PBIJILLSTOIT. Iets over de branden te Londen. ÜDTS^TEITTISIT. zijn gezwollen. Het officieel blad der perzische regering ver klaartdat de Schach bij zijne neutraliteit zal volharden. De bevolking van Algérie bestond den 1 Jan. uit 145,587 Europea nen en 2,200,000 inboorlingen. DePersia, volgens den Times de grootste sloomer der wereld, deed onlangs zijn eerste proef vaart. Het schip heeft eene lengte van 590 voet en houdt 5600 ton. De turkschc regering heeft te Londen 5 stoomers laten koopen en hun de namen gegeven van Hoop, Geregligheid en Geloof. Z. M. heeft Jacob Maasdam gratie verleend van de doodstraf, waartoe hij ter zake van moord was veroordeeld, en die straf veranderd in 20 achtereenvolgende jaren tuchthuisstraf. Ten gevolge van de afschaffing van den accijns op het gemaal zullen ruim 250 commiezen worden ontslagen. Te Hoorn zijn 2 jongelingen des nachts geslikt in eene bakkerij opgevuld met kolendamp. De geheele sardinische vloot zal gewapend worden. Uit Servie zijn onlangs vele jonge lieden naar Bessarabië gevlugt om dienst te nemen bij het russische leger. De griek sche regering heeft behalve de gewone militaire magt 16 mobile kolonnes gewapend tot vervolging der roovers. Een slager uit Parijs heeft zijn gedecoreerden zoon in de Kriin een levenden os van 25 centenaars zwaarte, die hij een jaar lang vetgemest had, tot nieuwjaarsgeschenk gezonden. In de Oostzee zijn 2 britsche schepen teruggekeerd om de kruisloglen te hervatten. De belgische marine telt 158 vaartuigen. Zitting van den militieraad te Alkmaar: 5 Feb.17 Maart, 7 April en 5 Mei. Te Rotterdam is een persoon in een kokenden brouwketel gevallen en onder de hevigste smarten in het ziekenhuis overle den. De in Grool-Briltanje en Ierland beslaande spoorwegen hebben 286,000,000 c£ of der nationale schuld gekost. De koning heeft J. de Vries, postiljon van Hoorn naar het tolhuisƒ20 vereerd, ter zake van zijne tegenwoordigheid van geest, betoond bij onderscheidene ongelukken hem op den nachtrid overgekomen. Een sterrekundige heeft een nieuwe kleine planeet ontdekt, eenige graden zuidoostwaarts van de ster Praesepe. De engel- sche minister van oorlog, lord Panmure, wordt door hevige aan vallen van jicht verhinderd de kabinetsraden bij te wonen. Het prov. geregtshof van Noordholland heeft beslist, dat heelmeesters in de steden bevoegd zijn inwendige geneesmiddelen voortcschrij- ven ter genezing van uitwendige ziekten. Een werktuigkundige te Rouaan heeft een haard uilgevonden, die bij eene besparing van 50 pet. al den rook verteert. Inden Vesuvius wordt sedert cenigcn tijd een zonderling geraas gehoord; reeds heeft zich een nieuwe krater geopend en men denkt dat hij verzinken zal. De minister van Hall heeft jl. dingsdag een groot diner gegeven. De spoorweg tusschen Cairo en Alexandrië is geopend. Te Oude-Smildc heeft eene ernstige vechtpartij plaats gehad. Ko ning Leopold houdt jagtparlijen in de Ardennen. In Drenthe heeft men een aan den drank verslaafden jongeling dood te bed gevonden. Uit Perzie meldt men dat de russische invloed in Theheran schijnt toe te nemen. De fransche regering heeft tot de engelsche de vraag gerigt, of zij schepen kon leveren om eene fransche krijgsmagt van 80,000 man6000 paarden en 100 ka nonnen te verzenden, waarschijnlijk met het oog op de Oostzee. In den nacht van vrijdag op zaturdag is op het stadhuis te Mar- seillc een allerstoutste diefstal gepleegd. De dieven hebben met behulp van valsche sleutels een koffer geopend en zich van eene som van 156,000 francs in goud en bankbiljetten meester gemaakt. Naar mpn verneemt zal in het noorden een vcldtogt worden ondemotnen, waaraan 40,000 Engelschen en 50,000 Franschen zullen deelnemen. Zeker redenaar zou te midden zijner voordragt eene aansehou. welijke voorstelling geven van de verschillende godsdiensten op aarde. Daartoe kraakte hij op den kansel een nootvergeleek verharden van harte met den harden dop en ging zoo voorteen ieder gedeelte van den noot als zinnebeeld te kiezen van de ver schillende godsdienstbelijders. Eindelijk zou hij zijne gemeente vergelijken bij de heerlijke pitdie door het buitenste wordt ingesloten. Maar, helaas! tot groote verbazing van zijne aan dachtige toehoorderswas de pit geheel verrot. Welk eene te leurstelling voor den begaafden spreker. Londen heeft eene uitgestrektheid van 56 engelsche of ongeveer twee vierkante duitsche mijlen. In dezen omvang hebben jaarlijks, buiten de schoorsteen branden ruim 900 branden plaats. Zij komen het meest voor in de maanden December en Janu- arijen in de warme zomermaanden. Schoon bij parlementsbesluiten van 1768—1774 bepaald is, dat ieder kerspel twee brandspuiten moet hebben, zoo]is dit brand spuit-korps het voowerp van algemeeuen spot, vooral door gebrek aan goedgeoefende manschappen. Eerst sedert 1855 bestaat er eene brandwacht, sterk 104 man, 56 brandspuiten en 51 paarden, met ene reserve van 8 man en 8 paarden. Zij wordt niet van regeringswege, maar door de brandwaarborgmaatschappijen bezoldigd, en staat onder het bevel van den heer Biaidwood, die om zijne uitstekende diensten zeer geroemd wordt, en die de volgende statistiek der branden sedert twintig jaren heeft opgemaakt. Van de 15000 branden, sedert de oprigling der brandbrigade (wacht) uitgebarsten, ontstaken er: 2511 door het in brand vliegen der gordijnen, 1178 door nachtlichtjes, 1555 schoorsteenbranden, 494 ovenbranden, 952 door gasontploffingen, 166 door tabak rooken, 2 door rooken in bed en 22 door jezen in bed. De statistiek van eene der grootste londensche brandwaarborg- maatschappijen loont daarenboven aandat 80 branden zijn ontstaan door lucifersdie door de hitte ontbrandden. 45 waar kinderen mede speelden. 1 waaraan ratten knaagden. 1 waarmede eene kraai speelde. Dit is echter slechts de statistiek van die maatschappij, die daarbij een verlies van c£ 10,000 (ƒ120,000) heeft geleden. Vooral de ratten en muizen zijn zeer gevaarlijk, daar zij de was-lucifers achter de behangsels slepen. Ook honden en kattendie in den winter te digt aan den haard lagen, gaven aanleiding tot 25 branden. Brand, door hoogen watervloed en stortregens, is. volgens de statistiek van Braidwoodniet zeldzaamzij ontslaat daardoor dat ongebluschte kalk door het water wordt bereikt. Ook worden er 44 gevallen aangegeven, ontstaan door het verhitten der kalk, als 't in aanraking met ijzer komt. Dat onder dit groot getal branden sleehts 89 als opzettelijk voorkomenis voornamelijk toe te schrijvendat zij slechts dan al» zoodanig worden aangeteekendals zulks de 'uitspraak der gezworenen tegen den dader is. Heeft de waarborgmaatschappij des niettemin sterk vermoe den, en komt de brandstichter om zijne schadeloosstelling te ontvangen op het kantoor, dan antwoordt de boekhouder droog weg: «als gij niet van uwe aanspraken afziet, help ik u aan de galg." V Bevallen van een welgeschapen ZOONA. BOUWMAN cchtgenoote van J. AARLEN. Nieuwcdiep, 19 Jan. 1856.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 3