GEMENGDE BERIGTEN. ten, dat door do 'geduchte redoutes beschermd wordt, en do Franschen op do hoogte van Baïdar, werken hebben opgerigt, die eiken toegang tot hunne legerplaats bestrijken. Zóó is de positie der geallieerden eene positie van rust en werkeloosheid, maar zoo sterk en gesloten, »dal, zegt de beriglgever de Russen scherp zullen moeten toezien alvo rens eene opening te ontdekken waardoor ze zouden kun nen binnen dringen." Alle wegen die gemeenschap met de kust en tusschen de verschillende legerafdeelingen geven moeten waren voltooid. De weersgesteldheid bleef tol het laatst der vorige maand buitengewoon schoon de gezond heidstoestand der troepen was uitmuntend; warme winler- kleeding waterdigte hutten overvloed van levensmiddelen voor alles, in één woord, was op eene wijze gezorgd die als men iets zoude willen aanmerken de aanmerking van verkwisting niet zoude kunnen ontgaan." De dronkenschap, waarvan hel engelsche leger beschul digd is, was aan het afnemen en zou door gestrenge maatregelen spoedig nog meer beteugeld worden, Die dronkenschap, zegt do berigtgeyer, was betreurenswaardig genoeg, maar noch zoo buitensporig, noch zoo algemeen als gemeld is. Niets is natuurlijker dan dat een zeker getal onverbeterlijke dronkaards zooals zich hij ons leger in elk regiment bevindt, maar al te spoedig eerst hun regiment en daarna 't geheele leger in discrediet brengen." De russische Invalide bevat een uiltreksel uit het dag boek van prins Gortschakofl van 14 lot 22 November. Daar uit wordt onder anderen gemeld: Sedert den 14den zet de vijand zijne werken aan de zuidzijde ijverig voort en bezigt hiertoe omstreeks 5000 manvan onze zijde heeft onze artillerie, naar aanleiding dezer versterkingen, hevig gevuurd op do stad en den omtrek; de vijand antwoordde slechts flaauw en wij hadden in het geheel geen verlies. Op 15 Nov. ten 3| ure des namiddags vloog een vijandelijk kruidmagazijn in de lucht en daarop volgde een tweede kleinere uitbarsting inde nabijheid. Het gedonder en gekraak duurde langer dan 4 uren. Den 22 Nov. had eene derde kleine uitbarsting plaats op bastion No. 5. Op onze linker flank ondernam de vijand kleine verkenningen. Den 16 Nov. had eene fusillade legen den vijand bij het dorp Urkusta plaats. Den 19 Nov. werden do kolonel de Braier en een kapitein gevangen genomon leiden bchoorende lot de divisie van den generaal Chasseloup-Laubal. Bij Eupaloria vertoont zich de vijandelijke kavallerie van tijd tot tijdmaar ver wijdert zich niet verder dan eene halve dagmarsch van de stad. Het doel dezer togten is de verwoesting der naburige dorpen. Den 19 Nov. werd op de reede van Eupatoria gedurende den geheelen dag groote bedrijvigheid bespeurd 70 booten gingen onafgebroken van de haven naar de sche pen2 sloornbooten werden met manschappen geladen (naar het schijnt, was dit de inscheping der egyplische troepen naar Azie.) SBurgerïijke Stand van 8 15 December 1855. GEHUWD: W. F. Nierkes en M. Klom. J. Sluis en E. van Assen. W. C. F. Suhren en E. Hoogerkeijde. J. G. Walle- boom en M, E. Buter. BEVALLEN: C. Pietringa geb. Hoek Z cn D. D. E. Rij- kers geb. Zussen Z. A. van der Haagen geb. Koomen Z. J. Molenaar geb. Stolte Z. A. van der Hoeven geb. Wit D. E. Vermeulen geb. de Jong D. Levenloos aangegeven 1. OVERLEDEN: G. Heimans lj. A. J. Eggen 16 j. P. Bruining 53 j. F. van der Wijk 56 j. C. Vlam 58 j. N. van der Heide 33 j. D. Looijenga 19 j. Ambtshalve ingeschreven 2. De oude heer Smits heeft den nederlandschen spectator in de wereld gezonden. Prins Frederik heeft eene jagtpartij gehouden aan den leidschen straatweg. In Oostenrijk is de uitvoer van paarden verboden; engelsche agenten hadden aldaar in den laatslen lijd wel 10,000 opgekocht. De generaal Canrobert treedt in 'l huwelijk met eene schoono van 32 jaren en 150,000 fr. rente. Een fransch schip heeft een met salpeter voor de russische regering geladen engelsch vaartuig, dat zich naar Hamburg begaf, prijs ge maakt. De koning van Madagascar heeft eenen ambassa deur naar Parijs gezonden. De fransche armee in het Oosten zal voor den aanstaanden veldtogt op 200,000 man gebragt worden. De generaal Gorlschakoff meldt d. d. 1 December: «Alles gaat goed in de Krim." -De presi dent vau Mexico is met 5000 man de hoofdstad binnen gerukt. De Eerste Kamer heeft hare werkzaamheden hervat. Do Constitutioneel gelooft, dat Oostenrijk heeft besloten van Rusland den vrede met geweld of door overtuiging te ver krijgen. Het wetsontwerp op het onderwijs is bij den raad van state in overweging. Op til vóór hel einde van dit jaar eene belangrijke promotie bij de marine. Een Engelschman heeft met een vaartuig de reis van London naar Sebastopol ondernomen alleen met het doel om zoovele slee- nen van de vestingwerken dier plaats mede te nemen, als noodig zijn om nabij London een buis voor zich te bouwen. De admiraal Bruat is plegtig begraven, 10,000 man van de bezetting te Parijs bewezen hem do laatste eer. De burgemeester van London heelt een gouden met diaman ten omzette tabaksdoos van koning Victor Emmanuel ontvangen. In Bremen en in de langs de zeekust gelegene omstreken wordt men opmerkzaam gemaakt op een tweede voordeel, dat uit de garnalen is te trekkendie den geheelen zomer door, bij millioencn langs de kusten van Oldenburg en Hanover gevangen worden. Niet alleen dat zij daar, gekookteene lekkernij op de tafels van aanzienlijken en geringen uitmaken, maar ook kan al wat voor het verbruik niet groot genoeg is en bij het ziften doorvalt, tot eene voortreffelijke bemesting dienen. Deze tweede eigenschap heeft bij de groote navraag naar kunstmatige mestspecien den fabriekant Denker, in Varel, het plan doen opvatten, de garnalen geheel tot mestspecie toe te bereidenweshalve hij ze op eene dare droogt, tot stof verwerkt en even als guano in den handel brengt. Volgens het gevoelen van den chemicus dr. Wicke, te Göttingen, is er geene soort van guanodie in voortreffelijkheid niet wordt overtroffen door deze aan stikstof rijke, spoedig werkende mest specie. Het zal intusschen nog de vraag zijn, of de garnalen- vangst alle jaar regelmatig zoo overvloedig zal zijn, dat men daar op een tak van nijverheid zal kunnen bouwen. Wij meencn evenwel er de aandacht onzer lezers op te moeten vestigen, daar het toch van overgroote bekendheid is, dat ook de zee langs de kusten dezer provincie wemelt van garnalen.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1855 | | pagina 3