tredende lid van het hoofdkiesdistrict Alkmaar is de heer jhr. mr. C. van Foreestvan hel hooldkiesdistrict Iloorn de heer mr. P. M. Nolthenius. Het voorloopig verslag van de Tweede Kamer der Statcn- Generaal over het ontwerp van wet op het lager onderwijs is zeer uitgebreid; men verzekert, dat het een boekdeel uitmaakt van ongeveer 16 vellen druks, dat het thans gedrukt wordt en spoedig bij de regering zal ingediend worden. Dat het zoolang uitblijft, is aan de uitgebreidheid tocleschrijveu en aan de groote zorg, welke er door den griflier van de Tweede Kamer aan besteed wordt. Men verhaalt verder, dat het om de volledigheid en naauwkeurigheid te bevorderenbij gedeelten is in handen gesteld van de voornaamste leden der Kamer, als aan de heeren Thor- beckeGroen van Prinsterer en anderen. De regering stelt zich voor, dat zij met het antwoord bij het hervatten der zittingen van de Tweede Kamer, in hel begin van Junij, gereed zal zijn, en als het dan tot geen nieuw onderzoek in de afdeelingen aanleiding geeft, dat er dan spoedig met de discussicn een aanvang zal kunnen gemaakt worden. Het voorloopig verslag wegens het wetsontwerp is ontvangen. Eene groote meerderheid heeft zich tegen de schoolpligtiglieid verklaard. Men verlangt meerder verband tusschen het openbaar lager onderwijs en het bedrijvig volksleven. Men beeft ernstig overwogen de toelating van het christelijk element op de openbare lagere school. Enkele leden wenschten ditdoch de groote meer derheid was er legen. Daarom zal het ouderwijs niet godsdienst loos zijnmaar zal het in het algemeen deugd en godsvrucht moeten inprenten. De groote meerderheid oordeelde, dal de wet niet van christelijke beginselen spreken kon zonder tot misbruiken te leiden. Opwekking tot godsvrucht en zedelijkheid is wenschelijk en voldoende, alles zonder krenking van andersdenkenden en zonder zich met kerkelijke leerbegrippen in te laten. De minder heid verkoos alsdan gezindheids-scholen, doch de groote meerder heid beschouwt dit als bepaald strijdig tegen de grondwet en met bet. volksbelang. Zij vereenigt zich deswege volkomen met het stelsel der wet. De meerderheid is voor het stelsel der benoeming van onderwijzers door den gemeenteraad en wenscht ook de re geling der bewaarscholen bij de wet. Een paar dagen geleden overleed te Leiden een broodbakker en was diens begrafenis op den 8sten dezer bepaald, doch in den voorafgaanden nacht hoorde de dienstmaagd een zwaren slag, en bleek bij onderzoekdat de doode op den grond lag en de kist onderst boven; dadelijk aan schijndood deukendewerden een paar professoren geroepen en een uit Amsterdam ontboden. Of nu de broodbakker werkelijk schijndood wasis nog niet bekendde be grafenis echter is twee dagen uitgesteld. Een nieuwe tak van industrie schijnt er te zijn ontstaan: het vergrooten der aangeduide geldswaarde op coupons. Dezer dagen werd een merkwaardig voortbrengsel dezer kunst, waarop de waarde van ƒ1.25' tot 12.575 was opgevoerd, aan een rot- terdamsch kantoor gepresenteerd. De melamorphose was keurig netjes verrigt.evenwel niet ten genoegen van den min. van justitie. De russische steden in hel Oostenwelke consulaten be komen zullen, zijn: Kcrtsch, Kaffa, Taganrog,'Chersoti, Bak- schi Seraï, Simferopol, Sebastopol, Nikolajeff, en te Odessa zal het hoofdconsulaat zijn. Een voorval van onwillekeurige veelmannerij trekt te Parijs de aandacht. Een jongman, door de conscriptiewet genood zaakt in de Krim den oorlog tegen Rusland bij te wonendeed niets van zich hooren en werd daarna als dood opgegeven. Zijne jeugdige weduwe hertrouwt en is acht maanden zwanger, toen, tengevolge der uitwisseling van krijgsgevangenenhaar eerste man uit Rusland terugkomt. Wat de vrouw aangaat, aan wicn zal zij toebehooren. De wet wijst baar loc aan haar eersten echtgenoot. Onlangs werden verscheidene duizende personen door Teen ongewoon schouwspel naar de oevers van het Surry kanaal gelokt. Het gold eene weddingschap om b tusschen twee clowns mr. Paul Herring en Gariet, die, elk gezeten in eene wastobbe, met 4 ganzen bespannen, om het snelst een afstand van 500ellen op genoemd kanaal zouden afleggen. Het brooze vaartuig van mr. Gariet sloeg echter bij 't begin van den wedstrijd om, een korten tijd met man en ganzen in de diepte verdwijnende. Allen werden gelukkig gered. Ofschoon dus de drenkeling de weddingschap ver loren haddaar mr. Paul Herring inlusschen statiglijk aan den eindpaal genaderd was, kon hij toch het. genoegen niet weerstaan omna van klecding verwisseld te hebbeneen tweeden logt te doen, die ditmaal, onder de toejuiching der menigte, niet allen glans afliep. Zoo als men weet heeft de kunst zich beijverd om de kip pen van het, naar menschelijk inzien, verdrietig broeijen te ont slaan, door de kiekens door kunstmatige verwarming uit de eijer- schaal te verlossen. Er loopen op dit oogenblik in vele streken kippen en hanenop die wijze ter wereld gekomenvrolijk en tierig op de boerenerven rond. 't Was echter der kunst nog niet genoeg om de kip van den last des broeijens te bevrijden een natuurkundige te Keulen heeft er nu iets op uitgevondenom haar te noodzaken al de eijeren, die zij bij welwezen in vijf of zes jaar denkt te leggenin één saizoen te leveren. Daar haar carrière dau gesloten is, kan zij haar leven onmiddelijk eindigen in den middagpot. Bij Sebastopol wordt ter plaatse, waar de uitbarsting der mijnen aan zoo veel dappere soldaten het leven gekost heeft, een kruis opgerigt met het volgende opschrift: Unis par la victoire, Réunis par la mort, Du soldat c'est la gloire, Des braves c'est le sort. Verscheiden russische officieren zullen bij de legers van verschillende europeschc mogendheden in dienst tredenook zullen russische officieren der marine bij de britsche zecmagt worden in dienst gesteld. Te Woolwich heeft 11. zaturdag avond tusschen militie- soldalen en mariniers zulk eene geduchte vechtpartij plaats ge grepen dat een der cerstgenoemden er het leven bij verloor en van beide zijden velen gekwetst werden. De orde kon niet eerder hersteld worden dan nadat de hijstaud eener militaire magt van 400 man was ingeroepen. Het dorp Stillfriedgelegen op den weg van den noorder spoorweg in Duilschland, in de groote vlakte, bekend onder den naam van Marchfeld, is geheel door brand vernield. Deze plaats had eene geschiedkundige vermaardheid, daar in de nabijheid in 1278 de merkwaardige slag plaats had, waarin de koning van Bobeme, Presnysl Otlokar II, zijn troon en leven verloor, waar door Oostenrijk aan het huis van llabsburg kwam. De Gazette des Tribunaux behelst het volgende vrceselijke voorvalEen rijk koopman leefde als weduwnaar met verscheidene zijner dochters in de rue Lafilte te Parijs. Zijn schoonzoon P. vroeger notaris, had na den dood zijner schoonmoeder zijn ambt verkocht en zich te Parijs in de nabijheid van zijnen schoonvader niet der woon gevestigd. Onder de beide familien ïicerschte de beste verstandhouding. Verleden zondag was de geheelc familie bij den schoonvader ten eten geuoodigd. Bij die gelegenheid ontstond eene kleine woordenwisseling tusschen de beide mannentengevolge waarvan de schoonzoon met zijn vrouw het gezelschap vroeger dan gewoonlijk verliet. Maandag morgen stond de schoonzoon te 5 uur opstak een scheermes en een scherpen dolk bij zich en verliet het huiszonder jemand iets te zeggenen kocht voorts een paar pis tolen welke met kogels geladen werden. Weinige oogcnblikkcn

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 2