WELKEER m den HELDER en het MECWEDIEP. ml. a. s. tan ai erop, Jfê 26. MAANDAG DE HERSTEMMING. TE AMSTERDAM. H E R S T E M M INNE Dit Weekblad wordt eiken maandag-morgen uitge geven bij G. BAKKER Bz., te Nieuivediep. De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkantoren zijner woonplaats. VEERTIENDE JAARGANG. ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zendenuiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen, voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegclregt voor elke plaatsing. De verkiezing, die op dingsdag aanstaande zal plaats hebben, heeft een dubbel gewigt verkregen door de ministeriële crisis, waarin de regering verkeert. De minister van Hall beeft reeds zijn ontslag bekomenen de geruchten, dat de ministers van Reenen en Donker Curtius weldra door anderen zullen worden vervangen, verkrijgen meer en meer zekerheid. Daarentegen behouden Forstner van Dambenoij Mij erVrolikallen meer of minder sterk groen gekleurdhunne zetels. Voor den minst opmerkzame is het uit deze eenvoudige opgave duidelijk, iu welken geest het ministerie zal worden gewijzigd. De ministers, die ouder de vlag van gematigden vooruitgang, van ontwikkeling der beginselen onzer grondwet zeilden, [wij on derzoeken hier niet in hoe ver hunne handelingen altijd aau de vlag beantwoordden] worden verwijderden hel groene element behoudt de bovenhand. In die rigting moet een antirevolutionair ministerie uit de crisis te voorschijn treden. Onze redenering wordt bevestigd door berigtendie wij ont vingendat er sprake was, om Donker Curtius door den volbloed antirevolutionair van der Brugghen en van Reenen door Dr. G. Simons te doen vervangen. De kiezers zullen zich thans de vraag behooren te stellen, of zij een antirevolutionair ministerie willen steunen. Welke partijen in ons kiesdistrict ook mogen worden vertegen woordigd, zeker durven wij niet vertrouwen, de meening uilen, dat geene partij geringer in aantal en in gewigt aan bekwaamheid is, dan die der antirevolutionairen. Zal men dan de stemmen uitbrengen op den heer van Foreest die zich in de laatste jaren meer en meer in die rigting bewoog, en bij de stemmingen geregeld aan de zijde van GroenMackaij van der Brugghen en dergelijke» gevonden werd Zal men medewerken om eene rigting te versterken, die men iu kerk en staat verderfelijk acht. Wij welen het persoonlijke relatien zullen den heer van Foreest nog menige stem doen verwervenonder hen, die meer naar persoonlijke voorliefde, dan naar het waar achtig belang van den slaat vragenof bij anderendie zonder nadenken aan hunnen leiband loopen. Die consideratie» behoorden nimmer bij de stembus in aan merking te komenmaar in dit oogenblik nu wij met een minis terie in antirevolutionaire rigting bedreigd worden, zouden zij dubbel noodlottig werken. Uit de stembus behoort thans het protest tegen die rigting voor den dag te komen. Tegen over den heer van Foreest staat een uitmuntend regts~ geleerde, die als pleitbezorger zich een welverdienden naam heel1 verworvenmet de belangen van onze provincie en van hare in gezetenen van nabij bekend, een man van bedaarden vooruitgang in het staalkundige. Kan de keuze dan wel moeijclijk zijn? Kiezers laat de stembus waarheid spreken. Toont door uwe stemmen, wat wij weten dat de groote meer derheid is dal gij afkeerig zijl van alle antirevolutionaire begin selen, komt daartoe iu grooleii getale tot de slembus. Protesteert tegen de antirevolutionaire rigting door uwe stemmen uittebrengeu op Bij de aanstaande herstemming over de heeren Mr. A. S. van Nierop en Jonkhr Mr. C van Foreest, mogen wij het stilzwijgen niet bewaren. Hetzelfde sijsteem van insinuatie, het ten laste leggen van verborgen be doelingen dat altijd door de reactionnaire partij is gebezigdwordt ook thans ijverig geëxploiteerd. ln n3amlooze advertentièn die de verontwaardiging van eiken weldenkende opwekken, tracht men de kiezers wijs te maken, dat er on eerlijke nnddelen gebezigd wordenom de candidatuur van de constitutionele partij te ondersteunen, alsof er misleiding en bedrog plaats had; maar men wacht zich zorgvuldig één enkel feit te noemen, dat trouwens ook niet mogelijk zou zijn, want wanneer ooit een strijd eerlijk, openlijk en ter goeder trouw gestreden werd het is van de zijde van de constitutionele paitij. Zij alleen komt er openlijk voor uit wat zij wil De openbare loopbaan van den heer van Nierop is daar, om den kiezers de overtuiging te geven, dat hij de persoon is, die de beginselen dezer partij met talent, met warmte, met goede trouw weet voor te staan. Wat spreekt inen er dan van, als zoude de heer van Nierop niet in ons district bekend zijn Is die bewering niet veeleer oneerlijk te noemenwant behalve dat zijne uitgebreide judiciële praktijk den heer tan Nierop in ons district zeer bekend heeft doen wordenis zijn publiek leven van dien aard, dat hij bij niemand, die in de publieke zaak eenig belangstelt, onbekend is. Bedoelt men in de tegenstelling tusschen den heer van Nierop en den heer van Foreestwat hunne bekendheid in ons district aangaat de meerdere bekend heid welke de laatste als hupsch en conversabel mensch, in de onm ddelijke nabijheid van Alkmaar geniet? Maar laten de kiezers dan toch bedenken dat het de vraag niet is om een der beide heeren op een vnendenpartijlje te ver zoeken't is de quaestie niet met wien men een omberpartijtje zal organiseren of wie men op een polderpartij zal medenemenmaar de vraag is, wien men zijn dierbaarste belangen zal toevertrouwen de kiezers zullen te beslissen hejj^— ben tusschen twee uit een loopende beginselen. Het beginselvan niets doen, van onzekerheid over de middelen, van,,'onze-i<ji kerheid of wel eenig middel onzen toestand kan verbeterenten gevolge warvns, -

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 1