WEEKBLAD VAN DEN EN HET f v^VlS*n htt MAANDAG 11 FEBRUARIJ. 1TIS TT W S T IJ D I 2.T S 1T. Dit Weekblad wordt eiken maandag-morgen uitge geven bij G. BAKKER Bz te Nieuwediep. De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij da Boekhandelaren en Postkantoren zijner woonplaats. VEERTIENDE JAARGANG. ADVERTEN'TIEN gelieve men ongezegeld aan de» Uitgever in te zendenuiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen, voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegclregt voor elke plaatsing. HELDER en NIEUWEDIEP, 9 Februarij 1856. Op 1 Januarij 4856 was het personeel der nederlandsche zeemagt als volgt Z. K. H. prins Frederik admiraal van de vloot; Z. K. H. prins Hendrik lnitcnant-admiraal opperbevelhebber; Z. K. H. prins van Oranje luitenant Ier zee 1ste kl.1 vice-admiraal; 6 schouts-bij- nacbt; 20 kapt. Ier zee; 50 kapt.-luit. ter zee; 112 luit. ter zee le kl.177 luit. ter zee 2de kl.; 55 adelborsten lste kl.; (volgens koninklijk besluit moet het getal luit. 1ste kl. tot 120 en luit. 2de kl tot 250 worden opgevoerd, zoodat er op de eerste nog 8 en op dc tweede nog 75 te kort komen) 33 adelborsten 2de kl. op de akadcmie te Breda; 60 adelborsten 5de kl. opliet wachtschip alhier4 officier-machinisten. De geneeskundige dienst bij de marine bestaat uit: 1 inspecteur; 1 dirigerend officier van gezondheid lste kl.5 idem 2de kl.9 officieren van gezondheid lste kl.51 idem 2de kl.59 idem 5de kl.; 50 kweekelingen voor de geneesk. dienst der marine aan de kweek school te Utrecht. De administratie is zamcngesleld uit: 5 inspecteurs der adminis tratie; 12 officieren van administratie lste kl.50 idem 2e kl.; 56 idem 5e kl.3 adjunct-administr. en 45 klerken. Het korps mariniers bevat: 1 iuspect.1 komm.2 maj.; 8 kapt. 1e en 2e kl., 44 le luit. en 4 2e luit. Ingenieurs der marine zijn er: 1 hoofd-ing.-direct, van scheeps bouw; 6 hoofd-ings.2 ings. le kl.1 ingen. 2e kl.5 adspi- rant-ingenieurs. De scheepsmagt bestaat uit: 2 linieschepen le klasse; 5 linie schepen 2e klasse; 4 fregatten 1e klasse; 2 fregatten met stoom- vermogen in aanbouw8 fregatten 2e klassewaarvan 1 wachtschip; 1 geraseerd fregat6 kuilkorvetten waarvan 5 wachtschepen4 korvetten met stoomvermogenwaarvan 2 nog in aanbouw5 gladdeks korvetten, waarvan 1 instructie-vaartuig voor dc adelbor sten te Nieuwediep; 8 brikken der le kl.waarvan 1 nog in aanbouw 1 brik der 2e kl.kostschip te Rotterdam11 scïioo- nerbrikken2 schooners met stoomvermogen, waarvan 1 nog in aanbouw; 5 stoomschepen le klasse; 5 id. 2e klasse; 4 id. 5e klasse; 6 id. 4e klasse; 2 transportschepen38 kanonneerbooten. Men schrijft uit Batavia dd. 10 Dcc, 1833: «Het nieuwe kustlicht op het 4de punt in straat Sunda is dezer dagen tot groot gerief der schepenin werking gebragt. Schepen berigten, dat het op een afstand van 4 duitsche mijlen zeer goed van dek te onderscheiden is. Het licht brandt helder en gestadig. Den vice-admiraal van der Plaat komt den dank der zeevarenden toe, dat hij deze verbetering le weeg heeft ge bragt, zoo ook den heer Uhlenbeck, officier der marine, voor zijne onvermoeide pogingen om van dit kostbare lichtloestel alle mogelijke nut door de schepen te doen trekken. Het schip Dionysia Catharinakapitein de Boer, van Batavia naar Amsterdam bestemd, is volgens brief van den kapitein, in dato Cadix 25 Januarijaldaar door bet fransche stoomschip Asmodéena den 13deu dier maand, op 40 mijlen afstand van Corso en Floris een vliegenden orkaan doorgestaan en ten gevolge van zware stortzeeën de voorscheg, het galjoen, de boegspriet de fokkemast, groole- en kruis-steng, benevens bijna de gehcele verschansing, met kombuis, enz. verloren te hebben, binnenge sleept bij de pompen was 50 duimen water bevonden. Dezer dagen bad een kanloorlooper eene belangrijke som in bankbiljetten verloren, zonder dat dc oproepingen inde couranten den vinder konden doen ontdekken. Heden echter is de dief, zijnde de kanloorlooper zelf, ontdekt, doordien diens broeder, ceneu kanloorlooper verzocht had hem, tegen /T00 belooning, een bankbiljet van ƒ1000 te wisselen. De brave man weigerde het aanbod, gaf kennis van de zaak aan zijnen patroon, en ten gevolge van dienwerd de dief en diens broeder gearresteerd. De miliciens der ligting van 1833, welke bij de verschil lende korpsen van het leger zijn ingedeeld, en die zich thans met groot verlof bevinden, zullen tegen 1 April aanstaande worden opgeroepen om bij dc korpsenwaartoe zij behoorenin werkelijke dienst te treden, ten einde in den wapenhandel te worden ge oefend. Men schrijft uit Nijeveendd. 6 Februarij: In een diep gezonken huisgezin in eene naburige gemeente had gisteren het volgende allertreurigst voorval plaats. Terwijl de 17jarige zoon, die zich te buiten was gegaan, bij afwezigheid der ouders, bezig is met zich in eene bedstede op te hangen, treedt een buurman dc woning binnen, die nog tijdig genoeg' hel touw doorsnijdt. En wal is nu het loon voor dc aangebragte red ding? Dit, dat de inmiddels te huis gekomen vader, den redder zijns zoons de brutaalste bedreigingen naar het hoofd werpt, omdat hij liever hel lijk van zijn kind had aanschouwd In den nacht van den 4den Februarij is, -nabij l/i dorp

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 1