VERGADERING Adver te nti n. slechts zekere zetten votven Men heeft een uittreksel gemaakt van een klein geschrift getiteld: „De Kunst om Geld te maken," hetwelk door verschillende gewesten, door middel der pers circuleert, aanwijzende de gemakkelijkheid, om door aanhoudend te adverteren groole kapitalen te verwerven. Door bekwame personen, die alles in de wereld op hel spel durven zijn er ontwijfelbaar door dat stelsel reeds groote sommen ver- verwerft men ze nog en zal men ze verwerven; maar te veron derstellen, dat de menschen algemeen op die wijze schatten moeten ver gaderen, is even ongerijmd, als zich te verbeelden, dat al de armen yan Londen er voor vatbaar zouden zijn om tot de waardigheid en den rijkdom van een Alderman of Lord Mayctr van Londen op te klimmen, alleen door ,Young Hlau's Best Companiou" te lezen. Geld is niet zoo spoedig verkregen, als de schrijver van bovenstaand artikel het volk wel zou doen willen veronderstellenindien dit zoo ware behoefden er maar weinig arm te blijven. Maar ter zake: „Fortuin gemaakt door adverteren." Ongetwijfeld is Holloway de grootste adverteerder onzer eeuwdie jaar lijks de enorme som van dertig duizend ponden sterling aan advertenlien aileen besteedt; zijn naam is niet alleen te vinden in bijna elk nieuws blad of tijdschiift in de brilsclie eilanden, maar alsof dit land daartoe te klein ware, strekt hij dit uit over gausch indië, terwijl hij zijne agen ten heeft in tle verschillende der opper-, midden- en beneden ge westen van dat onmetelijke land waar bij zijne medicijnen in de Ilindoo, Oordoo, Goozrate en audere inlandsehe talen annonceert, zoodat bet Publiek in lndië de Pillen kan gebruiken en zijn Zalf kan aanwenden overeenkomstig de algemeeoe voorschriften even ais een Londenaar kan doen binnen den hlauk der Bow Belis. Wij vinden hem weder te Hong-Korig en Canton, waar hij zijne medicijnen door middel eener chinesohe vertaling aau de bewo ners van het hemelsche lijk bekend maakt. Wij volgen hem van daar tot de Philipijnsche Eilanden, alwaar hij zijne toebereidingen in de inlandsehe taal dost circuleren. Te Singapore heeft hij een groot depót, zijne agenten aldaar voorzien al de eilanden irr de Indische Zeeën; ook in Java heelt hij depóts voor den verkoop zijner wereldberoemde Zalf en Pillen, te Batavia, SamaraDg Soerabaja en Passoerowan. Zijne adver tenlien worden in de meeste bladen te Sydney, Goulburn, Hobart Town, Lauceiton, AdelaïdePort Phiiip, Perthte Auckland, NZ., en inderdaad in bijna elke plaats van dat uiigestrektsle deel des britschen rijks aan getroffen. Wij vinden zijne Pillen en Zalf, naar huis keerende, te Valparaiso, Lima Gallao en andere havens aan de Stille Zuidzee. Kaap Iloorn om varende volgen wij hem in de Atlantische Oceaan, Monte Video Buenos Ayres, Santos, Rio de Janeiro, BaltiaPernambuco, Yentzuela, Nieuw - Granada Taoama, de overige Bepublieken van Zuid-Amerika en Mexico, waar bij adverteert in de porlugesche en spaansche talen. In de couranten van Paramaribo en Curacao vindt men ook zijne Medi cijnen in 't Nederduitsch bekend gemaakt. In al de brilsche en spaansche West-Indische eilanden, zoowel als in Opper- en Beneden Canada en de aangrenzende gewesten van Nieuw- Schotland en Nieuw-Brunswijkzijn zijne Medicijnen even gemeenzaam bekend, en door eiken droogist verkocht, als te huis. Holloway heeft een huis opgerigl te New-Yorkvan waar hij zijne medicijnen naar alle deelen der Yereenigde Staten verzendt. Men leest ook daar zijne advertentien in meer dan duizend nieuwsbladen, niet alleen in 't Engeisch, maar ook in 't Hoog- en Nederduitsch, DeenschFranschSpaansch en andere talen. In de Middelandsche zee vinden wij ze te koop te Malta, Corfu Athene en Alexandrie, behalve nog te Tunis en andere Barbarijsche Staten. Iemand de moeite nemende om het "Journal'' en de "Courier" van Constanlinopel in te zien, zal in deze, zoowel als in de Turksche Grieksche and Armeniaansche bladen vinden, dat Holloway's medicijnen geregeld geadverteerd en door het geheele Turksche rijk verkocht worden. Zelfs in Busland waar de wetten den invoer van palent medicijnen ver bieden heeft Holloway bijzondere vergunning bekomen oin zijne pillen en zalf te doen verkoopen in alle deelen van dit uitgebreide Keizerrijk. Afrika is zelfs door dezen onvermoeiden man die een agent heelt aan de rivier Gambia oiet vergeten ook te Siërra Leona de pestplek der wereld, maken de inwoners dagelijks gebruik van de Zalf en Pillen van Holloway. Wij kunnen onze lezers dus toonen dat Holloway rondom den ganschen aardbol is gegaan, beginnende metludie, en eindigende, zoo Nederduitsch, wij hebben vernomen, dat hij groote verzendingen naar Holland doet, en men vindt bijna geen blad en tijdschrift in dat Koning rijk of rnen leest er zijne advertentien. Holloway verzendt zijne genees- en heel middelen met hel beste gevolg naar Frankrijk, Duitschland, de verschillende Staten van Italië, als ook Spanje en Portugal eu in de Dag en W'eekbladen dezer landen Jeest elk ioboorling zijne bekendmakingen en voorschriften in zijn eigen moedertaal. Wij hebben ons eenigermale moeite gegeven om al deze daadzaken bij een te zamelen, omdat wij vreesden, dat bet aangehaalde artikel "De kunst om geld te maken," geschikt zoude zijn, om het volk hunne midde len te doen verteren in de hoop, fiooals de schrijver zegt] om voor de moeite honderd duizend ponden in zes jaren vergaderd te zien door een man als Holloway, die in «ijn soott inderdaad een Napoleon is, als een gemakkelijk te volgen voorbeeld voor te stellen. Menigeen moge de middelen hebben, maar hebben zij de noodige ken nis, bekwaamheid, energie, oordeel en voorzigligheid Als men een de zer vereischten mist, is een totaal verlies zeker. Holloway is een man die berekend is tot elke onderneming, welke ligchaams en zielsinspanning vor dert. Groot fortuin heeft hij door zijn arbeid gemaakt en zijn vermogen vermeerdert eiken dag, maar ook welke inspanning, welke moeite, wat geduld, welke opofferingen heeft het hem gekost, welk talent beeft er toebehoord om het zooverre te brengen. Het is natuurlijk niet ons belang om het publiek bet adverteren af te raden; maar als wakers voor hunne belangen, achten wij het onze dure pligt, eene vuurbaak te zetten waar wij gevaarlijke klippen meenen te zien, ten einde vroeger of later schipbreuk en verlies te voorkomeD die in zulke wateren den niet oudervindingrijke ügtelijk beloopen. De Redacteur van de Edinburgh Review" berigtte ineen omtrent drie jaren geleden uitgegeven nommer dal hij het als een, aan de nakome lingschap gemaakt, schoon legaat beschouwde, door haar de vrucht van kennis en bekwaamheid door de tegenwoordige groote adverteerders ver- eischtna te laten. Ten dien tijde heeft Holloway ziju adverteren sterk voortgezet, en in dien deze aanmerkingen, gevoegd bij de zijne tot een volgend geslacht mogten komen dan zal het erkend wordeD tot wat uitgestrektheid het onderwerp van dit artikel bekwaam was om zijne inzigten uittevoeren gepaard met de daaraan verbondene kosten om de deugdelijkheid zijoer medicijnen aan bijna geheel de wereldbekend te maken.Pictoral Ti mes, een Londensch Weekblad. van den RAAD dor gemeente Helder, op Dingsdag den 10 Oclober 1854, des avonds te 7 uur. Geteodwd Helder, 7 Oclober 1854. Mr. D. P. H. ABERSON en G. S. H. BOURICIUS. Getrouwd Helder 5 Oclober 1854. C. BOON en A. BORST. als wij doen met de Kaap de Goede Hoop waar zijne medicijnen in de Nederduitsche en Engelsche talen geadverteerd worden. Sprekende van De Notaris P. A. BEETS presenteert op Donderdag den 12 Oclober 1854, des voor middags ten 10 ure op den Havendijk aan het Nieu- wediep, bij hel Rijshok en vervolgens bij de werf van de hceren Gebrs. ZURMüLEN TAYLOR in hot open baar te verkoopen Eene partij eiken en dennen palen platen en gor dingen eenige kolders eu achterdeelen voorts eenig brandhouteen groot vloteen praam twee scheeps- hoolen, eenig oud lood en zink, compositie - spg'kers benevens 10 zakken Boonen Gorten Erwten, en het geen verder Ier verkoop zal worden aangeboden.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 3