WEEKBLAD HELDER EN BET NIEUWEDIEP. ÏAÜ DEN BEKENDMAKING. N°. 31. S E W S T IJ D I 1T 3 3 3.T. DERTIEXOE tv V 0 1 G E N 11 ET Dit Weekblad wordt eikan Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz.te Nieuwediep. Ba prijs is 80 cents in de drie maanden en voor da buitensteden franco per post 80 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. M A A N A ADVERTEiYTIEIY gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Zaturdags de» middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen, voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 30 J U Lr IJ. De BURGEMEESTER der gemeente Helder, brengt bij deze, naar aanleiding eener ontvangene missive van den Heer Majoor, Garnizoens-Kommandant alhier ter openbare kennis, dat door de Artillerie, alhier iu bezetting, practische oefe ningen zullen gehouden wordenvermoedelijk aanvangende op den G Augustus e.k. en dagelijks met uitzondering van den Zondag en bij ongunstig wedergedurende 10 4 11 dagen worden voortgezetvan 's morgens 8 tot 's namiddags 4 ure. Dat deze oefeningen zuilen begonnen worden met bet werpen uit mortieren en houwitsers, waardoor bet strand, gerekend van af het fort Kijkduinin cene zuidelijke strek king tot op eenen afstand van plus minus 23ÜQ ellen onveilig wordt Bat vervolgens zal geschoten worden met gloeijende kogels van de kustballerij Kaaphoofd, in de rigling van bet Schul- pengatde schijf liggende tusschen het strand en het Schulpengatmede in zuidelijke strekking. Dat tot sein voor het aanvangen van het vuur op de batterij Kaaphoofd cene roode vlag geheschen zal worden welke telkens bij het eindigen wordt gestreken. Wordende elk en iegelijk ter voorkoming van ongelukken ernstig gewaarschuwd zich niet in de nabijheid der voormelde punten te begeven. Hülder den 27 Julij 1853, De Burgemeester voornoemd stAkman bosse. HELDER en NIEUWEDIEP, 28 Julij 1855. Men schrijft uit Vcnlo, dd. 23 Julij: De gemeente Ollersum is den 18 dezer het looneel ge weest eener gruwelijke misdaad. Omstreeks 12 uur des nachts werd de heer J.wonende met zijn schoonvader in het gehucht Dam, door het geblaf der bondon wakker. Dadelijk stond de heer J. op, (de schoonvader was afwezig) liep naar het achterste gedeelte van het huis en vond daar de groote poort open. In eene der bergplaatsen bespeurde hij twee lieden, hom onbekend, waarvan een den heer J. aan stonds te lijf viel. Er had nu tusschen beiden eene worste ling plaats, met dat gelukkig gevolg, d it de. heer J, den booswicht ter aarde smeet en hem onder du knie beheerde, onder hel luide roepen om hulp. Maar de tweede dief, den nood ziende van zijnen makker, liet niet na, den heer J. geduchts slagen toe te brengen, zoo zelfs, dat dezo zijne prooi moest laten glippen, alvorens men ter hulpe kwam. Do boosdoeners namen toen dadelijk de vlugt, 's Morgens van den volgenden dag vond men het lijk van den schoon- rader, niet verre van zijne woning; hem was de hals geheel afgesneden. De Semaphor beval in een brief uit Konslanlinopcl van 12 Julij eenige bijzonderheden omtrent do ernstige on geregeldheden der bachi-bouzucks of ongeregelde turksche troepen, welke in engelsche soldij staan onder het opper bevel van den generaal Bcatson. De straffenwelke dio generaal logen eenige van hen had doen voltrekken, wegens hel bedrijven van buitensporigheden, hadden hen tot open baren opstand gebragten volgens gemelden brief zoude do stad der Dardanellen in staat van beleg gesteld zijn cn had de turksche gouverneur troepen en geschut aangevraagd, om zich logen dezo oproerige soldaten to weer te kunnen stellen. In een' particulieren brief uil Parijs meldt men, dat het reeds langen lijd in Frankrijk onder de asoh smeulende vuur begint vlam te vatten. Eene uitgebreide militaire zamenzwering is la Melz ontdektzij had in verschillende depaileoieriten hare vertakkingen. Niet minder dan 40 officieren zijn reeds aangehouden en talrijko stille verklik kers in der haast naar do Krim ingescheeptwaar de za menzwering eveneens deelgenooten onder dc officiercri van het leger schijnt te hebben. Verder wordt nog in den brief gezegd, dat de zaniengezworenen geeno republikeinscho doeleinden beoogen; zij willen integendeel^ zich slechts losrukken van hel slavenjuk, waaronder hei dispoliek besluip

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1855 | | pagina 1