sec., de kiel 31 min., breedte voor lonncngehalte 372 min. 2 sec., diepte voor het ruim 24 min. 9 sec. Het is dus 92 min. langer dan de beroemde schroef-driedekker Wellington, hoezeer ook 209 minder in tonnengehalte. Het is geheel van ijzer ver vaardigd, voert machines van 700 paardenkracht, met een cilinder diameter van 84 sec. en een wendingsvermogen van 50 lot 60 in de minuut, heeft eene schroef van 18 min. in diameter en 140 centenaars zwaarte, kan bij eene stijve koelte 20 mijlen in hel uur afleggen, heeft voor 1200 ton nen kolen ruimte en werkt bedaard en regelmatig als een chronometer. De voor de passagiers bestemde localiteilcn zijn fraaijer en luchtiger dan op eenig ander schip ter we reld de eetzaal alleen 100 min. lang en daarin is plaats voor 170 couverts. Het schip is alleen in slaat 3000 man naar de zwarte zee te brengen. Nadat deze proef gelukt is, zal men zich eerstdaags aan den bouw van een linieschip van 10,000 ton nen met 250 stukken van het grootste geschut wagen. Praktisch schijnt aan zulk eenen reusachligen bouw niets meer in den weg te staan, nadat do Wellington en Hima- laya zich zoo ligt als jaglen laten besturen. Het leger der insurgonlen van Nanking stond op den 28sten November slechts op 40 mijlen afstand van Peking, terwijl andere legerkorpsen tegen de provinciën Hupeh en Honan optrokken. Men wist nog niets van den uilslag van den strijd. De fransche gevolmagtigde zou naar Nanking gaan en trachten onderhandelingen aan te knoopen met de hoofden der insurgenton. De Constitutioneel zegt dat, door de behendige lang zame bewegingen, het stoomschip la Rétrubution zes uren in de haven van Sebaslopol is kunnen blijven. Men deelt daarvan mede, dat de fransche en engelsche officieren, die zich daaraan boord bevonden, schetsen hebben gemaakt van de vestingwerken. Men lelde ongeveer 900 stukken geschut in de batterij. Sebaslopol wordt door vier forten ver dedigd. Drie hebben 120 kanonnen, de vierde heeft cr 450. Een fransch blad zegt, dat op hel oogenblik dat de vereenigde vloten de zwarte zee binnenliepen, door het engelsche admiraalschip Briltannia aan de engelsche schepen de volgende dagorder is geseind: «Onze pligt is de schepen en het grondgebied van Turkije te beschermen legen elko aanranding en op alle punten der zwarte zee."

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 2