GEME1TGDE BEBIGTBN. FETTILIaETOlT. Caroline B. Het chinesche nieuwjaar. geeft daaraan het volgende opschriftOpgave der volksbewegin gen in Spanje onder het bestuur van de progressistische partij, te rekenen van de omwenteling in de maand Julij 1854. Burgerlijke StandQvan 19 '-6 April 1856. GEHUWDJ. Duinker en G. Duinker. D. Hoogenbosch en J. II. Winter. S. Sijbrands zich noemende en schrijvende F. S Feddes en J. \V. Keijsers. F. Louw en C. J. Leijcr. W. J. de Wijn en A. Prins. J. Groot en A. Kos.J. Bak ker en G. Noot. T. vau Nispen en A. Meilink BEVALLEN T. Leddij geb. Boendermaker Z. A. Jelgersma geb. Lastdrager I). N. Maalstced geb. Metzelaar Z. G. P. van Otteren geb. vrn den Bos Z. P. Roos geb. Slroker D. A. Wobben Z. OVERLEDENM. M. M. Leunisse 5 w. C. Spil 6 m. S. van der Meer 54 j. J. van der Ster 56 j. Ali-pacha zal zich naar Londen begeven om prins Albert de in- signieu van de Midjidie orde te overhandigen. De kwestie (us- schen Engeland en Perzie is nog niet bijgelegd. Het kanaal van Sucz is op het congres te Parijs onder de bescherming en garantie der aldaar vertegenwoordigde regeringen gesteld. De Morning Adverliser berekent, dat de oorlog Engeland 100000000 c£ heeft gekost. De koningin-moeder van Zweden zal den 10 Mei naar Parijs vertrekken.De grijze russ. rijkskanscl. v. Nesselrode zal eerlang van het sfaalstooneel aftreden. De telegraaflijnen in Turkije zijn thans voor algemeen gebruik geopend. De infanterie in Oostenrijk is met nieuwe geweren voorzien, waarmede men op 900 pas afstands een zeker schot kan doen. Hel diner, hetwelk de stad Parijs ter eere der vredesconfcrcnlien gegeven heeftheeft 50,000 fr. gekost, dus 500 fr. per hoofd, daar er 100 personen aan deel genomen hebben. De keizer en de keizerin van Frankrijk zullen tegen het einde der maand de zomerkwartieren betrekken. Dc koningin is den 17 dezer te Slutlgart gearriveerd. De leden van de eerste kamer zijn legen den 29sleu April bijeenge roepen. Inde gemeente Achllienboveiieen dorp van 420 zielen, heeft van 5 Julij 1855 tot 15 April 1856 geen enkel sterfgeval plaats gehad. De spaansche wetgevers hebben beslotendat de raadslieden der kroon twee jaren lang minister zouden moeten ge weest zijn om aanspraak op pensioen te kunnen maken. In het departement der Moezel heeft men aanzienlijke steenkolen mijnen ontdekt. Keizer Napoleon is voornemens van Parijs eene havenstad Je makende kosten worden begroot op 400,000,000 francs. Te Hoorn is een werkman door een misstap van een dak gevallen en overleden. Keizer Alexandcr heeft hel ontslag van alle militiens bevolen. Graaf Orloff is tot president van den rijksraad benoemd. 16 25 Junij, feesten te Utrecht. In de gemeente Blars (Frankrijk) heeft een jongeling van 22 jaren zijne 15jarige zuster door vcrworging van liet leven beroofd. De parijsche bladen hebben bevel ontvangen niets aangaande het vredesverdrag van 50 Maart openbaar te maken. Hel sar- diuische hospitaal te Koustanlinopel is afgebrand. De belgischc wetgevers hebben eene som van 500,000 fr. goedgekeurd voor dc viering van de 25ste verjaring der regering van koning Leopold. Er wordt in Schagcn een notaris gcwcnscht. De goede ingezetenen van Schagen verwachten eerstdaags dc publieke pleg- tige installatie vau den heer Burgemeester. De afschaffing neemt toe. Schetsen uit het dagboek van een huisjes-opzigter.) Nimmer zal ik dien maandag vergelen, toen ik voor het eerst de schamele woningen moest binnen treden, otu met een streng gelaat en forsche stem de huurpenningen te iiineu van dc inwoners dier verblijven, welke men naauwelijks woningen noemen kan. Men kan zich bijna geen denkbeeld vormen van het zonderlinge ameu blement waarmede zij zijn opgesierden nog zonderlinger is het leven van wie er zich vestigen. Onder de grootste onkunde heerscht er soms een overblijfsel van welgemanierdheiddie het genot eeuer goede opvoeding verraadt, en bij de grootste armoede treft men overblijfselen van weelde aandie de penates reeds zijn van meer dan een geslacht. Doch wijken wij niet af van ons tafereel. De straat, of liever de buurt, waarvan 'mijn patroon mij liet opzigt had opgedragenwas achter de wallen gelegen, en bestond uit een twintigtal huizen aan de straat, benevens een paar poorten met woningen daarachter. Één huis echter, dat driemalen grooter was dan de anderen, en bij kamers verhuurd werd, waarvan men de be woners in de wandeling de groot en van de buurt noemde, was altijd mij het liefste om des maandags binnen te treden. Niet omdat ik daar zonder zuur te zien het geld prompt ontvingmaar omdat men er mij nimmer eene beleediging toevoegde of mijn patroon met den naam van woekeraar bestempelde, ecu naam dien hij geenszins verdiende, want vau de weinige huur, die ik steeds ontving, kon hij naauwelijks de grondlasten betalen, en wanneer er hier of daar noodige reparatie moest geschiedendan was ik zeker dat hij zulks niet van de gewonnen huurpenningen liet doen, neen, in dat huis woonde op de boven-achterkamer eene weduwe met haar zoon, die mij bij het eerste gezigl belang bad ingeboezemd, en door hare buren de madame en de kleine mon sieur werd genoemd. Niemand wist er echter iets meer van te zeggen, dan dat moeder en zoon er altijd even knap uitzagen, wanneer zij zich op straat vertoonden. Van waar zij gekomen waren, voor dat zij deze woning hadden gehuurd, wist ook nie mand, zoodat de buurvrouwendie gaarne iels verteldenzich in allerlei gissingen verdiepten. Zoo verstreek de eene week na de andere; de winter naderde; de huurpenningen van dezen en genen bleven door werkeloosheid achterwege, doch dc weduwe was en bleef prompt in hare betaling. Wat mij evenwel meer dan eens verwonderde, was, dat, wanneer ik de rondte deed (hetgeen meestal op het zelfde uur geschiedde) altijd hare deur was gegrendeld, en wanneer ik op dezelve tikte, zij immer met het geld in de hand deze opende, en met een vriendelijk gelaat mij toevoegde: «Zie daar, Mijnheer." Nimmer was het mij vergund geworden een blik in hare kamer te slaannimmer had ik haren inboedel in oogenschouw kunnen nemen, of was mij een spoor van haar be staan ter oore gekomen, en ik wist niets rncer van haar dan dat zij zich de weduwe B. noemde. Vervolg en slot hierna.) De eenigste feestdag voor den anders altijd werkzamen Chinees is nieuwjaar, het laatst ingevallen op den 6 Februarij jl. Die dag wordt dan ook door hem degelijk gevierd. Tegen dien tijd wordt alles schoon gemaakt en het beste kleed voor den dag gehaald, menigmaal ook maar voor den tijd van het leest gehuurd, de geringste werkman verschijnt dan in een zijden buis en blaauwc kousenzelfs voor den bedelaar verkrijgt het leven dan eene nieuwe aantrekkelijkheid, daar hij zijne lompen omkeert en vriendelijk glim lacht, wanneer eene milde hand hem eene dubbele gift toereikt.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 3