afgezonderd stuk van zijn tuin in dit voorjaar poten. De uitslag overtrof aller verwachting. Deze bedorven aardap pelen hebben een overvloedig loof gekregen, terwijl men daar onder bij het rooijen thans beste en lekkere aardappelen van buitengewone grootte heelt gevonden. Te Messina heeft de cholera vreeselijk gewoed. Den 23slen Angustus, den tweeden dag na hare uitbarsting, kwamen meer dan 100 sterfgevallen voor, en inde volgende dagen klom dit getal tot 300, 400 en 500. Den 29sten Augustus steeg het zelfs lot 1000 en daalde vervolgens weder tot 500 a 600 dagelijks. Reeds dadelijk bij de verschijning der ziekte vlugtle een groot gedeelte der inwoners uit de stad, zoodat er niet meer dan 25000 overbleven. Priesters, geneesheeren en apothekers moestenom do woede des volks te ontgaan, de vlugt nemen. Hel is niet wel mogelyk om naar waarheid eene beschrij ving te geven van de ellende, welke van dit een en ander hel gevolg is geweest. Men kan zich daarvan ecuigzins een denkbeeld vormen, als men nagaat, dal vele onschuldige personen zyn vermoord, op grond, dat zij hadden medege werkt om do volksmeniglo te vergiftigen; dat lallooze lij ken onbegraven werden gelaten, en van tijd tot tijd des nachts ver brand. De bewoners van den omtrek hadden IVlessina als 'l ware geheel afgesloten en de personen, die de stad wilden verlaten, met geweld teruggedreven. Dat hongersnood het noodwendig gevolg is geweest van het afbreken der ge meenschap en dat do hevigheid der ziekte daardoor niet weinig is toegenomen, zal wel geenc vermelding behoeven Te New York en in vele andere sleden van N. Ame rika drijft men de afschaffing zóóver door de zoogenaamde oulhoudings-maatschappijen, dat men zich niet alleen van het gedisteleerd maar ook van den wijn, hel bier en den tabak gaat onthouden. Eenige leden toch iets ter zenuw prikkeling gebruiken willende hebben de gewoonte trach ten in te voeren om kruidnagelen te kaauwen waarvan het gevolg is geweest, dat reeds eenige kaauwers door de hevigste krampen aangetast en onder de smartvolste pijnen bezweken zijn. Te Sassari heeft een officier, uit wraak, dat een meisje, hetwelk hij beminde, met hem niet in het huwelijk wilde treden, het meisje, hare ouders, een oom en een bediende doodelijk gewond, en daarna zich zeiven met een pistoolschol van het leven beroofd. Do Moniteur bevat een brief uil Macao dd. 15 JuIy die eenige bijzonderheden behelst betreffende de regering loosheid in en bij Canton ten gevolge van de nadering der opstandelingen. Daarin wordt o. a. gezegd dat, terwijl, dank zy eene buitenlandsehe tusschcnkumslShanghae op het punt stond van eene bevrediging lo erlangen, do stad Canton thans ten ernstigste wordt bedreigd. Eenigen tijd geleden waren wel is waar do insurgenten op de vlugt geslagen door de troepen, die ben van Canton legen gezonden zijn, en werden bij dit treffen velen de hoofden afgeslagendoch thans had men de stellige tijding ontvangen, dat eeno nieu we verzameling van insurgenten, talrijker dan al de vorigo zich in de nabijheid van Fou-Chan gelegerd en zich van die stad meester gemaakt had, welke do residentie van al do rijke bankiers van Canton is; terwijl de troepen, die ditmaal naar hen afgezonden zijn, zich met hen vereenigd hadden ten gevolge waarvan een ieder die iets bezat, gevlugt is onder den indruk van een panischen schrik. Men voegt er bij, dat de insurrectionele opstand zich naar alle kanten verspreid heeft en zelfs lot aan de poorten van Canton, die met hare rivier zich alleen in de magt der Mandarijnen be vindt. De omstandigheid, dat do chineschc bandelaren in menigte hunne fainilieu geld en koopwaren in de factorijen onder de bescherming gesteld hebben der vreemdelingen is wel een bewijs, dat hetgeen bier vermeld wordt, waarheid is. Ook ziet men te Macao alle 'lagen schepen uit Canton, gesleept door stoom bootenaankomen met geheele lamilicn uit de welgestelde en rijke klasse, ten einde aldaar eeno schuilplaats te vinden. Overal, dus luidt nagenoeg het slot van den brief, doen zich ook de verschijnselen voordat Canton welhaast in de magt der opstandelingen zal zijn. Uil Smirna wordt aan den franschen Moniteur gemeld dat de Chaptal, aldaar den 23 Aug. aangekomen, zeven zeeroovers aan boord had, waarvan vier door de bemanning van het schip bij hel eiland Leros zijn gevangen genomen, na een wanhopig gevecht, waarbij twee man van de Chaptal gekwetst werden. De drie andereu zijn den bevelhebber overgeleverd door den caimakan van Samos. Aan de Indépendance Beige vvordt uit Parijs geschreven, dat er in Frankrijk reeds groote aanstalten voor den veldlogt van het volgende jaar gemaakt worden. Men sprak van de vervaardiging van vuurpijlen van ongelooflijk verre dragt die drie duizend francs het stuk zouden kosten; en er werd, stellig verzekerd, dat bij eene voorname geschutgieterij stuk ken belegeringsgeschut besteld zijndie voor eenen aanval op Kroonstadt dienen en den vijand op eenen afstand van twee en een halve mijl treffen zouden. Hel een en ander moest tegen de aanstaande maand Maart gereed zijn. Het belangrijke berigt is ontvangen dat 58000 man der gealliëerden den 14 Sept. bij Eupatoria op de Krirn gelukkig ontscheept zijn en onmiddelijk den inarsch naar Sebaslopol hebben voortgezet, terwijl de transportschepen naar Varna zyn teruggekeerd, om de reserve aldaar (14000 man fransche troepen) af te halen. De genoemde plaats op do Krirnwaar de landing is geschied, Eupatoria, is dezelfde, welke in het russisch Koslovv wordt genoemd, en noordwestelijk van Sebaslopol, op een afstand van onge veer 40 zeemijlen van de vesting gelegen. Een gedeelte der troepen, welke deelgenomen hebben aan de bemagtiging van Bomarsundis reeds in Frankrijk ontscheept. Over eenige weken zullen de violen in«gelijks de Oostzee verlatenzonder iets meer ondernomen te hebben. In een brief uit OJessa aan de Lloyd leest men hel volgende Prins Menschikoff heeft alle verdedirrings-maalrecelen O o O genomen, om Sebaslopol zoowel te water als te land on neembaar te maken. Tusschcn Sebastopol en Balaklavva zijn vijf sterke forten gebouwd, die dooreen groot aantal troepen bezet zijn. De weg van Balaklavva naar Jella is onbruik-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 3