Een rijk landbouwer der gemeente Cuipa is in hechtenis genomendaar het gebleken was boe hij ccne zijner dochters zeven jaren lang in een donker en ongezond verblijf opgesloten had gehouden, omdat zij gcene verkeering zou hebben met ecu jon geling, op wien zij verliefd was en met wien de ouders niet wilden gedoogen dal zij huwde. Het meisje is dien ten gevolge krank zinnig geworden. Dc vader zou echter volstrekt geen berouw toonen, daar hij meent dc grenzen der vaderlijke magt niet te builen gegaan te zijn en voor de eer zijner familie gewaakt te hebben. Te Marseillc heeft een kapper zich zoo zeer de gunst van het vrouwelijk publiek welen te verwerven, dat de dames, toen hij bij de loling een laag nominer trok, dadelijk eene inschrijving opendenten einde voor hem een plaatsvervanger voor 2800 frs. te koopen. Er wordt verzekerd, dat de Keizer der Franschcn zijne on tevredenheid aan den dag liceft gelegd over de weinig afdoende uitkomsten, welke de eerste zittingen der conferentie hebben op geleverd en over hel tijdverlies, hetwelk daarvan het gevolg is geweest. Te Potsdam heeft dezer dagen een tandmeester zijne vrouw, zijne twee kinderen en eindelijk zich zeiven door chloroform van het leven beroofdzorgen en verdriet schijnen hem tol deze vrcese lijke daad te hebben gedreven. Een kaïnerbehauger Ie Berlijn bij wien wegens eenige schulden eene executie had plaats gehad, heeft uit wanhoop over zijn koin- mervollen toestand zijne vier kinderen den hals afgesneden en zich zeiven willen doodeu. Twee kinderen zijn dood, de overi gen hoopt uien Ie redden; hij zelf is in zeer zorgvollen toestand naar een gasthuis gebragl. Te Parma heeft een nieuwe staalkundige moord plaats gehad. De inspecteur-generaal der gevangenissen van hel hertogdom werd namelijk, uil den schouwburg komende, vóór zijne woning door verscheidene dolksteken getroffen. In ren brief uit Alcxaiidric, welken de Gonstitutionnel me dedeelt, wordt gezegd, dat de onder-koning van Egypte besloten heeft eene poging te doen, om Int vraagstuk, dal reeds zoovele eeuwen de nieuwsgierigheid bezighoudt, te welen, den oorsprong van den Nijl op Ie lossen. Ilij zou Ie het bevel van eene nieuwe expeditie tol dit doel willen opdragen aan den graaf d'Escayrac dc Laulierelid van de centrale commissie der geographische maat schappij en bekend door zijne reizen in het binnenland van Afrika. Onlangs werd in Tonnesse een doodvonnis uitgesproken waarbij een paard als getuige tegen den beschuldigde heeft gediend. Dc zaak die beslist moest worden alvorens het vonnis te kunnen uitspreken, was de juiste plaats te vinden, waar dc misdaad ge pleegd moest zijn. De schuld van den aangeklaagde was genoeg zaam bewezen, maar de zaak werd behandeld \oorcenhof, welks rcglsgebied zich tot het twaalfde district bepaalde. Dit district was van het dertiende afgescheiden door een pad, dat ongeveer veertig schreden ver van een boom verwijderd was, aan wiens voet men het li|k van den vcislagenc had gevonden. Die boom stond in het twaalfde district, maar er waren vermoedens, dat de moordenaar het lijk van den weg naar den voet des booms gesleept had. Zoo men dit bewijzen kon, zou de reglbank wegens hare juiisdiktie zich onbevoegd moeten verklaren en den gevangene ontslaan. De zaak werd lot voldoening der jury opgelost door het paardwaarop de vermoorde op het oogenblik van de misdaad gezeten was. Dit paard werd op den weg gebragl, die de twee districten scheidde, cn gaf duidelijke leekenen van schrik en angst toen men hel naar den boom leidde; daar gekomen werd het dier zoo wilden woest, dat men het ter naauwernood bedwingen kon. Men bragt het weder op het pad terug, en liet het toen aan zich zelf over; het liep regt o;i den boom toeen woelde met den voorpoot de aarde om o]i de zelfde plaats, waar men het lijk gevonden had. Slechts met groolc moeite mogt hel gelukken hei paard van daar te ver wijderen. De proef werd nog eenige malen herhaald en daar zij telkens het zelfde gevolg opleverde, nam de juiy de getuigenis van hel paard als bewijs aan dat de moord aan den voet van den boom had plaats gevonden, en de moordenaar werd veroordeeld. De staatsbegrooling van het fransche keizerrijk over 1857 geelt de volgende resultaten Ontvangst, gew. en builengew. 1710174312 fr. Uitgaven 1693037I6f batig slot 134173 f8 Bij deze bcgrooting zijn de oorlogskostendie door buitenge wone middelen gedekt wordenniet opgenomen. De buitengewone uitgaven betreffen alleen 33364000 fr. voor nieuwe aan te leg gen werken. Van hoogerhand ziin Ie Parijs maatregelen genomen om het binnendringen van speculerende dames op de beurs legen te gaan. Oin dit. verbod te ontduiken, hadden vele van de hardnekkigste spcculalrices eene mannelijke kleeding aangenomen. Men schrijft uit Lyon: Voor eenige dagen trok een portu- geesch officier door deze stad met een ourang-oulangdie hij in de bosschen van Bengalen ving. Dc aap die 6 engelsche voeten hoog is, gaat zonder moeite regt op. Van het eene oor tot het andere heeft hij het benedengedeelte van hel gezigl met eene soort van baard bedekt, die zijne gelijkenis met den mensch nog meer vermeerdert. Een groole menigte vcrzelde dit zonderlinge dier dat met zijn nanking broek en den stroohoed pedant op een oor, er uitzag als een amcrikaansche planter. In het Wcstminsler palacc te Londen, hel prachtig gebouw waar dc beide huizen van hel parlement vergaderen, zal een ko lossaal uurwerk te slaan komen, met een slinger van 600 ffi. De wijzer is 11 voet lang, dc afstand lusschen de punten op de wijzerplaat welke de minuten aangeven is niet minder dan 14 duim en dc cijfers welke de uren aanwijzen zijn bijna 7 voet van elkaar verwijderd. Deze reusachtige klok heeft 4 wijzerplaten van 22 voet in middellij?, welke zich bevinden in de 220 voet hooge toren. De groote klok, waarop de uren zullen geslagen worden is 8 voet hoog cn 9 voet wijd cn zal 13 ton wegen; de hamer die de slag doet zal 400 ffi zwaar zijn en een likje geven dat met eene zwaarte van anderhalf'Ion valt. Burgerlijke Staml van 8 15 Klaart 1836. GEHUWD: J. M. Horksol cn M. B. Rombcrg. BEVALLEN: G. de Waard geb. Buis D. E. Ran geb. de Waard 1). J. A. G. Watjon geb. Schuit Z. G. Grooffgeb. Ligt hart D. J. Klein geb. Zeeuw D. A. Jonker geb. Paarl- berg D. A. van de Velde Z. J. Gal Z. J. van Sti- priaan Z. Levenloos aangegeven 1. OVERLEDEN: D. Houtzager 40 j. A. Kamp 13 j. H. P. de Haan 2 m. W. Mouls 52 j. A. J. van Osenbruggen 52 j. H. Schraa 71 j. C. Moorman 24 j. GEMENGDE BEBIGTEÏT. Prinses Marianne is gerepatrieerd. Volgens de kölnische zeitung zal er in dit voorjaar eene geregelde sloombootdienst tus- schen Amsterdam en Slcliin tot stand gebragl worden. De be- rigten uil dc mijnen van Australië luiden gunstig. De staats loterij zal gewijzigd worden. Op til eenige promotion bij de regisiratie cn posterijen. In bet nabij Rotterdam gelegen dorp Charlois heeft een ontzettende brand gewoedwaardoor drie buizen

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 2