De mohammedaansche partij in Oude pleegde de eerste wan ordelijkhedende koning haar innerlijk toegedaan zijnde, aarzelde lang, alvorens geweld tegen haar te gebruiken, doch besloot daartoe eindelijk omdat de vertegenwoordiger van hel britsche gouvernement, de kapitein Barlow hem met de lusschenkomst van engelsche troepen bedreigde indien de ordo en rust niet spoedig hersteld wierden. Do vorst, bovenal beducht voor het verlies van den zweem van souve- rcin gezag welko hem lot nog toe door Engeland gelaten is, besloot Ie doen wat hij kon om aan de Engelschen alle reden of voorwendsel tol lusschenkomst te ontnemen; maar ook zijn leger was door godsdiensthaat in twee onderling vijan dige deelen gesplitst, en hij wist dat de mohammedaansche soldaten gehoorzaamheid zouden weigeren, indien zij gelast wierden om hunne geloofsgenooten aan te vallen, en veeleer voor dezen partij kiezen zouden. Deze soldaten moesten dus eerst van do overige afgezonderd en van do kampplaats verwijderd worden; na dat dit onder een enander voorwendsel geschied was, trokken do overige troepen onder de leiding van den kapitein Barlow, naar een grooten tempelin welks nabijheid de oproerige Mohammedanen zich verschanst had den, cn versloegen hen, na een langdurig gevecht waarin van weêrszijden met woede gestreden werd. Daarbij sneu velden omstreeks 200 llindo's en 300 Mohammedanen. Hel gevaar is echter nog niet voorbij (schrijft de berigt- gever der londensche Times uit Calcutta.) Do gesneuvelden worden als martelaars beschouwden de kuil waarin do lijken geworpen zijn heet nu het martelaarsgraf. De eerste minister des konings is met den dood bedreigd, en de schild wacht voor zijne deur vermoord door eene muitende schare Mohammedanen inlusschen staat de inning der belastingen stil, en wordt de vreedzame bevolking door de soldaten mishandeld en geplunderd. Zóó kan het niet lang meer blijven er worden britsche troepen te Kaunporo vereenigd; en daar dit de naast bij de grenzen van Oude gelegen wachtpost is, wordt do vereeniging van 16,000 man, waar onder drie regementen Europeanen beschouwd als een stellig bewijs dat het iudische gouvernement verdere maatregelen wil nemen. Brieven van Manilla, van 9 November, vermelden eene verschrikkelijke gebeurtenisaan boord van het ameri- kaansche schip Wavcrley voorgevallendat koelies van China naar Peru overgehragt. Nadat de kapitein gestorven en het schip ta Manilla binnengcloopen was, onlond oproer aan boord en werden 450 Chinezen naar beneden gedreven en onder de luiken gesloten. Toen men die weder opende vond men 251 hunner omgekomen. Volgens een schrijven uit Frankfort is de kwestie van oorlog of vrede, op dezen oogenblik te St. Petersburg hel onderwerp van zeer ernstige beraadslagingen. Zij worden echter in den engsten kring van het hof zeer geheim ge houden. Inlusschen weet men toch reeds dat het niet alleen de grootvorst Konslantijn is, die voor de voortzetting van den oorlog pleit, maar dat zelfs de keizer, na de inde Krim geleden nederlagen, het doen van vredesvoorstellen niet met do eer van Rusland vereenigbaar houdt. Men is over bet algemeen aan het hof van gevoelen, dat de sou- vereine rcglen van Rusland ten minste als beginsel in hun vollen omvang moeten in stand gehouden worden, en als daartoe behoorende rekent men in de eerste plaats hel regt, om op zeeën vloten te onderhouden, wier sterkte van den wil des keizers afhangt, en niet door vreemde mogendheden kan beperkt worden. De londensche bladen varen thans tegen Pruissen he viger uil dan ooit, en voeren zulk een loon als of zij van dien Staat geen do minste ondersteuning voor de eischen der westersche mogendheden verwachten, üe Morning Post overtreft alle andere bladen in hevigheid, en zegt b. v. Ruslands veiligheid is vooral in zijne onmetelijke uit gestrektheid gelegen; doch dit is het geval niet met het rijk iler Hohenzollcrns, Berlijn is gemakkelijker te vermees teren dan Moskou; en in den aanstaanden veldtogl zullen wij zoo magtig zijn dat elke versterking der vijandelijke magt alleen zal dienen om onze zege des te grooter te maken. Wij willen liover tegen twee verklaarde vijanden strijden, dan legen eenen vijand die bedekte ondersteuning van een onzijdigen staat ontvangt. Mogt Rusland de door ons gestel de vredesvoorwaarden afwijzen, dan zullen wij gelegenheid hebben om aan Pruissen eene overgetelijke les en een zware kastijding te geven. Rusland zou waarschijnlijk bewilligen in de sluiting der Zwarte Zee indien het daartoe door de stein van gansch Europa gedrongen wierd maar dit geval is schier onmogelijk want denkelijk zal Pruissen te St. Petersburg wel in het algemeen aan elke poging lot herstel des vredes, maar niet bepaaldelijk aan dc door Oostenrijk voorgestelde vredesvoor waarden zijne ondersteuning verleenen. Burgerlijke Stand van 2S) Mecembcr Ï.85S 5 Januari; 1856. GEHUWD: Geene. BEVALLEN: P. de Haan geb. Selijn D. A. J. Rieken geb. Boon Z. A. Putman geb. Vrijbloed Z. N. Klok geb. de Wijn D. C. A. Bakker geb. Kramer Z. B. Blokziel geb. Goedkoop D. M. Vogelzang geb. van Westen Z. E. M. Zits geb. Jacobs D. M. J. Scbermele geb. Broer D. S. Fillerup geb. Daalder Z. C. J. Dekker geb. Wendel Z. A. Bijl geb. Kraak Z. H. J. Langkemper Z. Levenloos aangegeven 2. OVERLEDEN; J. C. H. Schakel 47 j. D. van Luinen Hubert 4 j. M. Corper 4 m. J. Remmers 72 j. C. Smeekens 53 j. G. Sentes 3 w. W. F. Vellinga 30 i. C. Vogelzang 1 d. GEMENGDE BERIGTEN, Hel nedcrl. zendeling genootschap heeft in 1855 aan gif ten en legaten ontvangen ƒ27333.38. In sommige ge meenten van do provincie Drenthe wordt de winterroggo van de wilde ganzen opgegeten. De onderkoning van Egypte heeft het verbod van uitvoer van granen opgeheven. Naar luid der laatste berigten tan de Sundwich-eilanden begon de uitbarsting van den vuurspuwenden berg op Ha- waii een gevaarlijk aanzien te verkrijgen al hel omliggende land was met afslroomeiido gloeijende lava overdektdie veel schade aanrigtle. Te Sitten werd den 26sten Dec., des nachts ten 2 ureeene hevige aardschudding gc-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 3