op dit oogenblik pogingen aanwendt bij Ruslandom in willigingen te erlangen welke pogingen niet geheel vruch teloos zijn gebleven dat de weslerscbo mogendheden of schoon de gedane voorstellen onvoldoende achtende, zich bereid hebben verklaardom aan verdere mededeelingen hel oor te leenen. Aan den anderen kant blijven de ge ruchten, dat de generaal Canrobert in zijne zending naar liet Noorden zoude geslaagd zijn, aanhouden. De Times wil zelts weten dal het traktaat mot Zweden reeds zoude geleekend zijn, welke laatstgenoemde mogendheid een con tingent in troepen en kanonneorbooten zoude leveren, ter wijl een engelsch-fransch-zweedsch legerkorps in het voor jaar Koerland zoude binnentrekken. Zweden zoude Fin land terug ontvangen. Een Amerikaan, House genaamd, heeft een middel uitgevonden om iemand op een bepaalden tijd te wekken, hetwelk niet kan ontkend worden hoogst practisch te zijn. Se gewone wekuurwerken hebben het gebrek, dat zy den slaper wel wekken, maar hem echter ook vergunuen weder in te slapen. De Amerikanen hebben in plaats van eene klok, een bed dat hen wekt. Hel laatste noramer van de Scient Amer. geeft daarvan eene beschrijving. Door een zeer eenvoudig mechanisme begint een stormklok, die zich aan het bed naast het hoofd des slapers bevindtop hel uur dat men verkiest, een helsch alarm, hetwelk eene eerste waarschuwing is om op te slaan. Doet hij dit, dan kan hij het mechanisme laten stilstaan. Mogt het hem even wel invallen om weder in te slapen, dan loopt het mecha nisme voort en na een korte poos valt het bed op den kant en de slaper wordt er uitgeworpen. Niet onbelangrijk is de opsomming der aardbevingen, welke zich dit jaar hebben doen voelen. Het is opmerkens waardig dat sedert eene eeuw geene belangrijke onderaard- sche schokken zijn waargenomen. Het is tevens aan te merken, dal do landen, welke in de jaren 1755 en 1756 door aardbevingen geteisterd werden, dezelfde zijn als die welke in dit jaar daarvan te lijden hadden. In die jaren gelijk in het tegenwoordige, hebben vooreerst schokken zich achtervolgens doen voelen in 't oostenvoornamelijk in de omstreken van Broussa en zich in de rigling van Zwitserland uitgestrekt. Daar begonnen zij den 25 Julij jl., en de zwitsersche dagbladen spreken tot den 9 dier maand tan geene schuddingen meer. Den 4 Julij voelde men onderaardsche schokken te Banda, ten 11 ure 's ochtends en ten 9 ure 'savonds, in de rigling van het oosten naar het westen. Den 13 Julij bleven de aardschuddingen om streeks een half uur duren en steeds in dezelfde rigling. Ook te Temale heeft men geweldige aardbevingen ge voeld. Zij begonnen den 14 Junij ten 11 ure 's ochtends en bleven met lusschenpoozen den ganschen nacht en de volgende zes dagen duren. Daar was de rigling van het zuiden, ook vaak vertikaal. Men voelde ook schokken te Dodinga (Halmabeira), een geweldigen schok werd den 14 Juljj ten 4 ure 's namiddags gevoeld, vooreerst in eene horizontalevervolgens in eene vertikale rigting. Vele huizen stortten in. Den 7 Julij werden do schokken door korte tusscbenpoozen afgebroken. Op hel eiland Tidor was de schade veel grooler dan te Halmabeira. 25 huizen zijn er vernield en 10 mannen en 14 vrouwen werden gedood door de steenblokkendie van den berg Dojado werde.n geslingerd. De britsche admiraliteit heeft het berigl ontvangen dat de geallieerden, in de nabijheid van Ghesnlimanin de zee van Azof, ontzaggelijke hoeveelheden graan en fourage, die in enorme hoopen twee mijlen ver langs de kust opeen gestapeld lagen, vernield hebben. Dat graan en voeder was bestemd voor de russische legers in de Krim en den Kaukasus. De geallieerden landden by die gelegenheid op drie verschillende punten in hol gezigl van 4000 man rus sische troepen die werkeloos bleven. - De Monileur deelt de volgende dépêche mede uit Sebastopoldd. 16 dezer: Ons artillerie-park, genaamd het Molenpark, nabij Inker- man, is gisteren voor een gedeelte vernield, door het in de lucht springen van drie magazijnen, die 30,000 kilogr. buskruid, 600,000 patronen, 300 geladen granaten en andere ontvlambare voorwerpen bevatten. De ligt ontvlam bare voorwerpen hebben almede hevige branden veroorzaakt in het naburige engelscho parkwaar ook eene uitbarsting plaats had. Na zes uren lijds zijn de Franschen en En- gelschen meester van de vlammen geworden. De verliezen, daardoor aan onze zijde geleden, bedragen aan dooden 30 soldaten en 2 officieren, terwijl 100 soldaten en 10 officieren gewond werden. De verliezen der Engelschen zijn nagenoeg even groot. Het is moeijelyk de oorzaak van die ramp op te sporen. Hoewel zy betreurenswaardig is, is onze voorraad echter zoo groot, dat de hulpmiddelen van het leger daar door niet getroffen worden. In den loop dezer maand, zoo schrijft men uit Weenen zyn uil de arsenalen der westersche mogendheden al die ver dragende kanonnen van nieuwe constructie gekomen met welke de nieuwe batterijen ten zuiden van de baai van Sebastopol zullen gewapend worden. Zoowel fransche als engelsche artillerie-officieren komen daarin overeen, dat het algeraeene vuur tegen de noorderforten nog in do laatste dagen van November beginnen zal en, naar de toebereidselen te oordeelen, zal het vuur niet minder in kracht zijn, dan dat van September, De reeds vroeger begonnen ondermy- ningen worden voortdurend voortgezet en niet alleen do heerlijke dokken, maar al de regeringsgebouwende geheele Karabelnaja en de hoofdstraten der stad zijn derwijze onder mijnd dat zoodra hel bevel daartoe aankomt, alles in een kolossale puinhoop kan verkeerd worden. Aan een herstel der kasernen tol inkwartiering der manschappen is niet te denkenzoolang de noordzijde in handen der Russen is. Hoe meer Sebastopol verwaarloosd wordt, des te meer zorg wordt besteed om Kamiesch lot een nieuw fransch Sebaslop o te maken. Wat do jongste groole ontploffing te Inkerman betreft, zoo is hel gerucht geheel onjuist, dat zy bewerkt zoude zijn door russische kogels. Wel is waar is het groot ste gedeelte der 22 nieuwe batteryen, die door de Russen volgens do voorschriften van de generaals Bushmayer en Melnikoff zijn aangelegd, tot dusver nog gemaskeerd en eerst op den dag yan het bombardement zal de plaats ver-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1855 | | pagina 2