Mr. A. S. yan MEROP. Aan de Kiezers in het district Alkmaar Behoud en reactie ontzien geen middel hoe laag ook, om eenen politieke» tegenstander af te weren, in andere districten is men dit reeds lang gewoon, in hel onze geven de vrien den van den heer van Foreest daarvan het voorbeeld. Een gedrukt blaadje verkondigt den lof van den heer van Foreesten heeft niets dan sinaad voor den heer van Nier op. Kiezers! laat u niet misleiden, de bekende feiten logen straften zoo wel den lofredenaar als den lasteraar. Wilden wij op het voetspoor van gemeld schimphlaadje listig het terrein van personaliteiten kiezen, om de aandacht af te trekkenvan het céuige waarop het hij deze verkiezing aankomt: wij zouden vragen is de heer van Foreest dan zoo geheel belangloos? hij die de onbezoldigde heirekking van lid der Eerste Kamer verwisselde met de bezoldigde der Tweede Kamer? Stel daartegen over den heer van Nieropdie een gedeelte van zijne praktijk aan het Parlement, ten offer bragt! Doch neen Kiezers! zulke bewijsvoeringen vinden wij laag, beide Candidaleu zijn hij ons genoegzaam bekend, om te weten, dat beide, wat persoonlijke omstandigheden betreffen met eere mogen genoemd worden. Wij willen ter wederlegging alleen korlclijk feilen aange ven, die geboekstaafd zijn en, dat dan ieder oordeele! De heer van Foreest is tijdens eene opgewondenheid op het godsdienstig terreinvoor het eerst lid der Kamer ge worden, gedurende de drie jaren, dat hij zitting in de Kamer gehad heeft, is hij nooit door zijne medeleden gekozen tot voorzitter of oudervoorzitter eeucr sectie, of zelfs lot rappor teur van eene of andeie belangrijke wet. Ziedaar zijn invloed, zijn aanzien! Wat zijne politieke rigting betreft, wij hebben hem zien opstaanlegen de afschaffing van het tonnengelden de accijns op het geslagt [17 December 1854], noch handel noch landbouw kan zijn Turksch Fatalisme veranderen, hij spreekt van de ééne koe, en het eenigc individu, van een hooger plan in het wereldbestuur, hij wil geen geschenk aan den landbouw van 121 Ton 'sjaars, maar wil het monster [de vrijzinnigheid] vermorselen. In de afschaffing van den accijns op het gemaal [6 Junij 1855] ziet hij enkel een geschenk van 4j miliioen aan de landbouwers. Zijne vrijgevigheid, waar het uitgaven betreft, vinden wij bij alle behandelingen der begrootiugen bevestigd. De demon- stratien over de wet op het onderwijs in Mei 1854, en nog onlangs hij gelegenheid van de petitiënverkondigen zijne groeniaansche opinie. En wie staat nu tegenover den heer van Foreest? de heer Mr. .4. S. van Nieropeen kundig, eerlijk en gema tigd man, in 1852 werd hij in hel district Hoorn gekozen, tegenover den lieer Opperdoes Alewijnook een groot man in zijn district, bij de periodieke aftreding die spoedig volgde werd hij dadelijk herkozen; in April 1855 moest hij met velen wijkenmaar wat de laster verzwijgt, isdat hij toen maals toch circa 1200 stemmen bekwam, en met eenige weinige meerde overwinning zou behaald hebben. Bij de laatste stemming in het district Hoornwas tengevolge van oneenigheid tusschen de kiezers, tegenover het aftredend lid geen Candidaat gesteld; de 515 stemmen, die op den lieer van Nierop zijn uilgebragt, bewijzen dus juist, de sympathie van velen zelfs zonder Candidaluur. Dat de heer van Nierop te Amsterdam tot dusver weinig in aanmerking kwain, strekt hem niet tot oneer, als men weet hoe ultra conservatief die stad is, vooral als men weet hoe de heer van Nierop in 1848 iu twee vlugschriften de noodzakelijkheid der politieke en finantiele hervormingen legen de behoudende en stilstaande gezindheid van Amsterdam aantoonde en later nog eens zelfs in de Kamer tegen Amster dam te velde trokten opzigle der middelen van communi catie met Noordholland. Dal hij overigens meerder sympathie in de Kamer zou hebben ontmoet dan de heer van Foreest wordt het best tegengesproken, door de organen dier rig ting, die zoowel bij vroegere verkiezingen als thans, zijne herkiezing ijverig voorstaan, terwijl hij daar al spoedig de onderscheiding ontving, die een jong lid kan te beurt vallen, van door zijne medeleden te worden gekozen, tol voorzitter der commissie voor de verzoekschriften; eene voorkeur die de heer van Foreest nog niet heeft mogen verwerven. Oordeel nu zelfs Kiezers! wilt gij eenen behoudsman en anlirevoluti- nair, die alléén zijnen arm opheft tegen hel monster der vrijzinnigheid, maar zich overigens aan de stoffelijke belangen des volks weinig laat gelegen liggenof wilt gij een con stitutioneel man, die met cordaalheid en gematigdheid de volksbelangen te gelijk met die van handel en landbouw behartigt en bespreektna grondig onderzoek en met kennis van zaken Het laatste moet wel uwe keuze zijn kiest dan Mr. G. van LEEDWEN spoedt zich aan de heeren p. SMIDT van GELDEH Pz.A. PRINS en J. VIS ALBERTZ., op hunne vraag in dit Weekblad van 16 Junij jl.beleefdelijk te antwoorden dat hij gist, dal die heeren zijne aanbeveling van Jonkh. Mr. G. van FOREEST, in de Alkmaarsche Courant van 9 Junij j.1., niet zelve gelezen hebben. Daarbij is hoegenaamd geen sprake van de Zaanlandsche Kiezerseer eeni gingmaar van die kiezerstiergadering, welke op 5 Junij bevorens te Zaandam gehouden en waarvan de uilslag met zooveel ophef mede gedeeld werd. Men vindt daarin toch evenmin eene opgaaf van de stemmen, die in die vergadering op den heer Mr. A. S. van NIEROP [40] uilgebragt werdenals van bet aantal kiezers aan de Zaan waaruit die vergadering bestond, 58 of 59 van de 779, welke naar ik meen in de zeven Zaan-gemeenten gevonden worden. Hij voegt daarbij dat er een groot verschil bestaat tusschen eene vereeniging en eene vergaderingdat te Alkmaar geenerlei kiezersvergadering gehouden wordtmaar dat in dit district eene kiezersvereeniging bestaatwaartoe wel de ondergetcekende behoort, maar waarvan Jonkh. Mr. C. van FOREEST nimmer lid geweest is en nog niet is. Alkmaar, 19 Junij 1856. G. van LEEUWEN. De ondergeteekende neemt de vrijheid, namens eene Kiesvereeniging in dit districttegen de her stemming voor de aftredende leden der Tweede Kamer van de Stalen Generaal tusschen de heeren Jhr. Mr. CORNELIS van FORFEST, thans lid dier Kamer, en Mr. ASSUKRUS SALOMO van NIEROP, Advokaat te Amsterdam, op 24 Junij aanstaande, op nieuw aan zijne medekiezers aantebevelen den zelfden heer Jhr. Mr. CORNELIS van FOREESTlandeigenaar teHeilo, oud-lid der Eerste Kamereen man even dégelijk als onaf-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 3