GEMEWGDE BBniöTBlT. en een luisterrijken staf vergezeldis langs het front gereden. De hertog heeft daarna aan al de generaals en andere hoofdofficieren zelf de medalje overhandigd en aan een kapitein, een luitenant, een sergeant, een korporaal en een soldaat per regement. Aan de overige militairen waren te voren de medaljes gezondenzij versierden er zich mede voor het défilé. De medalje is van zilver en voert tot randschrift de woorden Victoria Regina met het borst beeld der koningin aan de voorzijdeop de keerzijde staat een krijgsman, gekroond door de overwinning met het onderschrift Crimean army. De medalje hangt aan een blaauw, met geel geboord zijden lint, en wordt met eene zilveren gesp aan hel kleed gehecht. De pleglighcid liep in de beste orde af. De mu ziek speelde bij het défilé de fransche en brilsche nationale lie deren. De troepen hieven luide kreten aan ter eere van den keizer, de keizerin en koningin Victoria. Eene tallooze menigte woonde de plcgtigheid bij. De keizerin beschouwde van het balcon van het paleis het militaire feest. Te New-Havane is een moord ontdekt, welke onder de zonderlingste omstandigheden is gepleegd. Eene weduweWakeman genaamdmeendedat zij reeds voor vele jaren overleden was en weder in de wereld gezonden om de zondige menschheid te verlossen; van haar aanwezen meende zij dat het bestaan der wereld afhing, en dat bij haren dood het jongste gerigt zou intreden. In weerwil van alle bovennatuurlijke krachten en gaven, had de weduwe toch een vijand te bestrijden en deze was geen geringere dan de booze zelf. Eerst meende zij dat de booze geest zich van zekeren Hunt had meester gemaakt want deze deed eene poging om de profetes met raltenkruid te vergiftigenlater beweerde zijdat de booze in het ligchaam van Juslus Matthews was gevaren, en deze man werd vermoord. De weduwe herhaalde zoo dikwijls, dat zij door den boozen blik van Matthews werd verontrust, dat hare aanhangers, waaronder de bezetene zelf, voor haar leven begonnen te vreezen. Matthews drong bij de weduwe en hare aanhangers aan, om hem van den duivel te bevrijden en kwam tot dat einde met zekeren heer Sley in het huis der weduwe. Hij drong zoozeer aan op het voorstel, om zijn leven te laten, ten einde de vereerende meesteres van den door hem op haar geladen doodsangst te bevrijden, dat de oude Sley overtuigd werd van de noodzakelijkheid van den dood van Mathews en besloot hel voornemen ten uitvoer te leggen. Hij sneed hem dus met zijn weten en willen en op aanraden der weduwe den hals af. De regterlijke magt heeft de zaak onderzocht en de gezworenen hebben de weduwe, Sley en zekere Harsey aan moord met voorbedachten rade schuldig verklaard. Men gelooft, dat zij in een krankzinnigen-gesticht zullen worden geplaatst. In een brief uit Konstantinopel wordt verhaald, dat de civiele lijst des Sultans die vroeger 6 j millioen piasters in de maand bedroeg, thans, om de duurte der levensmiddelen en de schulden door de Sultanes gemaakt, tot 10 millioen verhoogd is. Die schulden bedragen thans ongeveer GO millioen. Te Calvisson heeft een onverbeterlijk speler en verkwister met een dubbel pistool eerst op zijn vader en daarna op zijne moederdie hem geen geld meer wilden geven geschotenhierop laadde hij zijn pistool op nieuw en joeg zich zelf een kogel door het hoofd. De Mormonenstad aan de groote Zoutzce telt thans IS,000 inwoners. De landverhuizing bragt het vorige jaar over land ongeveer 5000 personen, meestal Eugelschen, Schotten en Ieren, benevens vele Denen en N. Amerikanen. Dit jaar verwacht men nog een groot aantal emigranten. De vrouwen dragen een slui tend overkleed, even als een paletot, van voren toegeknoopt tot aan de knie; dan kousen welke tot de enkels reiken en eindelijk een strooijen hoed. Van den 1 tot 25 Dec. heeft de strenge koude en geweldi ge sneeuwstormen zoowel in Servië als in Bosnië en Zevenbergen groot onheil veroorzaakt. De groote wegdie van Belgrado naar Bulgarije voertwas gedurende verscheidene dagen zoodanig met sneeuw bedekt, dat hij door de postkanen niet kon worden ge passeerd. Op dien weg zouden van 5 tot 22 Dec. alleen 7 mensehen van koude omgekomen zijnen bij Brusnitza is eene gchecle zigeuner-familie niet slechts doodgevrorenmaar door vossen en wolven geheel ^verscheurd. De wilde dieren maken het den reizigers, landlieden en hunne kudden aldaar zeer lastig, en ofschoon elk dorp bijna wekelijks groote drijfjagten houdt, zijn er reeds eenige gevallen voorgekomendat menscheu door wolven verscheurd werden. Tusschen Kragujcvatz en Jagodiva werd een meisje, naauwelijks 100 schreden van haar dorp verwijderd, door 2 wolven aangevallen en ondanks spoedige hulp, door deze ondie ren zoo schrikkelijk gehavend, dat zij na 10 uur aan de gevolgen overleed. Bij Paratijn heeft een troep wolven den schapensta van een grondeigenaar opengebroken en in minder dan 2 uren bijna 500 schapen gewurgd. De vossen rigten in de dorpen groote vernielingen onder het gevogelte aan en de beeren begin nen zich aan den voet van het Kamtschi-gcbergte te vertooncn. ISurgerlijke Stand van IS 19 Januarll 1856. GEHUWD: P. van Vliet en J. W. Tegel. BEVALLENM. Taijlor geb. Francis D. N. van der Wolt geb. van Twist D. G. Nierstrasz geb. Taijlor D. E. Bouwhuis geb. de Vries D. II. Bonifacius geb. Smit D. N. de Swart geb. Spigt Z. S. Edelenbosch geb. de Jong D D. Groen geb. Boonacker D. T. Loomans D. J. Keizer Z. Levenloos aangegeven 2. OVERLEDEN: M. van Vreeswijk 54 j. A. de Leeuw 24 j. II. de Haan 56 j. Uit Christiania meldt men dd. 5 Jan. dat de zon koesterend op de noordsche koude aardstreek nederschijut, zoodat ijs en sneeuw op alle plaatsen verdwijnen. De 91 jarige maarschalk Radelsky zal eindelijk een rcmplacant bekomen. Een horolo- giemaker te Marseille zal de gaslantarens met eleclrische uurwer ken voorzien. De russische dagbladen behelzen een groot aantal benoemingen voor de vloot in de Zwarte Zee. De Oostzee-ar- mee wordt op 100,000 man gebragt om eene landing der gealli eerden te verhinderen. In de Krim zijn talrijke hinderlagen van Kozakken om het kamp der bondgenooten geposteerd. De bevolking van Mecea heeft zich feitelijk verzet tegen het groot- heerlijk decreet, waarbij de slavenhandel verboden is. De commissie voor de landengte van Suez acht de rcgtstreeksche doorgraving van Suez naar Pelusium gemakkelijk; de kosten zijn begroot op ruim 200 millioen ir. De Sultan heeft aan Abd- el-Kader het palcis van Damascus ten geschenke gegeven. Te Smirna is den 29 Dec. aan 2 grieksche bandieten het doodvonnis voltrokken. Voortdurend gevoelt men aardschuddingen op ver schillende punten van Zwitserland in meerdere of mindere hevig heid. Zoo was dit voor eenige dagen bijna gelijktijdig het geval te AarauInterlaken en Briegaan den voet van den Simplon en in den nacht van 7 op 8 dezer in en bij Locle. De nieu we nederlandsche gezant bij het russische hof, Jhr. Gevers, is te Petersburg aangekomen. In het zuiden van Frankrijk zijn veelvuldige regens gevallen, waardoor de rivieren aanmerkelijk

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 2