Gepasseerde week Irok liet 50e linie-regementbekend door zijne daden in de Krini op eene militaire wandeling door Parijs. Gp de Quaie aux Flcurs, in de Cilc nabij de prefektuur van policie, maakte liet regement plotseling halt om cenigc oogen- blikken uit te rusten. Een zeer groote menschenmassa had zich al spoedig 0111 die soldaton geschaard en de kreet: Leve het vijftigste linie-regement!" klonk van alle kanten. Ook aan anli- ïussische demonslraliën ontbrak het niet, en bij herhaling hoorde men: Leve de oorlog! weg met de Russen! weg met de Ko zakken!" roepen, en wie weet hoede zaak ware afgeloopen, indien niet onmiddf lijk ecu dertigtal policie-agentcn waren verschenen en de kolonel met een vriendelijken groet aan de toeschouwers, bevel tot afmarcheren had gegeven. Volgens de Nieuw-York Herald heeft te Hongkong een voor val plaats gehaddat niet anders kan strekken dan om de ver bittering tusschcn Amerika en Engeland nog meer aan te vuren. De zaait komtvolgens genoemd blad hierop neder Een ma troos amerikaansch burger t deserteerde te Hongkong van het amerikaansche koopvaardijschip Rendeer kapt. Nichols. De kapi tein eischle van de engelsche autoriteiten de uitlevering van den matroos. Deze weigerden doch de matroos keerde daarna uit ei gen beweging aan boord terug en werd korten tijd later in boeijen geslagenwegens insubordinatie 11a zijne terugkomst aan boord gepleegd. Elet schijnt, dat deze werkelijk zeer vreemde loop van zaken anders door de engelsche autoriteiten werd opgevat of wer kelijk anders in elkander zat. Althans eene bende negersbekend van in dienst der engelsche politie te staanbestormde de Ren deer, verloste den matroos en nam den kapitein als gevangene me- do, die later door de engelsche autoriteiten veroordeeld werd tot 50 dollars boete en 25 dollars schadevergoeding aan den matroos. Het schijnt, dat de kapitein intusschcn aan den amerikaanschen consul ie Hongkong was uitgeleverd, want hij weigerde niet slechts te betalenmaar nam de wijk aan boord van het amerik. oorlogschip Powthattam. Een der eigenaars van de Rendeer be taalde daarop de 25 dollars om de in-beslagneming van hel schip te voorkomen. Doch daarmede niet te vredenlieten de engel sche auloriteiten den amerik. consul zeiven in hechtenis nemen onder beschuldiging van een gevangene, den kapitein Nicholsop onwettige wijze aan het amerik. oorlogschip uitgeleverd te hebben. De consul bevindt zich alsnog in de gevangenis, zijnde nog geene uitspraak in de zaak gedaan. Men zal de ophelderingen van engclschen oorsprong moeten afwachtenalvorens tol een regt begrip der zaak te kunnen komen. Zooveel is echter zeker, dat de New-York Herald den president aanspoort, om eene schitte rende voldoening van Engeland te eischen. In de provincie Toledo, Spanje, heeft in zeker dorp eene bende struikroovers, ten getale van 18 man, allen met buksen ge wapend zich meester gemaakt van het huisbewoond door een rijken grondeigenaar en hem eene som ten bedrage van 50,000 du- ros en verscheidene paarden ontnomen. Niettegenstaande de be woners van het dorpwaaronder men 40 nationale gardes teltIe wapen waren gesneldmogt het hun niet gelukken de roovers met goed gevolg wederstand te bieden. Onder de strijders merkte men ook op de geestelijkedie uit het bovenraam zijner woning op de vermetele aanranders vuurde. De neef en een der bedienden van den bestolenezijn in dit gevecht gedood. Te Chelmsford stond 22 Febr. een persoon teregtdia van verscheidene moorden beschuldigd was. Het publiek was zoo groot, dat een der naar de zittingzaal voerende trappen door de zwaarte brak. Een jong mensch van achttien jaren verloor daarbij het levenen verscheidene andere personen werden zwaar gekwetst. De Presse bevat een brief uit Konstantinopclwaarin een uittreksel gegeven wordt uit de 50 artikels, waarin de vertegen woordigers der groote, met de verbondene mogendheden en de turksche ministershunne inzigtcn hebben medegedeeldomtrent de reorganisatie der Donau-Vorstendommeu. Daaruit blijkt, dat het hospodaraat blijft behouden, maar slechts voor het leven. Dadelijk na het ten einde loopen der volmagten van de tegen woordige titularissen, wier bewind in de maand Juuij van dit jaar eindigt, zal een voorloopig stedehouder hen vervangen, en eene commissie van 12 Moldaviërs en 12 Wallachijers zich naar Kon stantinopcl begeven, ten einde aldaar onder de oogen van het opper bewind eene nieuwe grondwet te ontwerpen. De grondsla gen voor deze grondwet zijn insgelijks reeds geschetst. Daarin wordt een nationale vertegenwoordiging vastgesteld, bij wijze van verkiezing. Dit wrtgevend licghaam zal buitendien het regt heb ben, om drie candidaten voor den te benoemen hospodar voor te stellen, waaruit de Porte en zijne gealliëerden zullen kiezen; de hospodar moet echter steeds een inlander zijn met uitsluiting der Phanaorioten. De magt der vorsten is merkelijk verminderd en die der magistratuur vermeerderd. De Bojards zullen belastingen moeten betalen en de eigendom is toegankelijk voor al de burgers en zelfs vreemdelingen. De heer Sadleir, een der iersche leden van het Lagerhuis en onder het laatstvorigc ministerie een hoog staatsambt vervullende, heeft zich dezer dagen om het leven gebragten welgelijk hij in achtergelaten brieven verklaarde, omdat de bedriegerijen en valschheden, waardoor hij zich in de laatste jaren groote sommen gelds ten nadcele eener menigte personen toegeëigend had, aan het licht kwamen. Onder de achtergelaten brieven van Sadleir die bij het onderzoek der lijkschouwers overgelegd zijnis er een waarin hij uitroeptAchhad ik weerstand geboden aan de eer ste verlokking tot specnlatien Burgerlijke Stand van 23 Februari} 1 Maart 1856. GEHUWD: K. J. van Hemert en J. P. Jollij. P. Keu zekamp en J. M. Beddorff. BEVALLEN: A. J. de Klerk geb. NaminkD. M. Meursgeb. Heere Straghout Z. J. van Luinen Huibert geb. Siewers D. A. Grande geb. Govers D. M. Pool geb. Gerssen D. M. J. Helleman geb. Strikker D. M. M. van Es geb. Willems D. N. Pronk geb. Vos D. N. Riemers geb. Platvoet Z. Levenloos aangegeven 1. OVERLEDEN: P. Vos 54 j. G. Veenendaal 51 j. GEMEHGDE BERIGTEU. De keizer van Frankrijk heeft den hollandschen stuurman van Essen, die met gevaar zijns levens de fransche brik Ifarmonia, benevens de manschap gered en het vaartuig, na eene reis van 50 dagen, gelukkig te Marseille heeft gebragthet ridderkruis van het legioen van eer overhandigd. De koningin-weduwe wordt tegen het begin van Mei in den Haag terug verwacht. De Perzen zijn naar Herat opgetrokken om liet voor Dost Mahomed te beschermen. Rolhschild heeft met den kanselier der engelsche schatkist de nieuwe leening ad 90 gesloten. I11 het jaar 1855 zijn in Californie 558 personen gedood en daarvan slechts 9 door de regterlijke magt. Lola Montcz heeft op het theater te Melbournc den spinnedans uitgevoerd in zulke korte rokken, dat beschaamde lieden er door geërgerd werden. In Konslan- tinopel is men beducht voor eene geld- en handels-krisis. De noordelijke forten zetten hun vuur tegen zuidelijk Sebastopol nog voort. De engelsche armee is steeds zeer levendig gestemd om den oorlog voorttezettcn. Te Athene zijn op vrouwendag 8 roovers geguillotineerd. De berigten uit Parijs gewagen van diners, soupers, soirees, concerten en schitterende feesten. De graaf van Vlaanderentweede zoon van koning Lcopold, heeft een jaarlijksch traclement van 150,000 francs bekomen. De arron-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 2