Tusschen Draglen en Opende hebben, naar men zegt, bij de herberg te Nietap, tweo hoeren met eikander gevoch ten, waarvan de gevolgen zijn geweestdal de een, wonende te Zwartveen, reeds overleden is. liet iijk is naar Dragten gehaald en geschouwd; nek cn ruggegraat moeten gebroken lijn. De dader is gearresteerd en vervolgens naar Heerenveen getransporteerd. Men schrijft uit Coevoerden. Dezer dagen schreef ecne weduwe uit 's Bosch aan hare hier wonende dochter, dal zij hoop koesterde 2ieh eindelijk in het bezit te zien ge steld eener kleine erfenis, nagelalen door haar oom, lord Hamilton, voormaals generaal in engelsche dienst, een som melje van 4.400.000 pond sterling of twee en vyflig rnil- Jioen en achtmaal honderd duizend guldens bedragende. Reeds voor omstreeks 3 jaren zou hel tijdstip daar geweest zijn, waarin zij het in ontvangst zoude nernoutoen zich weder een ander met eischen zou hebben opgedaan; deze zwarigheid zou thans uil den weg geruimd zijn en onom- stoolelijk zou hel thans zijn uitgemaakt dal zij de eeuige erfgenamo is. Wij hopen voor de wed. en de dochter zeer dat het aldus zijn moge. Naar wij vernemen, is door het ooslenrijscho gouver nement onder 's hands bij een onzer kundige scheepscon- structeurs, den heer C. Scheller, aanzoek gedaan om zich weder met de constructie van 's rijks schepen voor de oos- lenrijksche dienst te belasten. Men zal zich herinneren, dal genoemde heer reeds voor eenige jaren als zoodanig te Triest werkzaam was, en slechts wegens het eindigen van zijn ver lof naar het vaderland terugkeerde. Dit aanzoek strekt zoowel den heer Scheller als onze Nederlandsche marine tot eer, en hel is te opmerkelijker, omdat hel juist plaats heeft in een tijd, dat omtrent den bouw onzer schepen zulko zonderlinge meeningen worden geuit. De londenscho Globe zegt in zijn nommer yan jl. dingsdag: «Terwijl Omer Pacha's beste troepen naar Eupa- toria op weg zijn, heeft de reserve-cavalerie van hel fransche leger, die zoolang te Andriopel gelegerd geweest is, bevel ontvangen om zich naar de Krim te begeven; en, welke ook de sterkte der fransche krijgsmagt in dat Schiereiland thans moge zijn, wij hebben er nagenoeg dertigduizend man, de niet ten strijde bruikbare manschappen niet mede gerekend. Onze troepen hebben de Kersdagen nog onder tentdoek doorgebragt; maar volgens de heriglen van 1 Januarij, was het voouitzigl op eene overwintering in de Krim lang zoo donker niet meer als vroeger. Het is nu zeker dat hij Eupatoria nog geen gevecht van belang plaats heeft gegrepen; volgens beriglen van daar, loopende tot 26 December, was er niets anders voorgeval len dan kleine voorposten gevechten. Er waren toen tien duizend man turksche troepen, terwijl engelsche en fran sche ingenieurs het terrein opnamen voor het plan om Eu patoria met eene reeks van forten te omgeven. De genaraal Beatson, van het britsch-indische leger, die zich met een talrijken staf van indische officieren te Konstanlinopel bevond en door het brilsche gouvernement belast is met het vormen van een corps cavalerie van 4000 man, was, volgens de jongste beriglen, op bet punt vari zich naar Thessalie te hegoven met bet doel om aldaar de manschappen voor dat corps aan to werven. De Monileur bevat een rapport van den minister van Financiën aan den Keizer, waarin gezegd wordt dat do in schrijving voor de leening allo verwachtingen heeft over troffen. Er is ingeschreven voor 2175 milioen de inschrij vingen van Corsica, Algerio en de verwijderde departemen ten niet mede gerekend. Te Parijs is ingeschreven voor 1398 milioen, in Engeland voor 150 milioen en in Dnilsch- landBolgie cn Zwitserland voor 150 milioen. Do inschrij vingen van 500 frs. en daar beneden, bcloopen 836 milli- oen. De inschry vingen boven 10 frs. renten, zullen jeeno proportionele reductie van 42 pCt. ondergaan. De gestorte kapitalen zullen onmiddelijk worden terug betaald. Woensdag 17 Januarij is to Leeds door den heer Cobden eene volksvergadering van zes duizend personen, welke door hem was bijeengeroepen, toegesproken met het doel, om zich legen den oorlog met Rusland te verklaren. De tnayor der stad had evenwel geweigerd het voorzitterschap der vergadering aan te nemen. De stellingen van den heer Cobden werden door diens eigene staalkundige vrienden be streden. Integendeel werden onderscheideno zeer oorlog zuchtige resolutien voorgesteld en met bijna eenparige slem- men goedgekeurd. De heer Fauhcrt de Genlis, adjudant van den gene raal Canrobertdie woensdag te Parijs was aangekomen, is zondag weder naar de Krim vertrokken. Men verzekert, dat deze adjudant een uitvoerig geschrift van den generaal Canrobert heeft medegebragl, waarin deze het door hem ge houden gedrag verdedigt. Het genoemde legerhoofd moet daarin al de moeijelijkheden en bezwaren opgesomd hebben waarmede hij te worstelen heeft, en welke hem verhinderd hebben lot dusver Sebustopol te bemagtigen. Buitendien moet hij aangetoond hebben, dat, zoo de stad, of ten min ste wal men er van kon bemagtigen, in de handen der ge allieerden was, de positie eigenlijk nog ongunstiger zoude zijn dan zij thans is, daar men te midden der bouwvallen min der beschut zoude zijn dan achter de tegenwoordige ver schansingen. Aan den anderen kant heeft het gebrek aan kavullerie- en trekpaarden (men heelt er minstens 3000 noodig om de artillerie in het open veld te voeren) verhin derd om slag te leveren aan Prins Mentschikofï zoo spoedig als men hoopte. De generaal Canrobcit moet zich einde lijk ook genoodzaakt zien in zijn rapport een gedeelte van den tegenspoed op rekening van hel engelsche leger te stel lenwelks dapperheid wel boven allen twijfel verheven is, maar hetwelk slecht geproviandeerd langzaam in zijne be wegingen en weinig bedreven in de werkzaamheden is, zoo dat het soms meer eene belemmering dan eene ondersleu ning voor hel fransche leger is. De Commissaris des Konings in de provincie Noord-Holland heeft bepaald, dat de zittingen der militie-raden in de pro vincie Noord-Holland, voor de ligting van dit jaar zullen geopend worden Te Amsterdam: 5 Februarij, 19 Maart, 11 April en 2 Mei. Te Haarlem: 12 Februarij, 26 Maart, 13 April en 3 Mei. Te Hoorn: 5 Februarij, 19 Maart, 4 April en 2 Mei»

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1855 | | pagina 2