©EMEN3DE BEBI3-TE1T. FEUILLET01T. Iets over Cincinnati. 2. De Donau. De vrijheid van de vaarl op den Donau en zijne mondingen, zal op afdoende wijze verzekerd worden door curopesche instellingen, waarin de overeenkomende mogendheden gelijkelijk zullen worden vertegenwoordigd, behoudens de bijzon dere stellingen der statenwelke zullen geregeld worden op grond der beginselenbij de acte van het weeuer congresin zake van riviervaartbepaald. Ieder der overeenkomende mogendheden zal het regt hebben een of meer kleine oorlogsvaartuigen bij de mondingen van den stroom te stationerenbestemdom de uitvoering van de veror deningen betrekkelijk de vrije vaart op den Donau te verzekeren. 5. De Zwarte Zee onzijdig. Die zee zal open zijn voorde handelschepengesloten voor de oorlogschepen. Bij gevolg zullen daarin geene arsenalen voor krijgsmagl te wa ter worden opgerigt, noch in stand gehouden. De bescherming der belangen van den handel en de zeevaart van alle volken zal in de respectieve havens der Zwarte Zee worden verzekerddooi de oprigting van instellingen overeenkomstig het internationaal regt en de gebruikenter dezer zake gehuldigd wordende. De beide oeverstaten verbinden zich jegens elkander aldaar niet meer Ie houden dan het getal kleine oorlogsvaartuigen, van eene be paalde grootte, dat tot de dienst op hunne kusten noodig is. Die overeenkomst, afzonderlijk door deze beide staten gesloten, zal bij wege van annexe deel uitmaken van het algemeen verdrag, nadat het door contracterende partijen zal zijn goedgekeurd. Die afzonderlijke overeenkomst zal niet kunnen worden vernietigd, noch gewijzigdzonder toestemming der onderteekenaren van het alge meen verdrag. De sluiting van de zeestraat zal onderworpen zijn aan dezelfde uitzondering, toepasselijk op de stationschepen, ver meld in het vorig artikel. 4. Christelijke bevolking aan de Porie onderdanigDe vrijdommen der onderdanenRajah's der Poriezullen worden gehuldigd, zonder dat er inbreuk worde gemaakt op de onafhan kelijkheid en de waardigheid van des Sullans kroon. Aan de raad plegingen welke plaats hebben tusschcn Oostenrijk, Frankrijk, Groot-Brittannic en de verhevene Porte, om den Christen onder danen des Sultans hunne regten in het godsdienstige en staalkun dige te verzekeren zal Ruslandbij den vredeaangezocht wor den deel te nemen. 5. De oorlogvoerende mogendheden behouden zich het hun toekomend regt voor, om boven de vier waarborgen, in een <eu- ropceseh belang, bijzondere voorwaarden te stellen. Een belgisch blad bevat in een brief uit Berlijn het berigt, dat de graaf v. Slackclberg, geheim secretaris van den keizer van Rusland, den 4de n Januarij van Petersburg is vertrokken met depêches voor den keizer van Oostenrijk, welke zending al gemeen als van vredelievende strekking werd beschouwd. Ofschoon namelijk het onderhoud van den czaar met graaf Esterhazy vrij koel was geweest en de laatstgenoemde in last heeft Petersburg te verlaten, zoo het ultimatumhetwelk hij had overgebragt, niet voor 16 Januarij was aangenomen, hoopte men, dat de zending van den graaf van Stackelberg een onmiddelijk afbreken der betrekkingen zoude verhinderen. Dezelfde brief wilde weten dat ook de koning der NederlandenWillem IIIin den laatsten tijd krachtige pogingen bij den keizer van Rusland had aangewend, om hem over te halen de oostenrijksche voorstellen aan te nemen. Deze stap van den koning der Nederlanden, zoude te Berlijn veel goedkeuring verworven en te Petersburg grootcn indruk ge maakt hebben. Afloop der verpachting van Landerijen 10 Januarij 1836. 1. Dirk Gorter, groot 87 R. 70 E. ƒ90 M. Schouten. 2. Lemmes Hofsteegroot 1 B. 25 R. 60 E. ƒ121 A. Brouwer. 3. Sluisdijk, groot 2 B. 13 R. 50 E. ƒ220 M. Schouten. 4. Breewater, groot 1 B. 96 R. 60 E. ƒ181. C. Zijm. 3. Pottcman, groot 1 B. 6 R. 50 E. ƒ53. M. Schouten. 6. Aafkcdam, groot 97 R. 80 E. 55. P. Kindt. 7. Hardegras, groot 14 R. 10 E. ƒ21. K. de Wit. 8. Bullewei, groot 91 R. 10 E. ƒ45. P. Kindt. Burgerlijke Stand van 5 13 Januarij 1856. GEHUWD: Geene. BEVALLEN: G. Sevenlmijsen gcb. Asman D. J. Jelgers- ma gcb. Zwart D. M. Troost geb. Zunderdorp Z. M. Polak geb. de Jong Z. J. Riedeman gcb. Bocudermaker Z. D. Nüng gcb. Westerhout Z. M. J. M. Kamp geb. Groeneveld D. V. van de Velde D. Levenloos aangegeven 1. OVERLEDEN: W. Grande 4 j. A. M. Vrijbloed 22 j. N. Kikkert 71 j. E. Palm 53 i. T. Enzlin 6 in. W. C. Mulder 19 j. Ambtshalve ingeschreven 5. Z. M. heeft 2 jonkheeren tot ridders van den ncderlandschen leeuw benoemd. Prins Frederik heeft pruisische kavalleric- oflicicren bij zich ten eten gehad. De duitschc stalen van den 2den rang zijn weinig geneigd naar eene toenadering lot de wes- tcrsche mogendheden. Uit het binnenste van Rusland trekken gedurig troepen naar Bessarabie. De inwoners van Herat heb ben hunne stad aan den shali van Pcrzie overgeleverd, naardien zij de onderdrukking en mishandelingen van hunnen dronken beheerschcr, Klian Mahonicd-Saldniet langer wilden dulden. In Spanje verwacht men eerstdaags de aanbieding van het budget met een aanzienlijk te-kort, dat vermoedelijk weder door vlottende schuld zal worden gedekt. In Parijs is men begonnen met den aanleg van een grooten weg, die den naam zal dragen van Boulevard van Sebaslopol. In het zuiden van Chili is eene rijke goudlaag ontdekt. In Bolivia zijn alle revolutionaire bewegingen bedwongen. Meijerbecr heeft, na de voorstelling van de Ster van het Noordenvan den keizer van Oostenrijk eene met brillonten omgeven snuifdoos ontvangen. Te Berlijn is het den uitgevers verboden huwelijksaanvragen in hunne dagbiaden oplenemen als zijnde die advertentien strijdig met de goede zeden. In het turksche ministerie heerscht de grootste verwarring. Te Assen is een lijder aan vallende ziekte ouder het bakken van pannekoeken met het gezigt voorover in 't vuur gevallen en over leden. De fransehe gezant te Konstantinopel heeft den sultan de orde van het legioen van eer met groote plegtigheid overhan digd. In het koningrijk der beide Sicilicn worden oorlogzuchtige toebereidselen gemaakt. De voormalige president van den hoo- gen raad is gepensioneerd met ƒ4000. De fransehe minister van finantien heeft met den heer Rothschild verscheidene conferen- tien gehad over de leening, welke in Maart zal worden uilge schreven. Een welgezeten burger te Purmerend is op het heimelijk gemak doodgebleven. Volgens de amerikaansche dag bladen zijn van 1 Jan. tot 1 Nov. in Californie 489 personen vermoord6 door den regter tot de doodstraf veroordeelden 46 krachtens de lynchwet ter dood gebragt. Het varken maakt den rijkdom van Cincinnati in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika uit, het voorziet voor een groot ge deelte de Unie en alle koloniën van gezouten en gerookt spek en hammen. Zeis leerrijk, de schildering, die wij over dien uit- gebreiden tak van volkswelvaart lezen in een vreemd dagblad en

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 2