werkzaam. Hartverscheurend was het te zien, hoe de nabestaan den der fabriek-arbeiders angstvol naar hunne kinderen, cchlgc- nooten of ouders kwamen zoeken. Het ongeluk wordt aan ver schillende oorzaken toegeschrevenvolgens den ccnen was er te weinig water in)den stoomketelvolgens een ander wilde men de machine met meer kracht doen werken dan liet toegelaten was er van te verwachten. In het dagblad van Birmingham vindt men het volgende karakteristieke verhaalEenigen lijd geleden begaf zich de konink lijke familie naar Obsorne, op het eiland Wight. De koninklijke kinderen wandelen er dikwerf aan het strand. Op zekeren dag ontmoette de prins van Wallis een visschersjongendie bezig was om schelpen in een mandje te vergaren. De prins, gcloovende, dat hem in die hoedanigheid alles veroorloofd was, vond er beha- j gen in het mandje van den knaap omver te werpen. Déze werd daar boos om en zeide: »Als je dat nog eens durft te doen, dan zal ik je wat anders leeren!" «Welnu," antwoordde de prins, »lcg de schelpen dan maar weer in den mand, dan zal ik je la ten zien, dat ik het nog eens durf doen!" De knaap raapte daarop de sehelpen dadelijk op en deed ze weder in het mandje, waarop hij den prins toeduwdc: »Kom er nu nog eens aan als je durft!" De prins beantwoordde die uitdaging door den mand andermaal om te werpen, maar dat bekwam hem slecht, want de knaap viel hem onmiddelijk aan en gaf hem een zoo geducht pak slaag, dat de neus en de lippen des prinsen opzwollen en zijne oogen weldra met blaauwe kransen omringd waren. In dien toestand keerde de prins naar zijne in de nabijheid wandelende moeder, de koningin terug. HÜ. verhaalde niets, maar de koningin had spoedig be merkt dat de troonsopvolger bont en blaauw geslagen was, en eischte van hem deswege opheldering. Na eenig aarzelensbiechtte hij getrouw de waarheid op; doch in plaats van troost, kreeg hij van zijne moeder slechts een sterke vermaning: Gij hebt slechts wat u toekomt, zeide zij; »en indien men u niet reeds genoeg zaam gestraft haddan zou ik u van mijne zijde nog eens streng kastijden. Indien gij u wederom zoo gedraagt, dan hoop ik maar, dat men u evenmin sparen zal als thans." Daarop riep de koningin den visschersjongen en gelastte hem, dat hij den volgenden mor gen zijne ouders op het kasteel moest zenden. Deze kwamen werkelijk, waarop de koningin hun kennis gaf, dat zij zich met de opvoeding en de toekomst van hunnen zoon belastte. In een engelsch werkLondon Prisonsdoor Dixonleest men het volgende: In de gevangenissen te Londen is het geene zeldzaamheid kin deren te ontmoeten, die hun eigen naam niet kennen, en slechts een verkorte of verbasterde doopuaam kunnen aangeven, als Bill voor William, Jach voor John, of eenigen toenaam, waarbij zij gewoonlijk werden aangeduid. Het is niet zeldzaam er te ont moeten die hun ouderdom noch de plaats hunner geboorte ken nen; sommigen zelfs weten niet wat de woorden vader en moeder beteekenen. Men houdt in sommige gevangenissen van die intellectuele sta tistieken. Zoo b. v. bevonden zich in de gevangenis te Preston meer dan 60 pCt. van de gedetineerdende volwassenen er onder begrepen, die de maanden des jaars, noch de naam der regerende koningin konden noemennagenoeg 60 pCt. had geen begrip der beteekenis van de woorden deugd of ondeugd, 57 pCt. kenden den naam des Verlossers niet, 55 pCt. waren niet in staat het gebed des Heeren op te zeggen en van hendie het kenden waren er velendie het niet verstonden. Er is te Parijs eene synode van rabbijnen vergaderd geweest welke zichnaar men zegtbezig heeft gehouden met de vraag of de sabbalh niet op den zondag zou kunnen gevierd worden. (Het is niet onnatuurlijk, dat de Israëlilen, geboren financiers, gaarne den stilstand van den handelstijd van op willen zien terug gebragt, en geen middelen onbeproefd zullen laten om het daarheen te brengen.) Lola Montes speelt tegenwoordig in het Victoria Théatrein het Ballarat gouddistrict (Australië.) Ook daar gaat haar leven niet zonder stoornis en standjes voorbij. Ze leeft in open vijand schap met mr. Seckamp, den uitgever van de Ballarat Times, met wien zij onlangs handgemeen werd over een artikel in ge noemd blad, dat hare eer als vrouw had aangerand." De door haar medegebragle rijzweep werd bij dezen twist niet gespaard. Den avond na dit voorval hield Lola bij hare optreding op het toonccl de volgende aanspraak tot het publiek Ik dank u voor de toejuichingenwaarmede gij mij vereert. Het doet mij leed hier openlijk over mr. Seekamp te moeten spreken, maar 't is mijne schuld niet, dat hij mij in zijn ochtend blad van heden op nieuw heeft aangevallen. Gij hebt gewis van t het tooneel gehoord dat heden namiddag lusschen ons plaats had. Ik heb hem op de pistool gedaagd, maar de lafaard, die eene vrouw slaan konde, loopt weg voor de uitdaging eener vrouw. Hij zegt, dat hij mij van hier verdrijven zal, maar ik wil de borden verhangen en mr. Seekamp het kamp doen ruimen." (groote toejuiching.) De fransche Monitcur bevat het volgende: De algemeene tentoonstelling van vee en landbouwkundige voortbrengselen, welke op 1 Junij geopend wordt, belooft een voor deskundigenzoowel wat het aantal als de kwaliteit der ten toon te stellen beesten aangaat, nog nimmer gezien schouwspel, 't Schijnt daarom nuttig om alle belanghebbenden opmerkzaam te maken op art. 50 van het ministerieel besluit, dat vergunt om den dag na de sluiting der tentoonstelling eene openbare veiling te houden van het ten toon gestelde vee, onverminderd de be voegdheid van alle eigenaren om hunne goederen reeds tijdens de expositie zelve te verkoopen. Volgens de jongste berigten uit de Krim gaat de ontruiming spoedig voort. Reeds zijn 55,000 Franschen9000 Engelschen en 7000 Sardiniërs vertrokken; er moeten nog ingescheept worden 85,000 Franschen40,000 Engelschen en 9000 Sardiniërs. Uit Lombardije vernemen wij, dat de maarschalk Radetzky maatregelen genomen heeft, om binnen 24 uren 50,000 man op een bepaald punt bijeen te kunnen brengen. In een der fransche dagbladen wordt het volgende omtrent de mode gemeldDe breedte der dames is zoodanig geworden dat zij naauwelijks de deur in kunnen, en dat eene, welke maar eenigermale toilet gemaakt heeftgeheel alleen een rijtuig inneemt, wanneer zij zich naar een avondgezelschap begeeft. De keizer laakt deze mode zeer en de keizerin draagt slechts naauwere klee- dcren; hij heeft de dames, welke op de Tuilerien komen, te kennen gegeven, dat zij zich verstandig behooren aantekleeden. Uit onderscheiden berigten in de jongst ontvangen nommers van liet Journal de Constantinople blijkt dat ecnige gewesten van europcesch Turkije, met name Macedonië, Thessalie en Epirus, niet minder overlast van struikroovers hebben dan de aangrenzende provinciën van Griekenland. De roovers plunderen en dooden Christenen en Mohammedanen zonder onderscheiden wanneer i zij aan den eenen kant der grensscheiding vervolgd wordennemen l zij de wijk naar het grondgebied van den naburigen staat. Hieraan zal, naar men hoopt, eerlang een einde gemaakt wor den wanneer hel grieksche en het lurksche gouvernementkrach- i tens eene onlangs aangegane overeenkomst, in onderling overleg te werk gaan om de Klephlcn te vervolgen en de struikrooverij uit te roeijen. De Monitcur deelt het verslag mede van den arbeid der t commissiedoor het gouvernement belast met het onderzoeken der belgischc slaats-marine. Zie hier waarin, volgens dit verslag, die

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 2