Uit Sebaslopol wordt dd. 30 Mei gemelddal een eskader der geallieerden den 22ste» loor Berdiansky is ver schenen, waarop de Russen vior hunner oorlog-stoomschepen en groote depóts van granen aan de vlammen prijs gaven. De geallieërden hebben den volgenden dag het lort Arubal gebombardeerdde magazijnen in do lucht doen springen en een lOOtal schepen vernield. In de zee van Azoff is slechts een enkel klein russisch oorlogschip overgebleven. In den Java-Bode leest men de volgende huwelijks aankondiging Getrouwd Theodorus Poland Gepensioneerd kolonel-titulair, ridder der beide nederi. orden met de moeder zijner kinderen, de javaanscho vrouw Fien. Dit huwelijk heeft plaats gehad uit erkentelijkheid en lot belooning hater heldhaftigheid, aan hem in hel jaar 1853, bij gelegenheid van den terugtogt uil hel fort Amerongen (Sumatra's Batla Landen) bewezen, toen zij hem, die zwaar gewond was, van eenen gewissen dood reddedoor hem met behulp van een bediende, drie palen ver, in een deken aan een bamboe hangendeweg te dragen, hevig vervolgd ais zij werden door den najouwenden vijand, eri hem later door de linie der vijanden in veiligheid te hrengen, terwijl zij zelve zich in oenen staat van vergevorderde zwangerschap bevond. Poerworendjo21 Maart 1855." Uit Niebert schrijft men het volgende: Hoe dikwijls hoort men de buismoeders niet klagen, dat zij hare ap pelen zelfs niet éénen winter legen bederf kunnen vrijwa ren in weerwil van de moeite en zorgen daartoe aange wend. Zij vinden in hel volgende eene methode (zoo dezelve haar niet te omslaglig voorkomt) hare appelen al zijn 'l zelfs zomcrappelen langen lijd voor verrotten te bewaren. De heer J. M. Mulder, oud onderwijzer oldaar, deed in hel jaar 1846, een jong aan de boom zittend appeltje in een flesch en liet het iri dezelve ontwikkelen. Rijp zijnde, viel hel met de flesch naar berieden welke na vooral ge kurkt te zijn door genoemden J. J. M. lol op den huidigen dag werd bewaard. Burgerlijke Stand van 36 Mei 3 Junij 1855. GEHUWD: C. Kaan en J. C. Guijken. BEVALLEN: J. C. Steenaart geb. de Vos D. M. Krijnen geb. Butter D. G. M. Hissing geb. Walther Z. A. Roodt geb. Evers Z. K. Kramer geb. Meijer Z. A. M. Mol geb. Barnier D. A. Baartwijk geb. Blok Z. OVERLEDEN: A. Riecken 13 m. A. Vader Ij. P. van Hoorn 43 j. N. Neeff 65 j. A. de Bunje 4 m. J. C. Klein 44 j. GEMENGDE BERIGTEN, De minister van justitie heeft verordineerd, dat de spoor wegreizigers geen last mogen ondervinden van de pascontróle. De keizerin-moeder van Rusland wordt in den loop van den zomer in de residentie verwacht. Keizer Alexander heeft de bezetting, arsenalen en fortificatiën van Kroonstad in oogenschouw genomen. In onderscheidene groote sleden van Frankrijk weigeren de fabriekarbeiders om te werken en eischen hooger loon. De westersche mogendheden hebben de jongste voorstellen van Oostenrijk afgewezen. - Door de nederlandsche handelmaatschappij zijn 36 schepen bevracht: 18 voor Amsterdam, 16 voor Rotterdam en 2 voor Schiedam. Uit Lyon zijn dezer dagen 80000 jpaar schoenen en slobkousen naar de Krim verzonden. ïo Antwerpen is een valsche rijksdaalder uitgegeten. In de omstreken van Nordhorn (graafschap Benlheim) heeft een verschrikkelijke wolkbreuk plaatsgehad. De Sultan heeft Omer-Pacha een brief geschreven, waarin hij hem vermaant meer eerbied te hebben voor de opperbevelhebbers der wes tersche krijgsmagt. Tusschen de Dardanellen en Egypte zal een onderzeescbe telegraaf woiden aangelegd. Te Londen is sprake van een onderzecschen tunnelspoorweg tusschen Engeland en Frankrijk. De keizer van Marokko is getrouwd met eene iersche vrouw, do weduwe van eenen korporaal. In de provincie Luik is eene vrouw overleden van 101 jaar. De commissie van rapporteurs heeft 10 leemten in het wetsontwerp op het lager onderwijs opgegeven. II. Donderdag avond wilde een militair zijne beminde ver drinken, doch zich daarin verhinderd ziende, nam hij het besluit zich zelveri dan maar van kant te maken en sprong dientengevolge manhaftig in zee, doch daar hij bevond dat het water nat en koud was kwam hij hierdoor lot inkeer. NIEUWE AMERIKAANSCHE AFZETTERIJ. Te Cincinnatie, in de Vereenigde Staten, kwam onlangs eene iersche vrouw bij eene rijke dame met de grootste bedroefd heid meldendat haar man gestorven wasen zij in zulk een ar- moedigen staat verkeerdedat zij zonder de hulp van anderen het lijk niet kon ter aarde brengen. De dame die algemeen voor zeer menschlievend en milddadig bekend stond, en welke deernis met de ongelukkige weduwe had, beloofde haar den volgenden dag ten harent te komen, en dan in overweging te nemen op welke wijze zij haar uit haren deerniswaardigen toestand zou kun nen redden. Den volgenden morgen begaf de dame zich naar de hut der iersche, en zag dat alles wat de vrouw haar verteld had, waarheid was. Het inwendige der hut duidde den hoogsten nood aan, en het lijk lag in een hoek op stroo, bedekt door een bed- laken, behalve het gezigt. De dame gaf haar eenige dollars voor de ter aarde bestelling, en beloofde verder zoo veel zij kon voor haar te zorgen. Onder het uiten van deze toezegging vertrok zij innig aangedaan met het lot der weduwe. Eenige schreden van de hut verwijderd zijnde, merkte zij dat zij haar zakdoek had laten liggen en keert terug om deze te halen. De deur openende, ziet zij tot hare groote verwondering, dat het lijk niet meer op het stroo in den hoek ligt, maar op een bankje aan de tafel ziten de dollars telt welke zij zoo even gegeven heeft. Verschrikt, doch verontwaardigd, behoudt zij evenwel hare geest kracht en vestigt, onder het uiten harer verachting over zulk eene verregaande opligterij, haren blik op hem, die zulk eene list ver zonnen had om hare medoogendheid op te wekken, Ik kon niet dood blijven, voor dat ik de dollars gekeurd had of dezelve niet valsch waren, mevrouw!" voegde hij haar op spottenden toon toe, //en ik bedank u vriendelijk; bij een volgenden keer ben in zeker dood 1 Een boer trad bij een geneesheer in zijne kamer. In een hoek van deze zag hij een geraamte staan, en liep zonder om te zien de kamer uit. Dat zag de geneesheer en riep hem terug; »neen, mijn heer, sprak de boer, ik heb je wel in den hoek zien staan toen je geen hemd aan had, en nu wil ik niets met je te doen hebben.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1855 | | pagina 2