In den nacht van 15 Mei is uit 'sGraveslein te Leydeu, ontvlugt zekere Jan Puttingdie thans wegens vcrvalsching van coupons gevangen zat. Reeds vroeger was hij te Anisterdan uit de cellulaire gevangenis gebroken. Het is hem gelukt, om inde zoldeiiug van zijn vertrek inet een krain uiL zijn krib, in een 2 duims eiken deel twee doorsnijdingen, en zoo ecu luik tema ken, en telkens de reten met brood te stoppen, opdat de cipier niets merken zou. Op een zolder uitgekomen, heeft hij daar desgelijks een luik gemaakt in het beschoten dak, en zich aan die zijde waar geen schildwacht staat, aan een kunstig uit zijn beddclakcn vervaardigd touw, en verder touw van schalen, die op den zolder hingen, laten afzakken. Hij moet, als men het hoogst gebrekkige gereedschap in aanmerking neemt, verscheidene weken hieraan hebben gewerkt. Men verneemt, dat zich aan de Kaap de Goede Hoop eene commissie heeft gevormd, die een plan ontworpen heeft om ne- derlandsche jongelieden in slaat te stellen zich derwaarts te bege ven. De commissie heeft zich in verband gesteld met eenige per sonen hier te lande, aan wier hoofd zich de heer Beelaerts van Blokland te Rotterdam bevindt, en dezen uitgenoodigd om knapen en meisjesdie daartoe geneigd moglcn zijnnaar de Kaap te zenden. Het reisgeld en de kosten van uitrusting zullen later worden ge vonden uit de verdiensten der jeugdige landverhuizersdie bij landbouwers in het werk zouden worden gesteld; maar ten einde ieder denkbeeld van lijfeigenschap weg te nemen, heeft de com missie aan de Kaap op zich genomen het voogdijschap over de kolonisten te zullen aanvaarden, zoodat de daartoe vereischte stukken haar moeten worden overgemaakt. Men deelt de bijzonderheid mede dal er dit jaar te Kestercn drie volle broeders, geen drielingen, te gelijk hebben moeien loten voor de militie; hun moeder, namelijk, was in het begin van hun geboorte-jaar van tweelingenen in het laatst van het zelfde jaar nog van een zoon bevallen. Volgens berigten uit Konstantinopel van o Mei is ook te Merasch, in hut noorden van Syrië, de niohammedaansche bevol king tegen de turksche overheid in opstand gekomen en tol grove buitensporigheden jegens de Christenen overgeslagendaarbij zou de woning van een agent van het engelsche gouvernement in brand gesto ken en hij zelf benevens zijn gezin in de vlammen zijn omgekomen. Een weener dagblad, hetwelk geacht wordt meermalen de tolk van het gevoelen der regering te zijn, betoogt dat het afzon derlijk verdrag tuschen FrankrijkEngeland en Oostenrijk niet met het oog op nieuwe aanvallen van Rusland tegen Turkije, maar alleen uil vrees voor inwendige beroerten in laatstgenoemd rijk ge sloten is. Het programma van de feestelijkheden, waarmede de sluiting van den vrede op 29 Mei binnen Londen zal gevierd worden, is nu bekend gemaakt. Het bestaal in eene groote revue over de tot nu toe uit de Krim teruggekeerde troepen te Windsor, eene luisterrijke receptie ten hove, volksvermakelijkheden, vuur werken, enz. »Wij wagen de opmerking, zegt de Times, over de menigte der vermakelijkheden van dien dag sprekende, dat men het geheele spel bederven kan door te vele bedrijven in een enkel stuk te willen doen plaats vinden." In het spaansche dorpje Bcndejo verscheen onlangs eene tal rijke en goed gewapende rooversbendejuist toen alle bewoners ter kerk waren. Zij bezetten daarvan de deuren, en hun aanvoerder riep er alle voor welgesteld doorgaande personen een voor een uit; zij werden voorts naar hunne woning geleid, waar zij hun geld en hunne kostbaarheden moesten afgeven. Een rijk Indiër, die in het dorp woont en tegenstand wilde biedenwerd gruwelijk mishandeld. De bende sloeg ongehinderd met haren buit den weg naar Castilie in. Een brief uit Petersburg meldt, dat de russische geestelijk heid tot op het laatste oogenblik weigerde gewillig toe Ie stemmen in hel opgeven van den oorlogdat ook op het tijdstiptoen er sprake was van de aanneming der bekende vredesvoorstellen de hoofden der aanzienlijkste russische faniilien Dcmidoff, Dolgoruky, enz. al hunne have en goed aanboden tot voortzetting van den oorlog. Op den dag van de aanneming van het ultimatum liet de keizer de hooge waardigheidsbekleders van de kerk en de synode in het winterpaleis bijeenkomen en verscheen aldaar met zijn biecht vader die het heilige kruis droeg. Toen sprak de keizer de vol gende woorden: »Evcn als hel lijden van den Verlosser de belangen der menschheid gold, zoo zal ook de voor Rusland allezins nood wendige vrede, na hare doorgestane beproevingentot eene betere toekomst leiden. Het is derhalve mijn onveranderlijk besluit den vrede aan te nemen." Hierop kuste de keizer het kruis en liet het door al de aanwezigen insgelijks kussen. De kordate verklaringen van het bclgische ministerie in de wetgevende vergadering bij de interpellatie over Frankrijks bezwaren legen de belgische drukpers, hebben te Parijs groolen indruk ge maakt. Zij geven duidelijk te kennendat Belgie volstrekt niet genegen is om voor zijn bewind langer voorschriften van de fran- sche regering te ontvangen. Berigten uit Konstantinopel van 28 April melden dat er GOOOO man hel geallieerde leger in Turkije zullen blijven, name lijk 40000 Franschen en 20000 Engelschen. Van die magl zouden 20000 man te Konstantinopel zijn en de overigen over verschei dene punten des lands verdeeld worden. Onlangs heeft een hevige Sirocco zwermen van kwartels uit Afrika in Italië in groote menigte aaugebragt. De dieren vielen door de lange reis uitgeput, halfdood op de kust neder, waar velen met de handen en duizenden met netten gevangen werden. Voor jaren failleerde te Shrewsburij een koopman in wol. Zijne drie zonen bouwden op deze omstandigheid de volgende, ge- ruimeu tijd met succes gedreven industrie. Zij gaven voor dat een vierde broeder zich in Australië een groot vermogen verzameld had, en nu begeerig was om de schuld zijns vaders Ie voldoen. De gelukkige crediteuren lieten zich tot dat einde gemakkelijk vinden en werden allen betaald maar in banknoten verre boven het bedrag hunner schuldvorderingen en die, lang na dat den gebroe ders het te-veel in contanten was ter hand gesteld, bleken valsch te zijn. Verscheidene bankiershuizen zijn bij die opligting be trokken welker bekend bedrag thans reeds 5500 ii 4000 eC heeft bereikt. De policie heeft de gebroeders, na 18 maanden zoekens, eindelijk opgespoord cu in verzekerde bewaring gesteld. In Hamburg is officieel berigt ontvangen, dat er weldra een noord-amerikaansch eskader op de Elbe zou komen, om zich ver der naar Koppenhagen te begeven. Men meendedal de komst dier schepen in verband stond met het geschil over den sondlol. Over de gevolgen van den nu geëindigden oorlog sprekende, zegt de New-York Times het volgende: «Wat Rusland betreft, dit rijk heeft nu het punt leeren kennen waar het zwak is. Het weet nu dat een bloot militaire magt toch niet alvermogend is; dat legers en vloten niets beleekenen zonder de middelen om ze te gebruiken en te recrutercn. Uit de thans verleende concessiën mag men opmakendat ook derussische keizer tot dezelfde overtuiging gekomen isen dat de heerschappij der oud- moscovitische denkbeelden ten einde nijgt. Rusland heeft spoor wegen kapitaal en handelin één woord de zenuw van den oorlog rijkdom namelijk noodig. Na al zijne kostbare mili taire inrigtingen en aanstalten, ziet het, dat eene despotiek gere geerde natie niets vermag tegen verlichte en beschaafde volkeren. Binnen twee jaren heeft het een half millioeu soldaten, eene ontzaggelijke vloot, zijne sterkste vesting en al zijne middelen van vervoer verloren, 't Is duidelijk dat Rusland dit gevoelt en nu al zijne kracht zal inspannen, om zich spoorwegen te verwer-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 2