Jl. zondag morgen, te half tien ure, arriveerde, gezeten in zijn rijtuig (gevolgd door 8 a 9 andere rijtuigenwaarin zijne vrienden plaats genomen hadden) jlir. 31. Salvadoront slagen uit de cellulaire gevangenis te Amsterdam. Eene menigte menschen had zich zoo wel aan de poort, welke hij biun-nreed, als in de nabijheid zijner woning verzameld. Zonder zich op te houdenreed hij door de groepen regtstreeks naar zijn huis en vertoonde zich op eene bovenverdieping vooreen geopend raam aan de verzamelde menigte. Ecu detachement dragonders te paard stond op de groote markt en keerde daarop i voorbij zijn huis naar de kazerne terug. Een Engelschman reed onlangs per extra post van Rome naar Napels, vergezeld van zijne dochter, eene vriendin en een bediende. Tusschen Velletrie en het onmiddelijk voor de ponti- nisehc moerassen liggende stadje Cislernabegon het even te schemeren, toen zes straalroovers met geweren het rijtuig, dat langzaam den heuvel opreed, omsingelden. De beide jongedames moesten het rijtuig verlaten en werden door een der bandieten naar de wegsloot geleid met last om met afgewend gelaat daar te blijven slaan, terwijl hij zelf met het geweer in den arm hare bewegingen gadesloeg. Middelerwijl eischlcn de vijf overige roo- vers den achtergebleven ouden heer zijn geldhorologie en an dere kostbaarheden af. Deze bezwoer, dal hij aan geld maar 20 Napoleons d'or hij zich had, welke met de rest werden overge geven. Na de berooviug mogten de twee dames naar het rijtuig terugkeerenterwijl de roovers zich ijlings verwijderden. Aan de Presse wordt uit Konstantinopel geschrevenHel vervoer der ruiterij houdt de militaire administratie zeer bezig. Op de Klim zijn niet minder dan 50 a 55,000 paardenen het zou derhalve een reuzenwerk zijndeze dieren te gelijk te trans porteren. Wel is waar zijn daaronder 15,000 inheemsche kleine paarden die men gaarne aan de Russen en Turken zou overlaten maar de overige 20,000 kavallerie- en artillerie-paarden moeten naar Frankrijk en Algérie terug gezonden worden. Men neemt nu in overweging, om ze over land te laten terugkeeren, welk vervoer vier maanden tijds zou vercischen. De heer de Momy vertrekt naar Moskon bij de krooning van keizer Alexander II, ten einde aldaar keizer Napoleon te ver tegenwoordigen. De hooge prijzen van alle levensbehoeften bij de krooning des keizers zullen voor hendie aldaar hunne souvercinen vertegen woordigen, groote fortuinen cischen zoo kost een rijtuig met twee paarden nu reeds, vijf duizend francs per maand, terwijl een be trekkelijk kleine woning gedurende het kroonings-feest op twaalf duizend francs te staan zal komen. In Ierland is de geschiedenis van de vermoorde mrs. Sarah Kelly thans het onderwerp der gesprekken. Het vermoeden bestaat dat het te kennen gegeven voornemen van de overledeneom den pachtprijs van landerijendie zij in kwade tijden verminderd had weder te verhoogende oorzaak van de gepleegde misdaad is ge weest. Overigens wordt zij als eene zeer milde grondbezitster be schreven, die aan de van haar afhankelijke pachters en arbeiders vele weldaden bewees. Mrs. Kelly was eene zeer vermogende dame. Hare goederen bragten haar jaarlijks 7 a 8000 p. st. op, en bo vendien geraakte zij bij den afloop van het vermaarde proces „Kelly tegen Thewles" in het bezit van ecu vermogen van 250,000 p. st. Een harer naastbeslaandenbeheerder van het goed Ballindery waar de misdaad gepleegd werd, is als verdacht van den moord of de aanzetting daartoe in hechtenis genomen. Een neef van de overledene en ecu aantal kinderen waren getuigen van de misdaad. De beide moordenaars droegen vrouwen kleederenen hadden zwarte maskers voor het gezigt. Toen zij mrs. Kelly naderden nam deze de vlugtmaar viel dadelijk op den grond, misschien door schrik onmagtig gewordenof ten gevolge van een andere omstandigheid. Een van hare vervolgers boog zich over de liggende heen, mikte bedaard en joeg haar een pistcolkogel door de slaap; daarop ging hij ter zijdeen zijn medgezel voltooide hel bloedige werk door een tweede schot. Thans gingen beiden op den onge veer 50 voet verwijderden neef af, die gerucht gemaakt had. Deze vluglte dadelijk en nam niet eerder rust voor hij hel zekere huis bereikt had. Dc vermoorde had een merkwaardig leven achter zich. De dochter van een tapper in een stadje van hel graafschap Kent, werd zij op nog zeer jeugdigen leeftijd door een voornaam en rijk man verleid en ontvoerd, die met haar oin nasporingen te ontgaan, van de eene plaats naar de andere trok en zich eindelijk in Ier land nederzette. Het duurde niet lang of dc oude rouc werd zijne gezellin moede, en na een oponthoud van een paar maanden te Dublin dwaalde zij zonder huisvesting, zonder middelen en verlaten de straten van dc iersche hoofdstad rond. Een degelijk advocaat, met wicn zij toevallig bekend werd, trok zich harer aan, stelde een regtsgeding legen haren verleider in en bewerkte de veroordec liug van denzelven tot eene schadeloosstelling van vcrscheideuc duizend pond. Daarmede scheen de ongelukkige uit den nood gered te zijn. Dan reeds na een paar weken was het geld weder weg, tengevolge van een faillissement desgenenbij wien zij het geld belegd had. Bijna twintig jaren leefde zij daarop te Dublin als een uit de maatschappij cenigermate verstoolciielot zij eerst de maitresse, vervolgeus de vrouw van eenen heer Kelly werd, die zich door zijne werkzaamheid als advocaat een aanzienlijk vermogen verworven had. Na zijn overlijden voor 10 a 12 jaren werd de aanspraak van mrs. Keliy op zijne nalatenschap door verscheidene leden zijner familie bestreden, en er ontstond een belangrijk en ingewikkeld proces uit, dat door haar met eene bewonderenswaar- rige standvastigheid werd volgehoudenen bij alle geregtshoven ten haren gunste beslist. Ten gevolge van de verwikkelingen tusschen Engeland en Pcrzie en het zenden van twee brilsche stoomers naar de perzische golf beginnen de Perzen insgelijks toerustingen te maken. Alle beschikbare troepen zijn in de rigling van Schiras afgezonden. Er is bevel ontvangen te Mohammera, aan de monding der Eu- phraatverschansingen oplewerpenen men heeft kanonnen en artilleristen derwaarts gezonden. Aangaande den eetlust van het engclsche leger wordt ge schrevendat het dagelijks 250000 pond gerst, 250000 pond hooi en 90000 pond brood en maandelijks ongeveer 5000 runde ren en 15 a 18000 schapen verbruikt. Dc koningin van Spanje heeft aan den paus drie priesler- ornaten, die ieder uit drie kleedingstukken bestaan, alsmede een miskleed of casula ten geschenke gezonden, hetwelk door hare koninklijke hand geborduurd en met zeer schoone en kostelijke edelgesteenten versierd is. Volgens tijdingen uit Beyrut van 14 April was te Naplus (paschalus Damascas) en omstreken een opstand uitgebroken doordien een engelsch zendeling een turkschen bedelaar vermoord had. De gebouwen van hel consulaat en dc kerken der Christe nen zijn aangetast en de pruisische consul is vermoord. Dc consuls te Beyrut waren bijeengekomen om over deze gebeurte nissen te beraadslagen. ESmrgeïTsjlke Stand van 20 AgjrIS 3 Mei 1856. GEHUWD: J. Lenson en M. S. Groen. P. Kuiper en A Drijver. BEVALLENA. A. Bas gcb. Rover Z. J. Suitselaar geb. Nugter I). B. Bocsaart geb. Amen D. W. F. F. van-Sprang geb d' Ilarvant Z. M. E Meijer geb. Janzen Z. en I). M. i Remmers gcb. Kunst Z. T. Kindt geb. Poth D. M. J. E. v Strootrnan geb. Brevet Z. B. Gulter geb. Meijer D.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 2