G-EMSlTöDE BERX©TE1T. marine zoude moeten bestaan4 schroef-torvetten van 140 paar denkracht, met 10 houwitsers en twee 50 ponders; 5 schrocf- schoeuers van 110 paardenkracht, met 6 houwitsers van 50 pond op zee, en 6 houwitsers van 50 pond en 2 draaibassen in de Schelde; 6 schroefkannonneerbooten van 80 paardenkracht, met hooge drukking en geriugen diepgang, met 2 draaibassen; totaal 15 schroefstoomschepenwelker aanbouw en uitrusting zullen kosten 6,020,000 fr. De brik Duc de Brabant en de schoener Louise Marie zouden buiten dienst gesteld worden. Er zoude een Scheldebataillon gevormd wordenom op die schepen te dienen. Het budget der marine zoude, volgens de commissie, jaarlijks van 2,955,000 tot 5,046,000 frs. stijgen. Te Carnarvon in Glanmorganshire had 11- zaturdag ccne ver schrikkelijke gazontploffing in eene steenkolenmijn plaats, waardoor tien menschen op staanden voet gedood of alvorens zij hunne woning bereikt haddenbezweken zijnterwijl verscheidene ande ren zeer zwaar gekwetst werden. Denkelijk is een mijnwerker, door zijne veiligheidslamp onvoorzigtig te openen, de onwillekeu rige oorzaak dezer ramp geweest. Uit engelsche brieven van Sebastopol schijnt te blijkendat er thans meer verbroedering bestaat tusschen de russische en fran- sche troepen aldaar, dan tusschen de fransche en engelsche. Te Kamiesch hebben de fransche eene kleine redoute opgerigt en schijnen zeer vaardig te zijnom op allen te vurenwelke te digt bijkomen. Zoo heeft bij eene van die gelegenheden eene scher mutseling plaats gehad, waarbij een engelsch sergeant gedood en een officier der marine gekwetst werd. Op de daarvoor door den generaal Codringlon ingediende klagt moet de maarschalk Pélissier geantwoord hebben, dat zijne soldaten niets anders gedaan hadden dan zijne, mogelijk wel wat gestrenge, maar noodzakelijke bevelen, tot beveiliging hunner redoutes, op te volgen. Voor cenige dagen had te Texel in het dorp den Hoorn nog al een belangrijke brand plaats, een huismanswoning met schuur etc. was in korten tijd ten prooi der vlammen. Loffelijk gedroegen zich de hoornder spuitgasten aan wie het te danken is, dat dit onheil niet verder werd voortgezet. De brandweer van den Burg welke bij die plaats hoogst noodig waslag gerust te slapen en bleef slapen tot dat het gevaar voorbij was, niettegen staande zij behoorlijk op het onheil zijn attent gemaakt. Echter zijn zij aan de eer geblevenwant men gelooft niet dat deze brandweer iets had kunnen uitrigten ten gevolge der beste situatie van de spuiten, en de slipte orders van heeren officieren op de manschappengelijk aan de ongeregelde troepen van Omer pacha. Men ziet met groote belangstelling eene nieuwe organisatie in dat corps te gemoetinliet belang van velen, zoo ook vaneen aantal brandwaarborg-maatschappijen, want het is nu treurig te noemen. Afloop der verkooping op 27 Mei 1856, inliet lokaal Tivoli No. 1. Een Huis en Erf, geteekend I, No. 28, /"1950. 2. dito 27690. Burgerlijke Stand van 24 31 Mei 1856. GEHUWD: D. J. Heijkoop en K. van Brcderode. J. Brandt en T. van den Heuvel. C. Bommel en B. Lastdrager. T. Selderbeek en A. M. Spruit. L. Timmerman en A. van der Put. D. H. Boekdrukker en K. S. Scholle. BEVALLEN: J. van Driel gcb. Hillcbrandls D. M. Grooff geb. Souge D. G. Bos geb. Postma D. G. Schuil gcb. van der Woldt Z. OVERLEDEN J. van Eijckcn 67 j. Ambtshalve ingeschreven 2. De minister van financiën heeft f 5500 ontvangen van een onbekenden smokkelaardie berouw had. Prof. Gilijs te Leiden is door den koning van Wurtemberg tot ridder der Frederiksorde verheven. 2 Junij, paardenmarkt te 's Gravenhage. De dienders zullen in uniform gesloken en gewapend worden met een hartsvanger en pistool met holster en patroontasch. De oproe ping van de T. K. is tot het einde van Junij of tot het begin van Julij verschoven. De koningin-moeder sukkelt in Peters- burg aan roos en koorts. De tot heden in Spanje verkochte nationale goederen hebben 560000000 en de aflossing van tienden 80000000 realen opgebragt. Te Genua maakt men groote toe bereidselen om den generaal della Marmora en hel leger, bij hunnen terugkeer uit de Krim, feestelijk te ontvangen. Pater Bernardiui van Montefranco is tot generaal der orde van de Miro- niten benoemd. Te Magnesia wilden de Turken de Christenen heimelijk in hunne huizen verbrandende zamenzwering werd gelukkig in tijds verijdeld. Graaf Orloff is van zijne oogziekte hersteld. De belgische gezant te Parijs ziet zich geregeld van alle feesten des keizers uitgesloten. Prins Napoleon zal met Charlotle Eugenia, dochter van den koning van Zweden, in 't huwelijksbootje stappen. Uit Londen zijn 152 Mormonen naar Liverpool vertrokken om zich van daar inleschepen naar Utah. Te Malta is de rust weer hersteld. Prins Frederik is naar Berlijn vertrokken. Keizer Napoleon heeft jl. dingsdagecne groote wapenschouwing gehouden, in presentie van den aartshertog Maximiliaan en prins Oscar. Men verzekert thans dat de zoon van Frankrijk den 14 Junij zal gedoopt worden. Pélissier wordt gedoodverwd als gouverneur-generaal van Algérie. De sultan heeft 4 Christenen en 1 Israëliet tot leden van den rijks raad benoemd. INGEZONDEN. Wobmerveer, 27 Mei 1856. De circulaire gedateerd 10 Mei die ik de eer had van UE. te ontvangen namen» UE. kiezers-vereeniging, betrekkelijk de aanstaande verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaalin plaats van het aftredend lid Jr. Mr. C. vak FOREEST, is eerst gisteren aan mijn adres bezorgd. Aan het verzoek, om UE. met een enkel woord mede te deelen, hoe men in dezen omtrek ten zijnen aanzien gestemd is, voldoe ik gaarne, om UE. kiezers-vereeniging op de hoogte te houden van gevoelensdie ik in dit ge deelte van het kiesdistrict (de Zaanstreek) heb hooren uitenen waartoe ik juist gisteren gelegenheid had vele kiesgeregtigden uit de aangrenzende Gemeen ten te spreken. Ik mag het UE. niet verheelen dat de kans voor den heer vak FOREEST om aan de Zaan stemmen te bekomengering is tenzij UE. kiezers-vereeniging hulpmiddelen aanwende, die de heerschende opinie tot het negative kunnen leiden. Op de gronden van aanbeveling, door UE. bijgebragtdegelijkheid en onaf hankelijkheid wordt niets aangemerkt ten aanzien van het privaat leven van den heer van FOREEST; men beweert echter, dat hij juist als lid der Tweedo Kamer die beide noodzakelijke eigenschappen mist dat hij zwijgt waar spreken noodig is dat hij spreekt op eene wijze dat zwijgen beter wareen dat in hetgeen hij spreekt eene rigting doorstraalt, waarmede de kiesgeregtigden van de Zaan zieh niet kunnen vereenigen. Ziedaar een resumé van hetgeen ter mijner kennis is gekomen. Het ligt in mijne roeping niet, eenige candidatuur te leiden, en mijne indivi duele verklaring kan geene waarde hebben. Naar ik verneemzal eerstdaags de kiezers-vereeniging te Zaandam eene vergadering houden, en zullen aldaar do heeren Mr. A. S. vak N1EROP te Amsterdam en Mr, L. METMAN te 's Hage als candidaten worden voorgedragen. Aangezien de missive die UE. aan mij rigtte gedrukt wasen de daarin behandelde zaak een algemeen belang van ons kiesdistrict geldt, zult UE. mij wel veroorlovenmijn antwoord ook ter openbare kennis te brengen. Ik heb de eer enzD, den WelE. Heer Mr. G. van Leeuwen te Alkmaar.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 3